Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Usnadněte si výrobu jarních věnců a velikonočních dekorací s tavnou pistolí Fieldmann

Usnadněte si výrobu jarních věnců a velikonočních dekorací s tavnou pistolí Fieldmann

17.2.2022 - redakce Babinet.cz

Tavné pistole mají široké využití, což potěší nejen domácí kutily, ale i hospodyňky, šikovné maminky i děti a všechny kreativce. Využijete je při lepení různých spojů, třeba při výrobě jarních a velikonočních dekorací. Budou se vám hodit ale i při běžných opravách rozličných předmětů v domácnosti. Bez potíží s nimi totiž spojíte různorodé materiály, jako jsou dřevo, papír, keramika, korek, kůže, sklo, plast nebo třeba textil.

foto: Fieldmann 

Přestože se vám může zdát, že tavné pistole se od sebe navzájem nijak neliší, je to jen zdání. Při jejich výběru sice nemusíte porovnávat tolik parametrů, jako třeba při nákupu pračky, ale přece jen nějaké rozdíly tu jsou. Mezi ně patří doba například náhřevu. Tento údaj vám prozradí, jak dlouho budete čekat, než můžete začít s pistolí pracovat. Většinou to bývá kolem tří minut, ale na trhu jsou i pistole, které se nahřívají kratší dobu, nebo naopak déle.

Dále se jednotlivé typy liší v teplotě tavení, která se pohybuje v rozmezí od 110º C až po 200 ºC. Ty nízkoteplotní modely se používají spíše k výrobě dekorací, ty vysokoteplotní snadno spojí i těžší materiály, takže je ocení i zkušení domácí kutilové.  

Jak vlastně tavná pistole funguje?

Princip tavných pistolí spočívá ve vložení lepicích tyčinek do tavné pistole. Po zapnutí pistole se tato tyčinka uvnitř vlivem vysoké teploty roztaví. Po stlačení páčky pak lepidlo nanesete na určené místo. Lepicí tyčinky jsou k dostání nejen v různých průměrech a délkách, ale i barevných odstínech. Nejpoužívanější jsou ty klasické, průhledné, ale pokud se pustíte do náročnější dekorace, můžete použít i tyčinky jinak zbarvené, či v případě extravagantnějších projektů i tyčinky s flitry. 

Už se nemusíte zlobit s elektrickým kabelem

Tavné pistole bývají nejčastěji elektrické, takže jste při práci závislí na délce přívodního kabelu a blízkosti zásuvky. A to často bývá kámen úrazu. Zásuvka je špatně dostupná, zatímco elektrický kabel je krátký a nedosáhne tam, kam potřebujete. Skvělým řešením je pak tavná pistole akumulátorová, jako například novinka Fieldmann FDTP 2204-A. Jednoduše ji jen předem nabijete, a pak s ní můžete pracovat bez omezení kabelem doma i venku. Komfort a bezpečnost při práci vám zajistí přídavný stojánek, na který můžete pistoli během práce odkládat. 

Novinka 2022: Akumulátorová tavná pistole FDTP 2204-A

Lepicí tavná pistole FDTP 2204-A disponuje akumulátorem Li-Ion 4 V o kapacitě 1500 mAh, který zajistí jak absolutní pohodlí při práci, tak nahřátí za pouhých 90 sekund. Lepicí aktivita je 1,5 g/s při teplotě 170 ºC. Nabíjení baterie přes USB sice trvá 2 až 3 hodiny, ale výhodou je, že ji lze dobíjet kdykoliv, aniž by se snižovala její kapacita. K obslužnému komfortu přispívá také pogumovaná rukojeť. Do pistole se používají lepicí tyčinky o průměru 7 milimetrů, které jsou součástí balení v podobě startovacího balíčku. Doporučená akční MO cena je 549 Kč. Více na www.fieldmann.cz.

Oblíbená klasika: Tavná pistole FDTP 2100-E

Elektrická tavná pistole FDTP 2100-E má příkon 100 W a předehřívá se 3 až 5 minut. Použít do ní můžete lepicí tyčinky o průměru 11 milimetrů (barevné Fieldmann FDTP 9101, transparentní FDTP 9100). Schopnost tání je 9 až 16 gramů. Doporučená akční MO cena je 199 Kč. Více na www.fieldmann.cz.

V atraktivní růžové: Tavná pistole FDTP 2102-E

Tavnou pistoli FDTP 20102-E vzhledem provedení v růžové barvě zřejmě ocení především ženy. Její příkon je 100 W a doba ohřevu 3 až 5 minut. K tavení je potřeba použít lepicí tyčinky o průměru 11 milimetrů (barevné Fieldmann FDTP 9101, transparentní FDTP 9100). Schopnost tání je 9 až 16 gramů. Doporučená akční MO cena je 199 Kč. Více na www.fieldmann.cz.

S minimálními rozměry: Tavná pistole FDTP 2020-E

Minimální nároky na uskladnění má mini tavná pistole FDTP 2020-E o příkonu 20 W. Hodí se především na drobné úpravy a opravy. Má dobu předehřátí 3 až 5 minut a schopnost tání 3 až 6 gramů. Používají se do ní lepicí tyčinky o průměru 7 milimetrů. V nabídce Fieldmann je najdete pod označením FDTP 9020 (transparentní) a FDTP 9021 (barevné). Doporučená akční MO cena pistole je 109 Kč. Více na www.fieldmann.cz.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz