Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Originální pokojovku si vypěstujete z pecky avokáda

Originální pokojovku si vypěstujete z pecky avokáda

13.1.2022 - redakce Babinet.cz

V poslední době avokádo patří mezi nejoblíbenější plodiny na světě a mnoho lidí si na něm ráda pochutná. Patříte mezi ně? Zkuste si ho vypěstovat sami doma. Nejen, že v budoucnu ušetříte peníze, ale hlavně budete mít skvělou zábavu pro celou rodinu.

fotografie: Freepik

Avokádo jako vitaminová bomba

Avokádo má vysokou nutriční hodnotu. Obsahuje širokou škálu cenných látek pro naše tělo. Najdeme v něm vitaminy skupiny A, B, C, E, K a mnoho minerálů jako hořčík, draslík, železo, měď, zinek a fosfor. V jednom průměrně velkém avokádu se nachází až 35% doporučené denní dávky draslíku. Navíc je bohaté i na vlákninu. Ta výrazně podporuje trávení a snižuje hladinu cukru v krvi. Avokádo sice obsahuje až 70% tuků, ale jedná se o nenasycené mastné tuky, které podporují spalování a jsou důležité pro metabolismus nervové soustavy.

Nejdůležitější je první krok

Nejdříve je potřeba si vybrat dobré a kvalitní avokádo, aby pecka měla dobrý základ. Kupujte zralé avokádo bez důlků. Poznáte ho podle hmatu, musí být lehce měkký, ale pružný. Důlky značí, že avokádo spadlo a pravděpodobně bude vevnitř už nahnědlé. Pokud je až příliš měkké, bude už nahnilé.

fotografie: Pexels

Jak na to?

Opatrně rozřízněte avokádo, abyste nepoškodili pecku. Pak je velmi důležité ji celou očistit, nejlépe papírovou utěrkou. Pokud zbyde byť jen kousek dužiny, pecka začne pravděpodobně hnít. Poté je potřeba si udělat do pecky 3 otvory podél jejího obvodu pomocí šídla. Pokud ho nemáte k dispozici, můžete použít i vyvařený šroubovák.

Do otvorů vložte špejle a pecku umístěte do sklenice naplněné vodou. Špejle by se měly zachytit na okraji sklenice a držet pecku v těsném kontaktu s hladinou vody. Voda by se měla dotýkat pecky jen zlehka ze spodní části. Vodu musíme průběžně kontrolovat a doplňovat, aby pecka byla stále v jejím kontaktu. Po pár dnech by měla rostlina začít pouštět své první kořínky. Při teplotě 20-25 °C semeno vyklíčí za 2-6 týdnů. Až kořínky zaplní celou sklenici a na rostlině se objeví malý stonek, je potřeba rostlinu přesadit do menšího květináče.

fotografie: Pexels

Květináč naplňte vhodným substrátem a rostlinu zasaďte tak, aby pecka zůstala z větší části nad zemí. Rostlině dopřejte světlé místo, ale bez přímého slunce. Hlína by se měla udržovat jen mírně vlhká a nejlepší zálivka pro rostlinu je dešťová voda. Jedná se o poměrně nenáročnou rostlinu, ale potřebuje pravidelně přesazovat dle rychlosti jejího růstu. Přestože rostlina začne plodit avokáda až ve svém přibližně pátém roce, výsledná chuť bude stát za to.

Napsala Michaela Procházková

zdroj: redakce

Vyzkoušejte i naše recepty z avokáda

Avokádová pomazánka - zdravá a naprosto jednoduchá!

Avokádo s tuňákem

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz