Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  8 tipů, jak prát povlečení, aby vám vydrželo dlouho krásné

8 tipů, jak prát povlečení, aby vám vydrželo dlouho krásné

25.2.2022 - redakce Babinet.cz

Praní povlečení není žádná věda. Aby vám vydrželo dlouho krásné a barvy se nezapraly, dodržujte několik jednoduchých pravidel. Poradíme vám, jaká to jsou.

1.  Povlečení perte naruby

Před prvním použitím doporučujeme povlečení vyprat. Než dáte povlečení do pračky, obraťte jej naruby a zapněte ho. Díky tomu se barvy neseperou a látka zůstane dlouho zářivá. Povlečení se během prvního vyprání zbaví zbytkových barev z výroby a vy budete uléhat do čistých a provoněných peřin.

2.  Perte vždy jen jednu barvu

Jak prát povlečení dle barev? Barvy perte vždy odděleně. Povlečení roztřiďte na bílé, barevné a tmavé. Díky tomu se od sebe jednotlivé odstíny neobarví. Chcete si být jisti, že barva z látky nepustí? Přidejte do bubnu prací ubrousky. Ty určené na světlé prádlo vám zajistí zářivou bílou. Ubrousky na barevné a tmavé prádlo vám zaručí, že se jednotlivé barvy nepromíchají.

3.   Vyprané povlečení ihned vyndejte z pračky

Vyprané povlečení vyndejte z pračky ihned jak dopere. Pověste ho na věšák nebo na čerstvý vzduch. Bílé povlečení můžete sušit na sluníčku. Krásně se vybělí. Tmavé povlečení sušte ve stínu, aby barvy nevybledly.

4.  Nepřeplňujte pračku

Pračku vždy naplňte maximálně ze dvou třetin. Prádlo potřebuje mít dostatek prostoru, aby se při praní mohlo pohybovat. Voda se díky tomu dostane do všech záhybů a odstraní skvrny i prací prostředek.

5.  Používejte prací tablety nebo gel a perte na dlouhý režim

Povlečení perte na dlouhý režim a používejte prací tablety nebo gel. Proč? Prášek by mohl zůstat v záhybech látky. Krátký prací program by povlečení dostatečně nevypral, raději zvolte dlouhý režim.

6.  Perte povlečení dle typu látky

Každá látka potřebuje při praní jiný přístup. Bílé bavlněné povlečení nebo damašek perte na 60 až 90 °C. Ostatní látky perte na 40 až 60 °C. Satén a krep nežehlete, aby se látka nepoškodila. Vždy se pro jistotu řiďte symboly na povlečení. Poradí vám, na kolik  stupňů můžete látku prát, jestli ji smíte sušit v sušičce nebo zda ji nepoškodíte žehlením.

7.  Perte ekologicky

Chcete si užít opravdu nadýchané povlečení bez špetky chemie? Perte ekologicky. Pomohou vám s tím například mýdlové ořechy nebo žlučové mýdlo. Používáním ekologických pracích prostředků také chráníte svou pokožku i planetu.

8.  Žehlete dle typu látky

Ne každé povlečení je potřeba žehlit. Například bavlna nebo damašek si o žehlení přímo říká. Naopak žehlení saténu, lnu nebo krepu se vyhněte. Látku byste jen poškodili. Povlečení do skříně ukládejte suché a pečlivě složené. Vlhké povlečení by mohlo začít plesnivět a to rozhodně nechcete.

Jak často měnit ložní prádlo

Ložní prádlo měňte alespoň jednou za 14 dní. Pokud máte alergii na prach, perte ho klidně jednou týdně. Praním z látky odstraníte všechny roztoče a bakterie. Povlečení také vyměňte ihned po proběhlé nemoci nebo pokud v něm spala návštěva.

 

Zdroj obrázku: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz