Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Co jsou lipozomální vitamíny a proč jim věnovat pozornost

Co jsou lipozomální vitamíny a proč jim věnovat pozornost

17.2.2022 - redakce Babinet.cz

K tomu, aby bylo lidské tělo v maximální fyzické i psychické pohodě, je třeba kombinace vícero faktorů. Velmi významnou roli hraje v tomto ohledu dostatek všech potřebných živin a látek, které tělo ke svému správnému fungování potřebuje. Do této skupiny patří mimo jiné i vitamíny, minerální látky či stopové prvky. V tomto kontextu se často zmiňují tzv. lipozomální vitamíny. O co konkrétně jde a jak nám mohou pomoci?

Pestrá strava a potravinové doplňky

Potřebné látky získává tělo z potravy. Proto je důležité, aby byla pestrá a bohatá na všechny důležité látky. Ne vždy se ale podaří tohoto stavu dosáhnout. Současná doba na nás klade vysoké nároky v osobním i pracovním životě. Mnohdy není snadné skloubit jejich naplnění s požadavky na bohatou a vyváženou stravu, dostatkem pohybu, a ještě se dokázat vyvarovat stresu coby dalšího faktoru ovlivňujícího naší celkovou pohodu.

V takových případech je na místě uvažovat o potravinových doplňcích schopných doplnit našemu tělu chybějící složky. Vždy je však třeba si uvědomit, že se jedná o doplňky, nikoliv náhradu pestré stravy a zdravého životního stylu. Často jsou v podobě takovýchto doplňků nabízeny vitamíny. V poslední době je pak často prosazována jejich tzv. lipozomální forma.

Vitamíny v lipozomální formě

Pod pojmem lipozomální vitamín je myšlen vitamín obalený lipidovou – tukovou – strukturou, která zajistí jeho transport až do krevního řečiště, ze kterého se potom vstřebávají přímo do buněk. Mikročástečky tuku tak tvoří de-facto ochrannou bariéru, která zabrání předčasnému porušení vlastní molekuly vitamínu. Právě to je totiž hlavní příčinou toho, že v případě klasického dávkování dokáže tělo skutečně využít jen poměrně malou část přijatého vitamínu.

Zatímco vitamíny v klasické formě se vstřebají pouze z cca 20 procent, lipozomální vitamíny dokáže tělo využít až z 90 procent.

Příkladem může být lipozomální vitamín C, který posiluje náš imunitní systém, napomáhá chránit buňky a podílí se i na zachování vlastností kostí, chrupavek apod. Díky lipozomální formě je jeho příjem v podobě doplňku stravy mnohem efektivnější a je tak možné jej přijímat méně.

Stejně pozitivní roli hraje v lidském organismu vitamín D. I ten se ve formě lipozomálního vitamínu D mnohem lépe vstřebává a plní tak svoji úlohu efektivněji. I vitamín D je důležitou složkou v případě snížené imunity, osteoporózy, svalových problémů a mnoha dalších neduhů.

Zdroj obrázku:

Juice Flair / Shutterstock.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz