Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Vypadávání vlasů u dětí a mladistvých? Velmi smutná realita, shodují se odborníci

Vypadávání vlasů u dětí a mladistvých? Velmi smutná realita, shodují se odborníci

29.12.2021 - redakce Babinet.cz

Problémy spojené s nadměrným vypadáváním vlasů mohou postihnout prakticky kohokoliv. Výjimkou nejsou ani děti a mladiství. „Představuje to pro ně velkou psychickou zátěž,“ shodují se Edward Ball a Eva Proudmannová, odborníci na vlasová onemocnění a transplantaci vlasů. Právě ta představuje v současnosti nejefektivnější způsob, jak tento problém vyřešit. Úspěšnost zákroku, jehož cílem není jen obnovit růst vlasů na potřebných místech, ale také vytvoření přirozeného vlasového efektu, je podle Edwarda Balla devadesátiprocentní. „Podstoupit ho je však vhodné až po pětadvacátém roce života,“ upozorňuje Eva Proudmanová. Podrobněji se problémům s vypadáváním vlasů a transplantaci vlasů věnuje seriál Klinika pro léčbu vypadávání vlasů (The Hair Loss Clinic), který má premiéru v pátek 31. prosince ve 20 hodin na TLC.

Jaké jsou nejčastější příčiny nadměrného vypadávání vlasů?

Dr. Eva Proudman: Příčin vlasových onemocnění existuje celá řada. Může je způsobit prakticky cokoliv od genetiky přes stravovací návyky, životní styl, nemoc, léky až po stres. Neustále tedy musíte přemýšlet nad všemi možnými příčinami a pak identifikovat tu správnou, abychom mohli stanovit odpovídající léčbu. V těchto případech je velmi důležitá nejen naše vzájemná konzultace, ale i komunikace s pacientem. Je to jako puzzle. Pokud nemáme k dispozici všechny potřebné dílky, nemůžeme je složit dohromady.

Dr. Edward Ball: Když budu konkrétní, tak nejčastější příčinou, se kterou se setkáváme u mužů i žen, je dědičné plešatění. Ale pozor! Lidé si v těchto případech často myslí, že genetické předpoklady jsou tou jedinou příčinou. Obvykle si proto nechají na klinikách transplantovat vlasy, ale poté jsou z výsledku zklamaní, jelikož jim nikdo pořádně neprozkoumal vlasovou pokožku a neodhalil další související příčiny. Někteří lidé mohou mít pro ztrátu vlasů více předpokladů, proto je opravdu důležité, že s Evou pracujeme jako tým.

Řadí se v současnosti mezi příčiny vypadávání vlasů i koronavirus?

Dr. Eva Proudmanová: Platí, že jakýkoliv virus, který způsobuje vysokou horečku, oslabuje tělo člověka. To má následně dopad i na vlasovou pokožku. Je tedy možné, že kdo prodělal koronavirus a měl vysokou horečku, zaznamenal po zhruba šesti týdnech masivní vypadávání vlasů. To po vyléčení může samo odeznít, ale mohou se také spustit další problémy. Mám zkušenost s lidmi, co trpí chorobou známou jako alopecie, která se projevuje de facto vypadáváním vlasů v trsech. Jejich stav byl dlouho stabilní, ale s koronavirovou nákazou jim najednou opět začaly vlasy vypadávat. Takže ano, koronavirus má na vypadávání vlasů určitě vliv.

V čem vliv koronaviru na vypadávání vlasů spočívá?

Dr. Eva Proudmanová: Víte, vlasový kořínek je druhá nejrychleji se dělící buňka v našem těle, která potřebuje minerály, proteiny a vitamíny. Když ale člověku není dobře, nemá chuť k jídlu, je to s jejich příjmem složitější… Mám pár pacientů, které koronavirus trápí delší dobu, mění věci v jejich anatomii a fyziologii, což následně protahuje léčbu. Proto je velmi důležité každému celou situaci vysvětlit, aby nepropadal panice. Základem totiž je, aby se nejprve zlepšil fyzický stav, a pak dojde i ke zlepšení vlasů.

Jaká jsou nejčastější vlasová onemocnění?

Dr. Edward Ball: Už zde byla zmíněna alopecie, dále se často na naší klinice setkáváme s vypadáváním vlasů, které se latinsky nazývá telogen efluvium (ztenčování, lámání a postupné vypadávání vlasů pozn. red.), případně také s trichotilomanií, což je psychická porucha, při které si pacienti vytrhávají vlasy sami. Ostatně to můžete vidět i v našem pořadu.

Týká se problém s vypadáváním vlasů i dětí a mladistvých?

Dr. Edward Ball: Ano a musím přiznat, že když jsme kontaktováni rodiči nebo samotnými mladistvými, je to vždy zdrcující a velmi smutná realita. Ve věku, který je formuje, je důležité, aby se cítily sebevědomě, interagovaly s vrstevníky a cítily se normálně. Místo toho se však musí vyrovnat s velkou psychickou zátěží.

Dr. Eva Proudmanová: U dětí se už od mala často setkáváme s právě již několikrát zmíněnou alopecií. Zpočátku tomuto onemocnění nepřikládají takovou váhu. Problém však nastává v pubertě, kdy mají častokrát problém zapadnout do kolektivu, což pro ně představuje obrovskou emoční zátěž. Se svým problémem se navíc snaží vypořádat sami a odmítají se svěřit někomu blízkému. Chtěla bych touto cestou tedy všechny, kterých se to týká, podpořit. Zároveň na všechny mladistvé, případně rodiče dětí apelovat, aby podobné problémy začali řešit co nejdříve. Některá onemocnění jsou velmi dobře léčitelná, u jiných zase můžeme nabídnout konzultaci, abychom pacientům pomohli smířit se s tím, v jakém stavu se jejich vlasy nacházejí.

Jak už jste naznačili, jako možné řešení by se mohla jevit transplantace vlasů, na kterou se specializujete. Je pro mladistvé vhodná?

Dr. Edward Ball: Operace není v tomto případně obvyklá. Léčba nejčastěji spočívá v nalezení příčiny a regulaci stavu pomocí léků. Děti lze operovat v případě, že mají trvalé popáleniny nebo traumata vlasové pokožky, která zapříčinila ztrátu vlasů. Pokud ovšem v tak mladém věku ztrácejí vlasy z jiných zdravotních důvodů, pravděpodobně se to s přibývajícím věkem bude zhoršovat. V takovém případě by vlasy při transplantaci mohly být umístěny někam, kde to později bude vypadat divně. Součástí léčby je v tomto případě hodně vzdělávání a také psychologická terapie. 

Dr. Eva Proudmanová: Zhruba do pětadvaceti let nejsou vlasové linie ani hormonální profil ještě zcela vyvinut, dost věcí se tak může měnit. Znám hodně pacientů, kteří doufají, že budou moct podstoupit transplantaci hned, ale ta pro ně není do té doby vhodná. Má práce je pomoci jim udržet vlasy v co nejlepší kondici a přesvědčit je, že zvoleným správným přístupem a léčbou, dosáhneme v nějakém časovém horizontu dobrých výsledků. 

Co všechno předchází samotnému operačnímu zákroku?

Dr. Edward Ball: Jak už bylo zmíněno na začátku, vždy je nejdůležitější správně identifikovat příčiny a zanalyzovat výchozí stav pacienta. Myslím na to, jestli třeba není vlasová pokožka zanícená. Když se na to nepřijde a někdo si nechá transplantovat vlasy, zánět transplantované vlasy zničí a dojde k jejich trvalé ztrátě. Zánět rovněž může maskovat další onemocnění, která se velmi často vyskytují, například ta, která způsobují lupy. Někdy musíme dokonce provést biopsii, než dojde na transplantaci vlasů. 

Dr. Eva Proudmanová: Podstatné je nedělat unáhlené závěry. Vlastností dobré kliniky je vyhradit si čas na určení správné diagnózy a potvrzení správnosti vybrané léčby. Nad konzultací a zkoumáním příčin trávíme opravdu hodně času, abychom se ujistili, že jsme zvážili opravdu všechno potřebné.

Jak probíhá operační proces transplantace vlasů?

Dr. Edward Ball: Základní princip vychází z toho, že víme, že vlasy na temeni a po stranách naší hlavy si zachovávají své charakteristiky a dále rostou, ať je přemístíme kamkoliv. Říká se tomu přeslenová dominance. Vlasy bereme dvěma metodami. Buď odstraníme část kůže, uděláme lineární řez, který rozpitváme pod mikroskopem, abychom mohli vytvořit jednotlivé vlasové kořínky o maximálním počtu čtyř vlasů. Následně vlasy přesuneme do místa, kde schází. Druhou variantou je, že vezmeme jednotlivé vlasy ze zadní části hlavy a přemístíme je do oblasti, kde schází. Konečný výsledek je stejný, získáme jednotlivé kořínkové jednotky, které se podobají vlasům na temeni hlavy. 

Jaká je úspěšnost transplantace vlasů?

Dr. Edward Ball: Naprosto objektivně mohu říct, že velmi vysoká. Ano, mezi pacienty budou vždy nějaké rozdíly, nicméně při dobrém, neuspěchaném provedení, je úspěšnost zhruba devadesát procent. Tajemstvím úspěšné transplantace není však pouze růst vlasů, nýbrž vytvoření přirozeného efektu. To považuji za ještě těžší úkol, který je však stejně důležitý. Proto je potřeba dbát mimo jiné na výběr kliniky.

Naznačujete, že výběr kliniky hraje v celém procesu důležitou roli. Setkáváte se i s případy, kdy musíte napravovat to, co lékaři na jiných klinikách zanedbali?

Dr. Eva Proudmanová: Vím o mnoha lidech, kteří litovali, že se pro operaci vůbec rozhodli. U některých se operace zpočátku jevila jako zdařilá, nyní však tito pacienti mají problémy, protože vypadávání vlasů kolem transplantované oblasti nebylo dostatečně zaléčeno. Někteří zase podstoupili operaci, aniž by bylo diagnostikováno jejich onemocnění, a momentálně mají rovněž problémy. Nejprve se snažíme společně pracovat na tom, abychom zklidnili a vyléčili jejich pokožku. Následně se soustředíme na to, jestli dokážeme opravit následky operace, kterým pacient čelí. 

Jaké další léčebné postupy mohou pacienti v současnosti využít?

Dr. Edward Ball: Efektivních způsobů léčby, které prokazatelně dokážou obnovit růst vlasů, je málo. Když vezmeme v potaz využití vlastních vlasů pacienta, je transplantace prakticky jediné dlouhodobé řešení. Další možností je ošetření pokožky hlavy pomocí injekcí s krevními destičkami. Ty produkují proteiny, které pomáhají stimulovat růst vlasů. Není to sice tak efektivní jako transplantace vlasů, ale může to pacientům do jisté míry pomoci. Existuje samozřejmě i mnoho dalších způsobů, jak vytvořit dojem plných vlasů, třeba pomocí různých přípravků. V tomto ohledu je ovšem důležité, aby pacienti byli opatrní a vždy se nejprve dobře informovali, aby neplýtvali penězi za něco, co jim nejen nepomůže, ale naopak může i ublížit.

Troufnete si odhadnout, jestli v budoucnu bude k dispozici lék, který dokáže problém s vypadáváním vlasů zcela vyřešit?

Dr. Edward Ball: Všichni věříme v zázračný lék, který by mohl zastavit padání vlasů, případně podpořit kmenové buňky a tím i růst nových vlasů. V souvislosti s tímto tématem probíhá řada výzkumů. Nezbývá tedy než doufat, že v budoucnu budeme moci nabídnout něco nového a efektivního.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz