Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Kdy je nejvhodnější testovat pylové alergie a co vás čeká v ordinaci?

Kdy je nejvhodnější testovat pylové alergie a co vás čeká v ordinaci?

10.12.2021 - redakce Babinet.cz

Pokud trpíte pylovou alergií nebo vás již nebaví alergické návaly pouze potlačovat, pravděpodobně vás čeká návštěva alergologa. Proč jsou podzimní a zimní měsíce nejvhodnějším obdobím na vyšetření a co všechno můžete čekat?

Pylová sezóna u nás každoročně probíhá zhruba od února do října. Po jejím skončení pociťují alergici trpící pylovou alergií alespoň částečnou úlevu od příznaků. Testovaný by měl být navíc bez akutních příznaků alergie. I proto je vhodné alergologa navštívit právě teď. Do jara tak bude dostatek času na provedení veškerých vyšetření nutných k naplánování léčby na příští sezónu.

Alergie je škodlivá obranná reakce organismu vyvolaná alergeny – látkami pro zdravé lidi zcela neškodnými. U zdravého jedince tyto látky žádnou reakci nevyvolávají. Podstatou této nevhodné reakce je tvorba tzv. „alergických protilátek“. Označujeme je zkratkou IgE (imunoglobulin E). Setkají-li se v těle s alergenem, rozvine se lavinovitá aktivita. Zcela malý podnět – třeba jedna molekula alergenu – může v krátké době vyvolat těžkou alergickou reakci v celém těle.

Jak se dozvíte, zda má alergii?

Velmi důležitý je rozhovor lékaře s pacientem a správný rozbor obtíží. Lékař klade dotazy týkající se rodiny, dětství, pracovního prostředí, koníčků, prodělaných chorob, podávaných léků. Postupně se soustředí na aktuální problém: Kdy nastal poprvé a kde? Jak často k tomu dochází? V jakém prostředí? Co pomáhá apod.

Kožní testy

Nejstaršími testy v alergologii jsou tzv. kožní testy. Alergen je vpraven do kůže vpichem buď jehlou (v takovém případě se jedná o tzv. „intradermální testy“), nebo speciálním kopíčkem („prick testy“ z angl. prick = bodnutí). Roztok alergenu je kápnut na vnitřní stranu předloktí. Skrz kapku je zabodnuto kopíčko. Malé množství roztoku se tak dostane do kůže. V kůži alergika jsou na buňkách navázané IgE protilátky, ty poznají svůj alergen a je spuštěna ona řetězová alergická reakce. V místě vpichu se do patnácti minut objeví pupenec jako od komára. Pokud pacient alergický není, reakce nenastane, kůže zůstane klidná.

Běžně se testuje 10–15 alergenů najednou. Vzdálenosti mezi vpichy musí být minimálně 3 mm, aby nedošlo k překrytí reakcí. Pozitivní jsou pupeny nad 3 mm v průměru u prick testů a nad 5 mm u intradermálních testů. Kožní testy se neprovádějí při horečnatém onemocnění, v těhotenství, po předchozí vážné reakci při testech, v sezoně vysokého výskytu alergenů, při kožním onemocnění. Většinou se neprovádějí také u velmi malých dětí (asi do dvou let věku).

Před testy musí být vysazeny léky tlumící alergickou reakci, tedy antihistaminika a případně jiné léky potlačující imunitní reakce, například kortikoidy. Mírnější nežádoucí reakcí je zarudnutí a otok v místě vpichu.

Protilátky v krvi

Další možností, jak prokázat alergii, je zjistit přítomnost IgE protilátek proti jednotlivým alergenům v krvi. Test provádí laboratoř. Z jednoho krevního odběru lze vyšetřit i 20 a více alergenů. Za pozitivní je považována každá hodnota nad normou pro danou laboratoř. Výhodou je, že laboratorní stanovení není ovlivněno podávanou léčbou ani sezonou a pro pacienta znamená pouze jeden vpich. Může být prováděno v kterémkoliv věku, nehrozí alergická reakce. Nevýhodou je vysoká cena.

S diagnózou pomalu

Pozitivní výsledek v testu (kožním nebo laboratorním) ale ještě neznamená automaticky alergické onemocnění. I zdravý jedinec může mít pozitivní IgE protilátky nebo prick testy. Nemocným se stává až v situaci, kdy má i projevy alergického onemocnění po kontaktu s daným alergenem. Výsledky testů a diagnózu musí vždy uzavřít odborník po důkladném rozboru celé situace.

Některou formou alergického onemocnění trpí přibližně jedna třetina světové populace. Správné zhodnocení výsledků je nezbytným předpokladem další léčby, zejména pak specifické alergenové imunoterapie. Jde o jedinou léčbu, která dlouhodobě řeší i příčinu onemocnění.  Její podstatou je opakované podávání oslabeného alergenu, který pacientovy obtíže způsobuje, s cílem navodit toleranci organizmu k němu.

 

 

Více informací o alergiích a dostupné léčbě na www.bez-alergie.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz