Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak při hubnutí vybrat ten správný sýr? Rozhoduje obsah tuku i množství

Jak při hubnutí vybrat ten správný sýr? Rozhoduje obsah tuku i množství

18.1.2022 - redakce Babinet.cz

Lékaři často radí lidem, kteří se snaží zhubnout a čas od času je honí mlsná, aby zahnali hlad kouskem sýra. Sýr obsahuje hodně bílkovin, a tak nám potěší naše mlsné vousky stejně jako sušenka, takže je to rada docela dobrá. Pokud vám tedy méně tučné sýry nechutnají, dopřejte si klidně tučnější, ale o to více si hlídejte jejich množství.

fotografie: Pixabay

Ano, obecně platí, že čím je sýr sušší, tím obsahuje více tuku - tedy alespoň ve většině případů. Důkazem jsou například čerstvé sýry, jako je ricotta nebo cottage, ze kterých je na první pohled znát, že obsahují spoustu vody, ale zároveň se považují za nízkotučné. Opakem jsou tvrdé sýry jako třeba parmazán či pecorino, které se skládají především z tuku a díky tomu mají mnohem plnější a zralejší chuť.

35 % sýr je ve skutečnosti ještě tučnější. To je mýtus!

Pokud vám někdy někdo řekl, že obsah tuku je ve skutečnosti vyšší, než je uvedeno na obalu, tak se pěkně plete. V reálu to totiž funguje úplně naopak. Obsah tuku se počítá v rámci sušiny, která většinou tvoří zhruba polovinu až dvě třetiny celkové hmotnosti sýra. Ve 100 gramech 35 % eidamu tedy ve skutečnosti najdete jen polovinu nebo dvě třetiny z uvedeného množství tuku, což je v tomto případě zhruba 23 % z celkové hmotnosti.

Co znamená obsah tuku v sušině a jak ho přepočítat na absolutní množství tuku ve 100 g sýru? 

  • Například na štítku sýru je uvedeno, že obsahuje 50 % sušiny a 20 % tuku v sušině. 
  • Ve 100 g sýra je tedy 50 g sušiny a 50 g vody. 
  • A právě 50 g sušiny obsahuje 20 % tuku, tedy si spočítáme 20 % z 50. 
  • (50 x 20) : 100 = 10.

100 gramů sýra tedy obsahuje 10 gramů tuku a nikoliv 20 gramů.

I při dietě si můžete dopřát tučné sýry, ale pozor na množství!

Což o to, ani nízkotučné sýry nechutnají špatně. Určitě nám ale dáte za pravdu, že na jemnou, smetanovou chuť těch tučnějších druhů nic nemá. Nejlepší je na tom, to že si je nemusíte odpírat ani během diety, stačí, když si dopřejete menší porci. Okolo hubnutí koluje spousta různých mýtů a jedním z nich je právě to, že si nesmíte dopřávat tuky. Ve skutečnosti je to totiž přesně naopak - lidské tělo tuk potřebuje a jeho nedostatečný příjem se negativně projeví na tom, jak se člověk cítí jak na fyzické, tak i psychické stránce.

Sýry jako typu hermelín nebo niva jsou skutečně extrémně tučné. Energie z tuků je navíc ta, která se v podobě nežádoucích kil projeví nejvíce. Desetidekový plátek takového sýra obsahuje plus minus 1 200 kilojoulů energie. To je stejné množství energie jako mají tři malé rohlíky nebo malý řízek. Ideální pro dietu jsou i syrečky. 100 gramů má asi jen 600 kJ! Pozor ale na vyšší obsah soli.

kozí sýr a hubnutí

Kozí sýr obsahuje více zdravých mastných kyselin a pomáhá rychle dodat energii. I u něj ale musíme při redukční dietě obsah tuku bedlivě hlídat. Vybírejte ty s max. obsahem tuku v sušině kolem 40 %. Kromě již zmiňované lehkosti vyniká ještě jednou výbornou vlastností, podporuje spalování tuků. Působí také blahodárným dojmem na sliznice žaludku a střev, uklidňuje jejich podráždění, ať už stresem či nevhodnou stravou. Trávicí systém pak lépe pracuje.

Říkáte si ale, že například Francouzi, kteří jsou považování za vzor zdravé výživy, si sýry neodpírají? Věřte pak, že Francouzi jsou spolu s Poláky a Čechy považování za nejobéznější národy v Evropě. A na tom mají jistě velkou zásluhu sýry. Jinak však jedí skutečně zdravě, mají v oblibě ovoce a zeleninu a na jejich zdravotním stavu se kladně projevuje i časté pití vína, zejména červeného, které brání poškozování buněk a jejich předčasnému stárnutí.

Shrnutí:

1. Jaké sýry jsou nejtučnější a měla byste se jim vyhýbat?

- hermelín a niva.

2. Jaký sýr si vybrat na zahnání mlsné?

- tvrdý a nízkotučný (max 100 g na den)

3. Proč sýr naši mlsnou zažene?

- protože obsahuje velké množství bílkovin

 

zdroj: https://www.stobklub.cz/clanek/kolik-tuku-obsahuji-syry-a-jak-pri-hubnuti-vybrat-ten-spravny-/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip