Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Mech dusí váš trávník. Na jeho likvidaci je nejvyšší čas

Mech dusí váš trávník. Na jeho likvidaci je nejvyšší čas

15.4.2021 - redakce Babinet.cz

Mít pěkný a udržovaný trávník, po tom snad touží každý, kdo má dům, chatu či chalupu. Nepřítelem trávníku, je mimo plevele, hlavně mech. Ten často vyrůstá například pod stromy, nebo v tmavých koutech zahrady. Je však možné mu předcházet, a také jej účinně zlikvidovat.

fotografie: Freepik

V případě mechu ovšem nejde pouze o estetický problém. Tato rostlina totiž trávník utlačuje a likviduje. Často se do prekérní situace dostaneme sami. Co s tím? A jak tomu předcházet?

Žádné mulčování

Růstu mechu totiž prospívá módní a oblíbené mulčování posečené trávy. To znamená, že posekaný materiál necháváme na trávníku, kde tleje a rozpadá se. Naivně si přitom myslíme, že takto trávu pohnojíme a vyživíme. Jenže ve skutečnosti jde o naprosto nesprávný postup.

Posekané kousky trávy totiž leží na povrchu, zasychají, rozkládají se a vzniká tak travní plsť, která naopak brání přísunu živit do našeho anglického trávníku. Nehledě na to, že je to skvělý postup, kterak si do zahrady zanést nejrůznější plísně.

Mulčováním po čase původní porost vytlačíme a nahradíme plevelem. Který se, k tomu všemu, velmi rychle rozrůstá, tráva mizí a půda se zakyseluje. Kyselost, to je něco, co mech zbožňuje. A tak náhle není jenom pod stromy, nebo v oněch tmavých koutech, ale může být úplně všude.

Jak se ho zbavit?

Trápí-li nás mech, tak v březnu, tedy právě teď, vezměte vertikulátor nebo speciální hrábě, pomocí nichž začneme odstraňovat mechový porost. Povrch tak provzdušníme, čímž odstraníme mech i další nečistoty.

Určitě omezte mulčování na minimum. Úplně nejlepší je udělat si někde v koutě zahrady kompost a posekanou trávu na něj kupit. Zabráníme tak růstu mechu, okyselování půdy a přestaneme si do zahrady zatahovat plevel.

Trávník pak hnojíme ledkem vápenatým, který neutralizuje reakci půdy a dodává jí živiny. To už si mech neškrtne, ten totiž potřebuje půdu nejen kyselou ale také nebohatou na živiny. Vápenec navíc snižuje pH a to se mechu opět nelíbí. Hnojíme jednou měsíčně.

V případě, že na ploše došlo k úplně záměně druhů, tak existují dvě cesty jak z toho ven. Chemická, kdy stávající porost zrušíme za pomoci totálního herbicidu. Což prostě není nic moc. Nebo můžeme všechno přerýt, důsledně se zbavit plevele a trávník znovu vyséváme, případně kupujeme a aplikujeme předpěstované pásy trávy. Mechanická cesta je vždycky lepší, než polévání zahrady chemikáliemi, které se dostávají nejen do spodních vod, ale mohou mít do budoucna vliv i na úrodu plodin pěstovaných v záhonech.

 

Napsala Zuzana Zelenková

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

KAJAŠ
17.4.2021 19:50

Autorce nevěřím ani "dobrý den". Její vzdělání se podezřele blíží aktivistické nule, když dokáže tvrdit, že vápenec snižje pH půdy. Nebylo by od věci vráttit se do základní školy. Navíc, pH půdy vůbec nekoresponduje s výskytem mechu, pouze s druhovým spektrem mechů. Existují mechy rostoucí na velmi kyselé půdě a jiné přímo na zásaditých vápencích, o čemž se lzev přírdě přesvědčit. Problémem je vychudlá půda s vyloužením živin ve svrchní vrstvě půdy v hloubce kam sahají rhizoidy mechů. Existují elegantnější a jednodušší metody likvidace mechu v trávníku, nežli popisuje autorka. Evidentně o mechu neví nic, jen opisuje opisované

Další z magazínu

Náš tip