Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Domácí použití jedlé sody netradičně, ale užitečně

Domácí použití jedlé sody netradičně, ale užitečně

21.2.2022 - redakce Babinet.cz

Když se podíváte do svého pečicího arzenálu, určitě se tam někde bude povalovat také jedlá soda. O jejich účincích v domácnosti už bylo napsáno a řečeno mnoho. Některé rady vám možná budou povědomé, ale na většinu z nich už mnozí z nás třeba zapomněli, či je dokonce vůbec neznali.

fotografie: Freepik

Žádný zápach v lednici

Samozřejmě, že bychom měli lednici čistit pravidelně. Ale někdy se k tomu holt nedostaneme, nestihneme, nebo přiznejme si, nechce se nám. Pokud se z lednice line nepříjemný zápach a čištění je v nedohlednu, pomůže jedlá soda. Stačí do mističek jedlou sodu nasypat a rozmístit různě v prostoru lednice. Za pár chvil není po zápachu ani památky.

Když si odtok postaví hlavu

Stojíte u dřezu a myjete nádobí. Voda má odtékat, ale neděje se tak. Voda se ve dřezu hromadí, zbytky jídla plavou po hladině, jako by se nechumelilo, všechno je mastné a voda pořád stoupá. Na takové mytí s ucpaným odtokem se můžete rovnou vykašlat. Spolehlivá pomoc je na dosah vaší ruky. Zasypte odtok jedlou sodou a prolejte octem. Pak už si jen dejte pozor, aby odtok nevcucl i vás, jak bude čistý.

Hedvábně jemné nohy

Dopřejte nohám sodovou lázeň. Taková lázeň vám pomůže od bolesti chodidel a případného pnutí. Ale to by nebyla jedlá soda, kdyby neuměla něco navíc. Když budete pravidelně podstupovat tuto proceduru, vaše chodidla budou úžasně jemné, hladké a bez ztvrdlé kůže, nebo popraskání. Budete mít podstatně méně práce s broušením pat. Po nějaké době nebudete muset obrušovat vůbec.

Zapomněli jste hojivé masti doma?

Jste na dovolené, všechno je fajn, ale chybička se vloudila. Na jistotu jdete pro kosmetickou tašku s repelenty a hojivými mastmi po poštípání, jenže ona nikde. Zůstala hezky doma v koupelně. Nevadí. Skočte do kuchyně, smíchejte jedlou sodu se studenou vodou, tak, aby vznikla kaše. Pastovitou kaši naneste na štípance a je okamžitě po svědění.

Čistého stříbra není nikdy dost

Šperk odvede pořádný kus práce, když má povýšit outfit o něco výš. Ne nadarmo se říká VYŠPERKOVAT. Se zašlým stříbrem ale moc parády nenaděláte. Proto všechno své stříbro vhoďte do kastrůlku, jehož dno vyložíte alobalem. Dolejte vodou a dosypte jedlou sodou.  Na mírném plameni přivádějte k varu a pak odstavte. Opláchněte své cenné kousky pod tekoucí vodou a prosušte ubrouskem.

 

Napsala Bára Klímová

 

zdroj: redakce

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz