Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Nebaví vás žehlit? Tak nežehlete a vyzkoušejte pár šikovných vychytávek

Nebaví vás žehlit? Tak nežehlete a vyzkoušejte pár šikovných vychytávek

7.1.2022 - redakce Babinet.cz

Stačí pár úplně jednoduchých vychytávek a zbavíte se nepříjemného úkonu, který nejedna hospodyňka moc nemusí. Přitom je to tak jednoduché.

fotografie: Freepik

V první řadě opravdu čtěte lístečky na oblečení. Ty vám napoví, jaký materiál perete a kolik stupňů snesou. Je to prvotní a nejdůležitější věc, kterou potřebujete znát. Opravdu není možné všechno prát na čtyřicet nebo třeba na šedesát. V každém případě je teploty nutné dodržovat.

Jak nastavit pračku

Pračku vždy nastavte tak, ať je daný program maximálně šetrný k vašemu prádlu. Co se týče ždímání, tak nedávejte tisíc nebo čtrnáct set otáček. Zůstávejte u maximálně osmi set. Pokud máte pračku se šetrným programem, tak si zapněte také ten.

Prášek? Aviváž?

V každém případě, pokud používáte obyčejný prací prášek, přidejte také aviváž. Aviváž je pro vůni a také proto, aby nám prádlo po usušení zůstávalo jemné a měkké. A také samozřejmě pomůže v našem nežehlení. Je to důležité. Případně si zakupte kapsle, v nichž je všechno. Nebo si můžete vyrobit skvělý domácí prací prášek.

Prací prášek

  • 300 g jedlé sody
    500 g nastrouhaného mýdla

Toto smícháme a pak používáme místo klasického prášku. Bude se to líbit oblečení, ale také pračce, kterou jedlá soda čistí.

Věšení

Prádlo už při věšení připravíme tak, aby nebylo nijak zmuchlané. Každý kousek zvlášť pěkně rozklepeme a pověsíme. Větší kusy jako polštáře nebo ručníky pověsíme a ještě stáhneme spodní okraj, abychom měli tento kus opravdu rovně. Lze spodní okraj také zatížit kolíčky.

Po usušení prádlo precizně skládáme. Nově vyprané pak ukládáme na dno prádelníku, aby se zatížilo, čímž se také vyrovnává. Nežehlit lze i košile nebo halenky či šaty. Stačí je pěkně vyvěsit na ramínko.

 

napsala Zuzana Zelenková

 

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz