Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nejčastější mýty o hubnutí, které máme ve velké míře po léta zafixovány

Nejčastější mýty o hubnutí, které máme ve velké míře po léta zafixovány

4.1.2022 - redakce Babinet.cz

Zapomeňte na drastické diety i „zaručené“ rady hlásající nutnost cvičit, měnit jídelníček a jíst jen nízkokalorická jídla. Hubnutí a získání vysněné postavy může být snazší, než se zdá. Jaké jsou tedy nejčastější mýty o hubnutí, které máme ve velké míře po léta zafixovány a bereme je jako holý fakt? Zjistěte, kde je pravda a konečně trvale zhubněte.

fotografie: Pexels

Mýtus – Bez cvičení nezhubnete

Zřejmě nejrozšířenějším a velmi nebezpečným mýtem o hubnutí je ten, který hlásá, že bez cvičení je prakticky nemožné zhubnout. Řada osob toužících snížit svoji váhu jej bere jako fakt, a tak se rovnou o hubnutí ani nepokusí. Často si řeknou, že na cvičení a sport ani nemají čas, talent, energii nebo fyzickou kondici a na hubnutí rezignují. To je však obrovská škoda. „Pro hubnutí není cvičení vůbec důležité. Cvičit samozřejmě můžeme, ale spíše z důvodu získání svalové hmoty, vytvarování postavy a zlepšení kondice. Základním problémem je ale skutečnost, že řada lidí s nadváhou není v takové zdravotní kondici, aby mohla intenzivně cvičit a zdravě se hýbat. A hlavně, pro hubnutí není cvičení zásadní. Zásadní naopak je vědět, jak se stravujeme a zajistit, aby denní energetický příjem byl při hubnutí nižší než výdej. a bylo dodržené vhodné složení stravy. Jen tak hubnutí funguje,“ vysvětluje MUDr. Taťána Staňková, obezitoložka z Centra pro poruchy metabolismu a výživy Polikliniky na Národní.

Mýtus – Jezte 6x denně v malých porcích

Další, co lze označit jako hubnoucí mýtus, je tolik propagovaný fakt, že pro úspěšné hubnutí je třeba jíst 6x denně v malých porcích. Ani to není podstatné. Důležité je, co během dne sníme a kolik toho sníme. Pokud trávíme víkend v přírodě, jdeme na procházku nebo cestujeme, může být náš příjem být vyšší než v dny, kdy jsme v práci, sedíme za počítačem a do práce i z práce jedeme autem. Správně bychom pro takto rozdílné dny měli mít i rozdílnou stravu.

„Z hlediska hubnutí je skutečně jedno kolikrát denně jíme, v kolik jíme naposledy, jestli snídáme nebo třeba po 5 hodině večerní už nejíme. Hubnout může například i v případě, že většinou jídla sníme během dvou hodin, a to klidně v 7 večer, a naopak nemusíme hubnout i přesto, že dodržujeme všechny doporučené rady a dáváme si malé porce během celého dne,“ říká MUDr. Taťána Staňková.

Mýtus – Sladkosti jedině po ránu

Jako pravdivé řada z nás vnímá tvrzení, že sladkosti jsou pro hubnutí největší zlo a měli bychom je ze svého jídelníčku zcela odstranit. A pokud jim přece jen neodoláme, tak bychom je měli konzumovat jen ráno a dopoledne. V pozdějších hodinách už nikoli, protože náš metabolismus se zpomaluje a špatně se s nimi vyrovnává. Ani to však podle MUDr. Staňkové neplatí. „Našemu organismu je jedno, zda si sladkost dáme ráno ke snídani, po obědě nebo v pozdějších hodinách. Měli bychom si ho dopřát za odměnu, mimořádně, občas,“ vysvětluje obezitoložka.

Mýtus – Zhubnete jen s trvalou změnou jídelníčku

Jedním z nejvíce demotivujících informací, je ta, že bez trvalé změny jídelníčku nikdy trvale nehubnete. Obecně nikdo z nás nechce slyšet, že doživotně nebude moci to či ono, že bude do konce života jen na jakémsi režimovém opatření a už si nikdy nedá oblíbené jídlo. I to je jeden z důvodů proč řada lidí s nadváhou hubnout nikdy nezačne. Většinou se vyjadřují ve stylu, že si chtějí život užít, byť s nějakým kilem navíc, a ne se pořád omezovat a nic z něj nemít. Dobrou zprávou každopádně je, že hubnutí může fungovat i bez trvalé striktní změny jídelníčku.

„U nás na klinice nenutíme pacienty jíst celoživotně jen lehká dietní jídla, zeleninové saláty nebo kuřecí či krůtí maso. Snažíme se jim vysvětlit, že si mohou po dosažení své vysněné váhy dát i něco zcela nedietního, ale musí to zkompenzovat jiným vhodnějším jídlem a nelze jíst zcela nedietní věci denně. Vše ostatní už necháváme na nich. Máme zkušenosti, že při prvním úspěchu, kdy pacient zhubne například jen 2 nebo 3 kila se sám namotivuje a k jídlu přistupuje s rozumem, protože chce v nastoupeném stylu pokračovat.  Snažíme se pacienta navést na jiné, pro něj také chutné a dietnější potraviny,“ upřesňuje lékařka

Mýtus – Díky spalovačům tuku zhubnete i přes 10 Kg za měsíc

Opět přichází doba, kdy na nás budou útočit reklamy propagující nejrůznější formy speciálních doplňků stravy, které jsou založeny na účinných spalovačích tuků a nám do konce měsíce zajistí zhubnutí 10 a více kilogramů. To je nejen mýtus, ale přímo často i zdraví ohrožující reklamní trik. Obecně totiž platí, že nejrůznější spalovače jsou většinou volně dostupné v lékárnách nebo prodejnách zdravé výživy za přijatelnou cenu. U spalovačů se navíc ani přímý efekt na snížení váhy neprokázal.

„Před doplňky stravy na hubnutí je třeba mít se opravdu hodně na pozoru. Často slibují nemožné, například, že můžete jíst jako doposud a jen co spolknete pilulku nebo vypijete nápoj kila půjdou pryč. To je naprosto nereálné. Sami asi uznáte, že je nemožné jíst smažené brambůrky nebo sladké zákusky a dorty, sedět v obýváku u televize a jen spolknutím daného přípravku zhubnout 10 kilo,“ varuje.

Rady podle obezitoložky

  1. 1. Zvyšte svůj denní výdej energie a dbejte na to, aby byl vyšší než její příjem.
  2. 2. Netrapte se hladovkou ani jednostrannými dietami, které vám nechutnají, ale ani se nepřejídejte.
  3. 3. Neriskujte s neznámými preparáty na hubnutí, a pokud vás čeká zhubnutí více než 10 kg, svěřte se do rukou odborníků, kteří vás především vyšetří a společně s vámi zvolí nejvhodnější metodu
  4. 4. Neexperimentujte se zkoušením stále dalších nových a zaručených diet. Jejich režim buď nevydržíte, nebo si tak můžete poškodit vlastní zdraví. Ve finále si tak zajistíte prakticky opačný účinek.
  5. 5. Mějte radost ze života a mějte se rádi. Bylo totiž prokázáno, že radost ze života a pozitivní přístup k němu ovlivňuje celou řadu tělesných procesů, včetně hubnutí.

 

zdroj: článek vznikl ve spolupráci s MUDr. Taťánou Staňkovou, obezitoložkou z Centra pro poruchy metabolismu a výživy Polikliniky na Národní

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz