Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nedostatek spánku může způsobit přibývání na váze

Nedostatek spánku může způsobit přibývání na váze

6.2.2022 - redakce Babinet.cz

Přerušovaný a nedostatečný spánek mění metabolismus člověka a rostoucí tělesnou schopností ukládat tuk způsobuje nechtěné přibývání na váze. Nekvalitní spánek ovlivňuje běžné biorytmy a zvyšuje riziko nejrůznějších zdravotních problémů od srdečních chorob až po cukrovku.

fotografie: Pexels

Nedostatečný spánek narušuje hormony, které řídí hlad, chuť k jídlu a pocit plnosti. Lidé, kteří spí méně, než by měli, mají mnohem více času dopřávat si jídlo. Kvůli chybějícímu spánku jsou navíc příliš unavení na jakékoli cvičení nebo pohyb, kterým by jídlem nabytou energii spálili. Svou roli hraje i slabá vůle při odolávání nezdravému stravování. I krátká spánková absence způsobuje u lidí mnohem větší chuť k jídlu a současně potřebu vybírat si z vysoce kalorických potravin. To samozřejmě může vést k obezitě a s ní souvisejícím zdravotním potížím. Mezi ně patří i syndrom spánkové apnoe, který hrozí právě lidem s nadváhou. Jedná se o poruchu spánku, při které pacient přestává opakovaně dýchat a výrazně se tak narušuje kvalita jeho odpočinku.

Nedostatek spánku sám o sobě redukuje bílkoviny, které jsou základní stavební složkou svalů. Nicméně je možné, že jídelníček a celková životospráva mohou těmto změnám zabránit.

Zdravý spánek – kvalitní stáří

Spánek je nedílnou součástí lidského života, ve spánku strávíme téměř 1/3 života. Fyziologický spánek je důležitý nejen pro regeneraci fyzických a duševních sil, ale i pro celou řadu dalších pochodů, jako je paměť, koncentrace, učení, myšlení a také pro mnoho dalších metabolických procesů.

Nespavost se projevuje neschopností usnout, přerušovaným spánkem nebo předčasným probouzením, spánek je vnímán jako nekvalitní, neosvěžující a krátký. Nespavost negativně ovlivňuje pracovní výkon jedince, zvyšuje riziko dopravních nehod, a má tak negativní dopad na psychickou i fyzickou stránku člověka. Chronickými potížemi se spánkem trpí 10-20% populace.

Časté probouzení během noci vede k vyplavování stresových hormonů a k urychlení aterosklerotických změn. Důsledkem může být zvýšení krevního tlaku, srdečního tepu, zvýšení hladiny krevního cukru a cholesterolu. Dlouhodobá nespavost představuje také riziko vzniku depresí nebo závislosti (na alkoholu, nikotinu, kofeinu nebo lécích na spaní). Nespavost je tedy závažným zdravotním i socioekonomickým problémem. Je nutné si uvědomit, že kvalita našeho života závisí rovněž na kvalitě našeho spánku.

Jako normální doba spánku se udává 6-9 hodin denně, ideálně v noci. Délka/potřeba spánku s věkem klesá.

zdroj: https://www.zdraviamy.cz/spanek-narkolepsie/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz