Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Martin Donutil se představí v roli Jeana Paula Marata

Martin Donutil se představí v roli Jeana Paula Marata

28.2.2022 - redakce Babinet.cz

Poprvé se divákům na pražské scéně představí inscenace hry Petera Weisse Marat + Sade. Podívají se za mříže blázince, kde chovanci z řad nemocných i společensky nepohodlných připravují hru o vraždě revolučního vůdce Marata. Inscenaci nastudoval režisér Vladimír Morávek. Hudbu složil Michal Pavlíček. V roli Jeana Paula Marata se představí Martin Donutil. V roli markýze de Sade pak vystoupí Kryštof Krhovják s Jiřím Štréblem. Premiéra se uskuteční 12. března v divadle Rokoko.

Píše se rok 1808. Blázinec v Charentonu láká pařížskou smetánku. Nemocní i společensky nepohodlní lidé, v čele s markýzem de Sade, zde připravují hru o zavraždění revolucionáře Jeana Paula Marata. Divadlo bláznů začíná. Kdo je vlastně šílenec? A kde se nachází hranice šílenství? V čem tkví síla svobody? Co pro ni dokážeme obětovat? „Myslím, že to bylo nejtěžší zkoušení mého života. Protože ta hra je tak skvostná. Protože doba, co ji zrovna žijeme, je tak vypjatá. Zkřivená grimasami příští bolesti,“ říká režisér Vladimír Morávek.

Celosvětově známé dílo Petera Weisse Pronásledování a zavraždění Jeana Paula Marata předvedené divadelním souborem blázince v Charentonu za řízení markýze de Sade, u nás zkráceně uváděné jako Marat + Sade, zaujalo svou dramatickou strukturou i časoprostorovou spletitostí. Silné básnické drama se dotýká nespoutanosti a vnitřních žalářů člověka. „Text Petera Weisse vnímám jako velikou dramatickou báseň o svobodě. Díky obrovskému hudebnímu vkladu Michala Pavlíčka můžeme naši inscenaci nahlížet také jako rockové oratorium o izolaci, šílenství a síle i zmaru dějinných zvratů,“ doplňuje dramaturgyně Jana Slouková.

Marat Sade / M. Donutil: foto P. Borecký

V roli Jeana Paula Marata chvíli před smrtí diváci uvidí Martina Donutila. V rolích zbytku světa pak vystoupí Kryštof Krhovják, Jiří Štrébl, Aleš Bílík, Kateřina Marie Fialová, Renáta Matějíčková, Ivana Uhlířová, Tomáš Weisser, Zdeněk Piškula, Radim Kalvoda, Eva Salzmannová a Zdeněk Vencl.

Peter Weiss             Marat + Sade

Překlad                 Ludvík Kundera

Úprava a režie          Vladimír Morávek

Dramaturgie             Jana Slouková

Scéna                   Martin Chololoušek

Kostýmy                 Sylva Zimula Hanáková

Hudba                   Michal Pavlíček

Pohybová spolupráce     Leona Qaša Kvasnicová

Odborná poradkyně       Džamila Stehlíková

Asistentka režie        Anna Marie Pavlicová

Hrají                   Martin Donutil, Kryštof Krhovják, Jiří Štrébl, Aleš Bílík, Kateřina Marie Fialová, Ivana Uhlířová, Renáta Matějíčková, Tomáš Weisser, Zdeněk Piškula, Radim Kalvoda, Eva Salzmannová, Zdeněk Vencl, Michal Hakl, Matěj Cisarz, Veronika Koudelková / Josef Fojt

Premiéra                12. března 2022 v divadle Rokoko

 

zdroj: Městská divadla pražská 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu