Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Trávník chce kontrolu a péči i v zimě

Trávník chce kontrolu a péči i v zimě

4.1.2022 - redakce Babinet.cz

I během zimy je potřeba postarat se o trávník. Péče zdaleka nekončí tím, že jste ho na podzim pohrabali, případně provzdušnili. Celou zimu trávník procházejte, alespoň v těch chvílích, kdy sleze sníh. Pokud nejdete holé místečko, pak ho ihned doséváme, nemusíme čekat na jaro. Tráva klíčí i při nízkých teplotách. Pokud mrzne, pak samozřejmě nevyklíčí, ale ze semínek se dobře vypláchnou látky, které brzdí klíčení a jakmile se oteplí, poroste. Proto se dosévání vyplatí také v zimních měsících.

fotografie: Pexels

Kromě toho můžete trávník pravidelně provzdušňovat a hnojit speciálními hnojivy.

Jakmile sleze sníh, začíná vaše starost. Tedy alespoň v případě, že chcete mít krásný zelený pažit bez proschlých fleků a tak podobně. Mimochodem, pokud trávník není poškozený z více než padesáti procent, tak ho vždycky můžete zachránit a obnovit. Jen to chce trochu snahy.

Pokud ho nechcete opravovat po každé zimě, pak jej během ní pozorujte, kontrolujte a dopřávejte mu pořádnou péči.

Pozor na plíseň a podmáčení

Kdyby se objevovala místečka s plísní, tak si je důkladně označte, ať s ní můžete dál pracovat. Stejný postup doporučujeme v případě, že se najednou začnou objevovat příliš podmáčená místa. I ta si zaznačte, ideálně do nějakého plánku, a na jaře s nimi pak můžete dobře pracovat a odstraňovat je.

Pokud vám někde na trávníku zůstaly zbytky listí nebo starého dřeva a jiného nepořádku, průběžně je uklízejte. Trávník pod nimi může začít plesnivět a celkově mu prostě nesvědčí.

Pozor také na mech a další nepříjemné rostliny, které pažit kazí. Ty je zapotřebí průběžně odstraňovat. Zvláště pak v těchto zimách, kdy teplota neklesá příliš hluboko pod bod mrazu, a také není dost sněhu, který by trávník přikryl a chránil ho.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz