Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Nadělte dětem šťastné a veselé i v nemocnicích

Nadělte dětem šťastné a veselé i v nemocnicích

22.12.2021 - redakce Babinet.cz

Psal se rok 1998, když americký vizionář, herec, klaun a muzikant Gary Alven Edwards začal dětem v českých nemocnicích přinášet radost. A nebylo to vůbec jednoduché. Své návštěvy financoval první tři roky zcela na vlastní náklady. V roce 2001 nakonec oficiálně založil občanského sdružení Zdravotní klaun. Dnes, téměř na den přesně o 20 let později, působí v České republice 86 profesionálních Zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují 63 nemocnic, 8 domovů pro seniory a 1 hospic.

Zábava, dobrá nálada a možná až příliš rychle utíkající čas. Že to v nemocnici není možné? Tak to jste ještě nepotkali Zdravotního klauna. Přinášet smích do míst, kde je často slyšet pláč, nebo rozdávat radost tam, kde je často důvod ke smutku, to je profesní poslání Zdravotních klaunů. Odbourávají stres nejen pacientů, ale i rodičů a příbuzných. Zkvalitňují seniorům podzim života v domovech a v neposlední řadě vyvádějí ze stereotypu i samotný zdravotnický personál.

Proč právě Zdravotní klaun?

Je dokázáno ze studií i praxe, že činnost Zdravotního klauna má výrazně pozitivní efekt během léčby pacienta. Díky přítomnosti Zdravotního klauna reagují děti pozitivněji, jsou klidnější a více spolupracují se zdravotnickým personálem, nehledě na to, že si s sebou domů nenesou trauma v podobě nepříjemných vzpomínek na hospitalizaci. „Díky Zdravotním klaunům jsme se synem prožili v nemocnici i hezčí chvilky. Od operací uběhly už tři roky, synovi je teď šest. A když se ho zeptám, jestli si ještě pamatuje na nemocnici, odpoví mi, že by chtěl zase vidět klauníky – bolest úplně vytěsnil,“ vzpomíná maminka Leona.

Kdo se skrývá pod klaunským nosem?

U klaunování nejde o předem nacvičené představení, vše je založeno na improvizaci, empatii a okamžiku “teď a tady”. Každé setkání je nové, unikátní, neopakovatelné. Klauni při každé návštěvě citlivě vnímají fyzický i psychický stav dětského pacienta a tomu pak následně přizpůsobují svou návštěvu. Profesi Zdravotního klauna tak nemůže dělat každý – je nutné umělecké nadání, kladný vztah k lidem a dětem, a v neposlední řadě touha se vzdělávat v oblasti medicíny, psychologie a komunikace. Pravidelná školení, kurzy a workshopy na tato témata jsou povinná a klauni se jich účastní několikrát do roka. Velmi často se stává, že si Zdravotní klaun najde i svou specializaci – například na geriatrii nebo v psychiatrických léčebnách, a v tomto ohledu se pak vzdělává více do hloubky.

Co všechno Zdravotní klaun dělá?

Právě díky tomu, že jsou klauni odborníci, takřka součást zdravotnického personálu, mohou navštěvovat i specializovaná oddělení, například ta, kde je schopnost pacientů reagovat velmi omezená, nebo třeba stacionáře pro handicapované. Chodí ale i domů, za dětmi, které jsou kvůli své nemoci izolované od svých vrstevníků a okolního světa. Zdravotní klaun nově tento program s názvem Přezůvky máme rozšířil o rodiny, kde malé děti čelí těžce nemocnému či odcházejícímu rodiči.

Jednoduchá myšlenka – pro všechny, všude

Pro organizaci Zdravotní klaun je důležité, aby jeho podporovatelé rozuměli tomu co, pro koho a jak dělá. Zdravotní klauni působí na celém území České republiky, nejsou vázáni jen na jeden region. Můžete je tak najít i ve „své“ nemocnici a vidět na vlastní oči, kolik radosti přinášejí. V nemocnici se může (bohužel) ocitnout každé dítě – dcera, vnouče, syn kamarádky nebo dítě kolegy z práce. Klauni chodí navštěvovat všechny děti bez rozdílu. Není důležité, jakou mají diagnózu, z jakého prostředí jsou. Jsou zkrátka nemocné a klauni tu jsou pro ně. Rozvíjet svou osobnost a zažít krásné chvilky plné smíchu si zaslouží naprosto každé dítě.
Když císařovna Marie Terezie zaváděla povinnou školní docházku, také se ptala jednoduše: Má dítě chodit do školy? Ano, bez rozdílu! Podobně se ptáme i my: Je dítě v nemocnici? A má se v té nemocnici smát? Ano! Rozvíjet svoji osobnost a zažít krásné chvilky plné smíchu se zaslouží naprosto každé dítě.

VÁŠ DAR JE DŮLEŽITÝ!

Připojte se k dobrým lidem a pomáhejte rozdávat radost tam, kde je nejvíce třeba. Pro potvrzení o daru uveďte při platbě bankovním převodem do poznámky pro příjemce také svůj e-mail a adresu. Darujte transparentně a bezpečně na účet veřejné sbírky: 20 20 20 20 20 / 0600 nebo přímo na www.zdravotniklaun.cz

Děkujeme za všechny nemocné děti a osamělé seniory, které díky vám budou moci Zdravotní klauni navštívit.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz