Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Začal prodej vánočních stromků. Jak o ně správně pečovat, aby vydržely co nejdéle

Začal prodej vánočních stromků. Jak o ně správně pečovat, aby vydržely co nejdéle

26.11.2021 - redakce Babinet.cz

Vánoční stromeček patří mezi hlavní symboly Vánoc. Přestože stále řada lidí vlastní umělý stromeček, najdeme mnoho lidí, kteří nedají dopustit na vůni čerstvého jehličí. Již dávno neplatí, že koupí živého stromku ničíte přírodu, pokud si stromek koupíte v květináči.

fotografie: Freepik

Jaký si vlastně vybrat?

Pokud chcete, aby vám stromek co nejdéle vydržel, musíte opravdu koupit ty z vánočních prodejů. Prodejci nabízejí vánoční stromky, které se pěstují na speciálních plantážích. Stromky, které jsou takto vypěstované, bývají krásně souměrně a mnohem déle vydrží než ty z lesa. Je dobré nakupovat přímo od pěstitelů. Nejen, že cena bývá mnohem shovívavější, ale také si u nich můžete lépe ověřit čerstvost stromku. Čím později byl uříznutý, tím déle vydrží. Jehličky by neměly po doteku opadávat.

Smrk ztepilý je poměrně levný, ale za to vám nejrychleji opadá. Smrk pichlavý už vydrží o něco déle a navíc ho najdete v klasickém zeleném i stříbrném provedení. Mezi největší držáky vánočních stromků patří borovice a jedle. Každopádně jedle by se dala nazvat královnou vánočních stromů. Oproti borovici má velmi bohaté větve, je odolná a není téměř vůbec pichlavá. Tomu samozřejmě odpovídá i cena a patří mezi nejdražší vánoční stromky.

Jak se o něj starat?

Nejdříve musíte najít vhodné místo, kde budete stromeček skladovat do jeho ozdobení. Nejlepší by bylo ho umístit ven na zahradu nebo terasu. Pokud takovou možnost nemáte, tak pro něj musíte najít chladnou místnost. Pokud ho budete skladovat normálně v bytě. Pravděpodobně bohužel nevydrží až do vánočních svátků. Dejte ho do kýble s vodou a ujišťujte se, že má stále dostatek zálivky.

Až přijde na řadu zdobení stromečku, je vhodné ho mít ve stojánku, do kterého se dá nalévat voda. Stromek vám ve vodě vydrží mnohem déle svěží. Pokud ho budete chtít v průběhu vánočních svátků lehce oživit, postříkejte ho vodou z rozprašovače.

Vánoční stromek v květináči

Bohužel je pravda, že během Vánoc se spotřebuje enormní počet stromků. Pokud chcete tedy šetřit naši přírodu, ale zároveň si užít Vánoce s vůní čerstvého jehličí, pak si pořiďte stromek v květináči. Stromek si můžete nechat a starat se o něj po celý rok, abyste ho měli opět na další Vánoce. Ovšem ne každý je schopen se starat o rostliny, takže pro ně bude ideální další varianta. Stromek můžete na jaře vysadit do lesa a tím podpořit naši přírodu.

Aby se stromek mohl bez problému zjara vysadit, je třeba dodržovat pár jednoduchých kroků. Určitě je důležité ho dobře zalévat, aby nestrádal. V teplém prostředí by stromek měl být co nejkratší čas. Jakmile budete stromek přesouvat ven, musíte si hlídat, aby neprodělal teplotní šok. Je dobré ho opět nechat 2 – 3 dny v chladné místnosti.

 

Napsala Michaela Procházková

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip