Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zapomeňte letos na lesklý papír. Dárky nádherně zabalíte i ekologicky

Zapomeňte letos na lesklý papír. Dárky nádherně zabalíte i ekologicky

10.12.2021 - redakce Babinet.cz

Spoustu věcí často děláme ze zvyku. Na Vánoce tak po vzoru táty nedáváme do bramborového salátu salám, ze zvyku pečeme pracny, protože je pekla máma a dárky rok co rok balíme do voskovaných papírů křiklavých barev, protože to takto máme zkrátka zafixováno. Mnohdy si ani neuvědomíme, že by to vlastně mohlo jít i jinak. Třeba lépe a udržitelně.

fotografie: Unsplash

Když se těsně po Vánocích projdete kolem popelnic, jsou nacpané k prasknutí. Stužky, mašle, papírové tašky, krabice, lepicí pásky a přetékající hromady balicího papíru. Tím vším pořádně zatěžujeme planetu a životnímu prostředí dáváme těžce na frak. Takový křídový papír je nerecyklovatelný, a čím je barevnější, tím je rána pro přírodu větší. Stejně tak klasická lepenka. Pokud sáhnete po recyklovatelném papíru, ale oblepíte jej klasickou lepicí páskou, už se nedá vhodit do kontejneru na papír. A papírové nebo plastové tašky? Prašť jako uhoď. Plastová taška se vyrábí z ropy a na výrobu té papírové se zase pro změnu spotřebovává několikanásobně více vody. A to všechno jen kvůli pár hodinám, během kterých jsou dárky zabalené. Zkuste tak letos jít cestou šetrnosti.

Je pochopitelné, že zvyk je železná košile a člověku se tak například moc nechce vstupovat do neznámých vod. Co když budou dárky sice zabalené ekologicky, ale nebudou vypadat hezky? Ničeho se nebojte. Na dárky v originálním balení bude radost pohledět a navíc ušetříte. Jak životní prostředí, tak peněženku.

Tipy, jak zabalit dárky udržitelně

Způsobů, jak zabalit dárky hezky, netradičně a ještě ekologicky, je velká spousta. Nebojte se různorodých variant, prvky kombinujte a s balením si vyhrajte. Výsledek zaručeně potěší nejen vás, ale i obdarovaného.

Látka

Balení do látky, což je metoda zvaná Furoshiki, se určitě zalíbí hlavně fanouškům elegance. S látkou se totiž dobře pracuje, můžete ji natvarovat do různých podob a proces pohodlně zakončíte jednoduchým uzlíkem. Látku se nezdráhejte ozdobit větvičkou, bobulemi nebo vánoční dekorací, která vám zbyla z minulých let.

Furoshiki: foto Pixabay

Plechové dózy

Skladovacích prostor není v kuchyni nikdy dost. Pokud tak uložíte dárek právě do takovéto dózy, má obdarovaný o jedno skladovací místo navíc efektivně postaráno.

Papír, který už máte doma

Staré noty, mapy, noviny, ekologický pečicí papír, papírové nákupní tašky, hnědé výplně balíků nebo poničené knihy. I do takového materiálu lze dárky zabalit. Hezky, vkusně, snadno a ekologicky. Lýkový nebo jutový provázek, pod který opět vsunete větvičku, bude rovněž zdobným detailem.

Dárkové pytlíčky

Pokud si tykáte se šicím strojem nebo s jehlou a nití, ušijte vlastnoručně dárkové pytlíčky z hezké látky. Osoba, kterou obdarujete dárkem baleným tímto způsobem, pak pro zpracovaný kus látky jistě najde další využití.

Znovu knihy

Pokud darujete voucher, dárkový poukaz nebo peníze, nevyhazujte zbytečně finance za líbivé obálky, které jsou ekologickou přítěží. Projděte si raději knihovnu, vyřaďte knihu, která už jde mimo vás, a dárek do ní vsuňte. Když se vám podaří vybrat i oblíbený žánr obdarovaného, bude to dvojitá radost. Když ne, může taková kniha například na chalupě posloužit jako stojan na nože.

Karton od vajíček

Darujete letos drobnosti? Popusťte uzdu fantazii a použijte kartony od vajíček. Například u prstýnku nebo řetízku můžete z kartonu šikovně nastříhat a sestavit originální krabičku. Tu pak můžete nabarvit ekologickými barvami nebo potravinářským barvivem.

Sklenice

Ať už jde například o šumivky do koupele nebo o utopence dle vlastního receptu, sklenice je jasná volba. Tu už balit nemusíte. Máte tak vyřešený jak dárek, tak obal, který stačí jen přizdobit. Sklenici pak dle potřeby může obdarovaný dál používat.

Tip závěrem

Co se dekorací týče, neomezujte se jen na větvičky nebo šišky. Buďte kreativní. Použijte koření jako například skořici nebo badyán. Pracovat můžete i s barvenými sušenými plody jako je třeba citron nebo pomeranč či jablko. Z těch můžete koneckonců vykrojit i libovolné tvary, které se k Vánocům pěkně hodí.

 

napsala Bára Klímová

zdroj:

https://pakfactory.com/blog/eco-friendly-packaging/

https://ecocult.com/15-eco-friendly-gift-wrap-ideas-that-look-chic-not-cheap/

https://heavy.com/gifts/eco-friendly-gifts/

https://www.geo.de/geolino/natur-und-umwelt/15381-rtkl-weihnachten-so-verpackt-ihr-geschenke-nachhaltig

https://www.grueneerde.com/de/oekologische-geschenkverpackung.html?ALLOW_COOKIES=FUNCTIONALITY

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz