Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak správně vychovat a krmit koťata a štěňata

Jak správně vychovat a krmit koťata a štěňata

12.3.2022 - redakce Babinet.cz

Strava koťat se poměrně zásadně liší od jídelníčku dospělých koček. Do osmi měsíců života potřebují malí chlupáči vynaložit až čtyřikrát více energie než dospělá kočka. Kočičí kostra se v mladém věku vyvíjí velmi rychle, už v pěti měsících dosahují 60 % své dospělé váhy. Proto je třeba dbát na správnou a vyváženou skladbu kočičí výživy, aby měla koťata všechny zásadní látky, které jsou důležité pro jejich správný vývoj. Koťata oproti dospělým jedincům potřebují až dva a půl krát větší dávku vápníku pro silné kosti i zuby a třikrát větší množství fosforu.

fotografie: Pexels

Strava koťat by rovněž měla obsahovat vitamín A, který je důležitý pro jejich zrak, vitamín E, který zase zkvalitňuje jejich srst. Podstatné jsou také bílkoviny pro správný růst nebo zásoba minerálních látek a tuků. „Speciálními recepturami, které jsou označené jako JUNIOR je potřeba krmit rostoucí organismus až do tzv. fyzické dospělosti. Ta nastává až po uzavření růstových plotének v kostech. K tomuto procesu dochází u koček zhruba v jednom roce stáří. Pak se může přecházet na receptury, které svým složením odpovídají potřebám dospělého organismu, tedy receptury s označením ADULT,“ doplňuje expert na výživu a veterinář Leoš Železný.

Výchova koťat? Důslednost především

S koťaty je to častokrát jako s dětmi. Zásadní je být důsledný ve všech ohledech. Pokud malého neposedu přistihnete, jak leze, kam nemá, je třeba ho rázně sundat a okřiknout. Poté ho přeneste na místo, kde je zvyklý běžně být, což může být pelíšek, křeslo či třeba škrabadlo. Další zásadou je reagovat okamžitě. „Na reakci máte zhruba dvě až tři vteřiny, kdy je kotě schopné pochopit souvislost mezi svým činem a vaší reakcí. Pokud kotě poslechne, nezapomeňte jej odměnit, opět rychle – během několika vteřin,“ vysvětluje přístup k výchově odborník MVDr. Leoš Železný. Vztah kočky a majitele je založen na vzájemné důvěře, proto jej zbytečně něčím nenarušte a mazlíčka netrestejte například postříkáním vodou či prudkým odstrčení. Oproti psovi je kočka samotář a nebude vás brát jako autoritu, ale jako rovnocenného partnera.

fotografie: Pexels

Krmivo pro štěně vybírejte podle plemene, velikosti i jeho stáří

Psi se vyvíjí mnohem rychleji než člověk a proměna z roztomilého štěňátka v dospělého jedince trochu připomíná zrychlený film. Stejně jako u koček i u psů platí, že se strava u štěňat poměrně výrazně liší od stravy pro dospělé psa, a to nejen v množství, ale především svým složením. To, čím svého čtyřnohého parťáka budete krmit, rozhodne o zdraví jeho kloubů, kostí, svalstva a srdce na celý život. A zapomenout nesmíme ani na obezitu, která je bohužel velmi častým problémem i právě u štěňat. Na rozdíl od lidí psa ani nenapadne, že už má možná dost, zodpovědnost tak připadá majiteli. Je důležité mít na paměti, že obezita u psů není v žádném případě roztomilá, ale může způsobit vážné zdravotní komplikace a výrazně zkracuje věk. Krmivo vybírejte podle plemene, velikosti i stáří štěněte, a to ještě dřív, než si pejska přinesete domů.

Psí oči dokážou obměkčit nejedno srdce, ale při výchově je třeba dát emoce trochu stranou, jinak si můžeme zadělat na to, že vaše soužití nebude zrovna harmonické. Výchova psa se navíc netýká jen povelů, ale i toho, jak bude vycházet s cizími lidmi, psy a zvířaty. A stejně jako v případě krmení, i při výchově musíme postupovat dle toho, s jakým plemenem pracujeme. Některá plemena se mohou zatvrdit třeba po silnějším plácnutí a pak už s nimi nehnete. Jiní psi naopak nějakou formu projevení lidské autority potřebují a plácnutí je nevyhnutelné. Pes je náš kamarád a součást „rodinné smečky“, to ale neznamená, že bychom mu měli dovolit cokoli. Ne však každý pes se hodí na cvičiště, a ne každý zvládne ty nejnáročnější povely. Jsou ale základy, které by v každé domácnosti měly být samozřejmostí. A pokud si nevíte rady, vždy se najde někdo, kdo vám rád poradí. Obrátit se můžete na veterináře nebo chovatele.

zdroj: MVDr. Leoš Železný

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz