Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak na silvestrovskou kocovinu

Jak na silvestrovskou kocovinu

31.12.2021 - redakce Babinet.cz

Dlouho očekávané sváteční období Vánoc a oslav Nového roku s sebou často nese i méně příjemné pocity. Náš organismus se musí vyrovnat s přemírou jídla a alkoholu. Jak na vánoční svátky a Silvestra, abychom se nepřejedli a nepřepili?

fotografie: Pexels

Dávejte pozor na skryté kalorie v alkoholu. Myslete na to, že alkohol plnohodnotně nenahradí nezbytné tekutiny, ale naopak dehydruje tělo. Hlavním nebezpečím alkoholu je pro náš organismus ztráta životodárných tekutin a minerálů. Dalším problémem, který pocítíte druhý den, je kocovina.

Víte, co je to vlastně kocovina?

Pojem kocovina se k nám v 19. století rozšířil pod vlivem německé Katze (kocour či stav opojení). A ve skutečnosti vlastně znamená „zánět“, který se v těle vytvoří poté, co vypijeme toxiny obsažené v alkoholu. Tak zareaguje náš imunitní systém a uvolní citokiny – bílkoviny, které pak společně s dehydratací způsobují právě stav zvaný kocovina.

„Těžká jsou rána opilcova“

Chcete tělu ulevit? Zde je několik zaručených rad, jak na kocovinu:

Nadopujte se vitaminem C

Před večírkem si dopřejte opravdu koňskou dávku vitaminu C. Ten ochrání od bolesti hlavy a pomáhá tělu odbourávat alkohol. Kromě vitaminového drinku si před večírkem dopřejte tučnější jídlo. Uvidíte, že vydržíte mnohem více.

Pijte promyšleně

Zaměřte se na pití kvalitního alkoholu a vždy pijte jen jeden druh. Čím tmavší drink, tím horší. A také platí, že čím kombinovanější, barevnější a sladší koktejl, tím horší ráno vás čeká. Zároveň si zapamatujte pravidlo, že po drinku přichází na řadu voda. Ideálně minerální. Alkohol je vždy dobré kombinovat s pitím čisté neperlivé vody nebo minerálky.

Osvěžte se

Prvním pomocníkem hned ráno je sprcha, a to vlažná. Díky ní rozproudíte krev v těle. V horších případech přidejte pohyb na čerstvém vzduchu – třeba jen procházku. Dostanete se tak znovu do kondice.

Nepodceňujte jídlo

Nejhorší, co můžete ráno po večírku udělat, je vstát bez snídaně a hladovět. I když máte žaludek na vodě a máte pocit, že nemůžete vůbec nic pozřít, nezanevřete na jídlo. Zkuste do sebe natlačit alespoň celozrnný rohlík se sýrem či vývar. Taková pořádná polévka dokáže s naším žaludkem divy. Na kocovinu je podle našich babiček nejvhodnější česnečka. Dobrá jsou také mastná jídla. K tomu si ještě dejte trošičku chilli. Ostré jídlo vás dokonale nabudí a rozproudí váš krevní oběh.

Dejte si vyprošťovák

Po konzumaci alkoholu je vaše tělo dehydrované. Pijte dostatek tekutin. Pijte, co hrdlo ráčí neperlivou vodu, minerálku nebo zelený čaj. Určitě nepijte mléko a kafe. Výborným přírodním vyprošťovákem, který srovná zatížený žaludek, je minerální voda. Doplní alkoholem dehydrované tělo minerály, uklidní podrážděný žaludek, případně zrychlí peristaltiku a pomůže očistit trávicí trakt. Nenásilně a efektivně zrehydratuje tělo, povzbudí energii a pomůže zapomenout na těžké ráno.

 

zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/117569-ubrante-se-kocovine

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz