Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Významná lednová výročí ve středních Čechách a tipy na výlet

Významná lednová výročí ve středních Čechách a tipy na výlet

17.1.2022 - redakce Babinet.cz

V lednu si ve středních Čechách připomínáme jubilea Elišky Přemyslovny, Jože Plečnika a Františka Drtikola. Kurážná česká královna, která během svého života prchala do středočeského Nymburka i Mělníka, by 20. ledna oslavila 730. narozeniny. Světoznámý slovinský architekt, jehož práce je v naší zemi nejvíce spojována s úpravou prezidentských sídel včetně parku v Lánech, by 23. ledna oslavil stopadesátiny. Dne 13. ledna také uplynulo 61 let od smrti slavného českého fotografa z Příbrami Františka Drtikola.

Příbramský zámeček - sídlo Galerie Františka Drtikola: foto Vladimír Holly Holan

Když v Čechách na konci 13. století zavládl chaos ohledně českého trůnu, budoucí královna Eliška potají uprchla do Nymburka. První útočiště našla ve Staré rybárně hned vedle majestátních městských hradeb, další měsíc strávila v panském domě U černého orla. Při procházce městem lze narazit na reliéf zobrazující její příjezd do města, a to na domě na rohu Palackého a Komenského třídy. V době manželství s Janem Lucemburským hledala královna bezpečné útočiště v královském věnném městě Mělník, které nacházela v místním zámku nad soutokem řek Labe a Vltavy. Pro návštěvníky je mělnický zámek, pod nímž se ukrývají vinné sklepy, přístupný celoročně.

Příbramský rodák František Drtikol se proslavil svými portréty a akty – nejspíš prvními fotografiemi svého druhu u nás. Jeho díla obohacují sbírky nejslavnějších světových galerií a plní příbramskou Galerii Františka Drtikola. Pořádá se v ní řada dočasných výstav, ve stálé expozici jsou vystaveny krajinné kompozice, žánrové scény i portréty. Na místní hornickou historii reagují snímky zachycující horníky při práci v podzemí. Drtikolova díla se vyznačují citovou a myšlenkovou hloubkou i výtečným technickým zpracováním. 

„Vždy, když si významná výročí připomínáme, dostáváme šanci uvědomit si, kolik významných osobností je s naším krajem spojeno, kdo ho formoval a vlastně se tak zasloužil o jeho současnou podobu i reputaci. Ani nezáleží na tom, jestli se jedná o osobnosti historické nebo současné. Vzdát jim hold je možné také návštěvou míst s nimi spojených. Nepřeberné množství tipů na výlet nabízíme na našich stránkách www.strednicechy.cz,“ říká Karolína Kratochvílová, projektová manažerka Středočeské centrály cestovního ruchu.

Akce na týden 17.-23. 1.  

Plasty v architektuře 20. století – přednáška v Mělníce (19. 1.)

V mělnickém kulturním centru se ve středu 19. ledna od 18 hodin uskuteční přednáška Plasty v architektuře 20. století, která uzavře první část cyklu přednášek věnovanou materiálům jako konstrukčním a výrazovým prostředkům architektury. Bude věnována výtvarným možnostem, které architektuře přinesly nové materiály jako plexisklo, polyuretan, polyester, syntetické pryskyřice, PVC, PMMA či ETFE. Pozornosti se dostane i pneumatické architektuře a stavění z PET lahví.
Více zde: www.mekuc.cz

Příběh říčanského hradu – komentovaná prohlídka (20. 1.)

Další termín komentovaných prohlídek říčanského hradu připadá na čtvrtek 20. ledna. Výstavou pojmenovanou Příběh říčanského hradu provede její spoluautor, historik Mgr. Jan Boukal, který je odborníkem na hrady a středověkou šlechtu. Podrobně návštěvníky seznámí s příběhem hradu Říčany, bude vyprávět o jeho stavební podobě i o jeho majitelích a pánech z Říčan, Bolechovcích z Pušperka a Trčcích z Lípy. Návštěvníci se dozvědí mnoho detailů a faktů o životě na hradech v době míru i války.   
Více zde: www.muzeumricany.cz

Bratři Ebenové v Nymburce (20. 1.)

V novém termínu v nymburském kině Sokol vystoupí jedinečná česká hudební skupina, kterou tvoří bratři Kryštof, Marek a David Ebenové. V roce 1979 skupina získala interpretační cenu na festivalu Porta v Olomouci. Vstupenky jsou k zakoupení v předprodeji v nymburském turistickém informačním centru a také v místním kulturním centru.    
Více zde: www.nkc-nymburk.cz 

Tajemství starého domu Na Důlích – Sázava (do 21. 1.)

V sázavském informačním a kulturním centru brzy skončí výstava pojmenovaná Tajemství starého domu Na Důlích aneb 120. výročí nedožitých narozenin Ing. Jana Bíska.  Tajemná rozpadající se vila stojí na sjezdu od Dojetřic do Sázavy a upoutává značnou pozornost přijíždějících návštěvníků. Před 120 lety se v ní narodil Jan Bísek, jehož otec byl v Sázavě oblíbeným lékařem. Dům údajně odposlouchával i tajné zprávy o neúspěších rakouské armády…
Více zde: www.mestosazava.cz 

Akce na týden 24.-30. 1.  

Antonio Vivaldi: Čtvero ročních dob v Mělníce (27. 1.)

Koncertní program „Vivaldiho Čtvero ročních dob“ přináší posluchačům světoznámý cyklus houslových koncertů Antonia Vivaldiho v podání houslistky Lucie Sedlákové Hůlové a jejího souboru Ensemble Lucis. Při interpretaci se snaží nejrůznějšími výrazovými prostředky hudebně vyjádřit původní skladatelův záměr. Program koncertu je doplněn menšími skladbami Vivaldiho současníků.
Více zde: www.mekuc.cz

Jílovský masopust (29. 1.)

Sobotní dopoledne 29. ledna bude v Jílovém u Prahy patřit masopustu a trhům na Masarykově náměstí. Zájemci si po předchozí dohodě mohou v Regionálním muzeu zapůjčit masky, vlastní masky jsou vítány. Součástí tradičního masopustu je průvod masek po náměstí, dechová hudba i občerstvení a soutěže.
Více zde: www.jilove.cz

Máslovický masopust se zabijačkou (29. 1.)

V Máslovicích na návsi se uskuteční zabíjačka, budou se prodávat čerstvé zabijačkové dobroty i teplé nápoje. Proběhne soutěž v pojídání jitrnic i hudbou doprovázený průvod masek obcí. Řezník ukáže průběh zabijačky, bude možnost posílit se Máslovickým grogy kotlíkem. Masky do průvodu jsou vítány.
Více zde: www.maslovice.cz 

Končící výstavy v kutnohorském GASKu (do 30. 1.)

V kutnohorské Galerii středočeského kraje bude už jen do 30. ledna možné shlédnout čtyři končící výstavy, a to: Konfigurace Jana Stolína, Ornament – Geometrie – Hra – Emil Zavadil, Wasteland Šimona Sýkory a Baletka s plnovousem Michaely Petrů. Zároveň v GASKu probíhá několik dlouhodobých výstav včetně jedné venkovní, umístěné v přilehlých zahradách.
Více zde: www.gask.cz  

Ivan Exner – obrazy v Poděbradech (do 30. 1.)

V poděbradské Galerii Ludvíka Kuby je do 30. ledna k vidění výstava obrazů Ivana Exnera, představujících výběr z jeho tvorby. Autorská instalace dbá na vyváženost děl starších i nových, přičemž důraz klade zejména na tvorbu souznící s tradicí a uměřeností. Ivan Exner vyznává tradiční hodnoty, úctu k historii, trvá na tom, že výtvarné umění ve své tradiční formě je především řemeslem a není potřeba „dělat věci nově, ale lépe“. Je znám výzvami ke kritickému myšlení.
Více zde: www.galerieludvikakuby.cz

Po stopách starých berounských hospod (do 31. 1.)

Venkovní galerie Pěší zóna v Berouně stále nabízí venkovní výstavu, která provází po starých hospodách. Šest panelů s řadou uvedených zajímavostí a historek spjatých s berounskými hospodami bude k vidění už jen do konce ledna. Pamětníci si mohou zavzpomínat na oblíbené pivnice, ti mladší zase mají možnost porovnat, jak se město za desítky let proměnilo. 
Více zde: www.mesto-beroun.cz

Slovinský architekt Jože Plečnik výrazně přispěl k současné podobě Pražského hradu i prezidentského sídla v Lánech. Loni uplynulo sto let od doby, kdy čerstvý československý stát tamější zámek zakoupil. Do úprav samotného zámku Plečnik zasáhl jen minimálně například při zařizování prezidentské pracovny. Významně, a přitom decentně ovšem upravil okolní park. Při jeho výzdobě použil také symboliku nově vzniklého státu. Budoval ve stylu moderního klasicismu, jeho dílo je prosté a působivé, skvěle korespondující se scenérií anglického parku. Zámek v Lánech je coby letní sídlo prezidentů naší země pro návštěvníky běžně nepřístupný. Okolní Plečnikem dotvářený park ovšem své brány v době letní turistické sezóny zájemcům otevírá několikrát týdně.

 

zdroj: strednicechy.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz