Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Rozkvetlý hyacint na vánočním stole? Ano, to není problém

Rozkvetlý hyacint na vánočním stole? Ano, to není problém

6.12.2021 - redakce Babinet.cz

Chcete mít na Vánoce trochu jara? Pak je nejvyšší čas udělat si rychlenou cibulku. Je to celkem snadné a za pár týdnů bude rozkvetlá kytička na stole. Tenhle zázrak přírody navíc můžete pěkně pozorovat s dětmi a vysvětlit jim zázrak přírody.

fotografie: Unsplash

Sklenička

K rychlení cibulovin vám postačí obyčejný sklenička. Ta by neměla být obrovská, měl by být tak velká, aby cibulka nezapadla dovnitř a celá se neponořila do vody. Hledejte tedy takovou, která bude tak akorát k velikosti vaší cibulky.

Zkusili jsme na vás

Před několika dny tento zázrak vyzkoušela naše redakce, abychom viděli jak to funguje. Základ – vázičku a cibulku jsme koupili v supermarketu jako set. Cibulky jarních květin se teď prodávají všude v hobby marketech.

Skleničku pak doma určitě nejdete takovou, která bude přímo úměrná vaší cibulce. Celý proces je pak snadný.

foto Zuzana Zelenková

Jak na to?

Cibulku vložte do skleničky s vodou. Poté jí udělejte čepičku z papíru. Třeba takovou, kterou měl večerníček, což je další věc, jež si můžete vyrobit s dětmi a bude se jím to určitě líbit.

Teplota

Teplota by neměla být příliš nízká. Ale když skleničku s cibulkou postavíte v obýváku na stůl, tak máte víceméně jistotu, že to bude v pořádku a za chvíli se dočkáte kýženého výsledku.

Pozorování

První co můžete pozorovat jsou kořínky. Prvních pár dní to vypadá, že se nic neděje, ale pak začnou růst, až zaplní celou skleničku. Občas jukněte také pod čepičku, jestli už leze květ nebo listy.

Jakou cibulku použít?

To, jakou cibulku použijete je na vás. Půjde to se vším. S hyacintem, tulipánem, narcisy, ale třeba i s modřencem. Čím menší je cibulka, tím rychleji se dočkáte krásného květu. 

fotografie: Unsplash

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz