Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Exotický král ovoce, který pomůže při hubnutí a má mnoho dalších léčivých účinků

Exotický král ovoce, který pomůže při hubnutí a má mnoho dalších léčivých účinků

18.1.2022 - redakce Babinet.cz

Ananas je ovoce tropické, podporující tvorbu kostí. Ananas je nejdůležitější surovinou polynézské kuchyně, i když jeho největším producentem byla a je Hawaj. Ananas obsahuje velké množství vitamínu C a je velmi bohatým zdrojem manganu, který je vedle vápníku nutný k tvorbě zdravých kostí. Čerstvý ananas napomáhá štěpení bílkovin, protože obsahuje enzym bromelin. Ten napomáhá trávení, takže po bohatém masitém jídle je ananas výborným dezertem. Ale pozor konzervovaný ananasový kompot již tento účinek nemá.

fotografie: Freepik

Mimo vitamínu C a bromelinu obsahuje také Ananas obsahuje řadu minerálních látek: draslík, hořčík, vápník, fosfor, zinek a železo. Kromě toho kyselinu ferulovou a listovou, mangan, rostlinné steroly, které pomáhají snižovat cholesterol a tím riziko vzniku v srdečním-cévních chorob, rozpustnou vlákninu, která podporuje správnou funkci střev, vitamin B12 a E.  Ananas obsahuje z 90 % vodu, , takže vás krásně osvěží.

Ananas v kuchyni

Po utržení ananas již nedozrává a nesládne jako jiné ovoce. Uchováváme ho v lednici, neboť má rychlou tendenci se uvnitř kazit, ananas je výbornou surovinou do salátů či asijských jídel, exoticky vypadá salát podávaný ve vydlabané ananasové slupce, čerstvé kousky lze použít při grilování masa - dobře drží na gril. jehlách, výborný je v kombinaci s krevetami a rajčaty nebo s kousky vepřového masa máčeného v sojové omáčce.

Pomůže střevům i kůži

Jak je uvedeno, ananas dokáže podporovat trávení a funguje i jako lék na průjem, ochrana před parazity, odtučňovací kúra i afrodiziakum. Čerstvá ananasová šťáva čistí také močové ústrojí.

Rozpustná ananasová vláknina se postará o dobré fungováním našich střev. Když bude vaše dítě bolet bříško, dejte mu kousek ananasu.

Popraskanou kůži, třeba na patách, můžete také ošetřit ananasem – stačí ho rozmixovaný vmasírovat do kůže.

Nezapomínejte také na banány!

Banány jsou draslíková superbomba. Úhledně zabalený, nízkokalorický, výživný a bohatý na obsah draslíku, který má důležitou funkci v kardiovaskulárním systému. Jeden banán denně zajistí dostatečnou dávku draslíku a také vlákniny, která je důležitá pro správnou funkci střev. Kromě toho, že je banán nízkotučná sladkost, je také uklidňující snídaní pro ty, kteří pociťují ranní stres, neboť banány obsahují aminokyselinu tryptofan, která stres snižuje.

Banán v kuchyni

Banány skladujeme při pokojové teplotě dokud nedozrají, a pak je třeba co nejdříve spotřebovat. Zralé banány se také mohou zmrazit ve slupce, aby déle vydržely. Pokud vám chybí sladkosti, kterým je lépe se vyhnout, vychutnání lahodnosti banánu vás může příjemně uklidnit. Velmi dobrý a osvěžující dezert, který ráda doporučuji, jsou rozmixované banány s rozinkami, které jsme předem namočili v rumu, tuto směs dáme vychladit a je báječná a osvěžující. Dalším oblíbeným receptem je talíř banánů nakrájených na plátky s nízkotučným sýrem, hroznovým vínem a ovesnými vločkami s trochou hnědého cukru a skořice - velmi chutné a zdravé.

 

zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/ananas-a-hubnuti.htm

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz