Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Na ječné zrno zabere borová voda nebo heřmánek. Když obtíže neustupují, je třeba navštívit lékaře

Na ječné zrno zabere borová voda nebo heřmánek. Když obtíže neustupují, je třeba navštívit lékaře

25.11.2021 - redakce Babinet.cz

Patří k nejrozšířenějším onemocněním oka, a přestože jeho léčba není v naprosté většině případů nijak náročná či riziková, dokáže ječné zrno pěkně potrápit. Kde se tahle nepříjemnost, odborně zvaná hordeolum, vůbec bere a jak si s ní poradit?

Ječné zrno je onemocnění, kdy se v oblasti oka utvoří kvůli zánětu mazové žlázy bulka či pupínek velikosti právě zrnka ječmene a způsobuje bolestivost, zarudnutí víčka a pálení či řezání v oku. Znali ho už staří Egypťané, kteří se ho pokoušeli léčit především směsí teplé ječné mouky a medu. Na podobnou bázi, tedy tepelné zahřívání, které urychlí „zrání“ a prasknutí, spoléhají i „babské“ rady, jak s ječným zrnem naložit. Ty doporučují třeba nahřátí krupice na pánvi a její zabalení například do kapesníku či přiložení směsi rozmačkaných vařených brambor se žloutkem a trochou mléka.

Pro toho, kdo se raději spoléhá na vědečtější metody a moderní medicínu, má farmacie řešení. Využít totiž lze přípravky na léčbu podrážděných očí s dezinfekční složkou či obvazy namočené do borové vody nebo odvaru z heřmánku. „Jen ve výjimečných případech, kdy bolest ani po pár dnech neustupuje, je potřeba navštívit lékaře, který většinou předepíše mast či kapky s antibiotickými účinky. A pouze velmi zřídka je nutný drobný bezbolestný zákrok při lokálním znecitlivění, kdy lékař zrno nařízne a místo vyčistí,“ říká primářka Urania Tavandzi z oční kliniky Lexum v Ostravě.

Nejlepší variantou v boji s ječným zrnem je ale samozřejmě prevence – tedy aby k němu ani nemuselo dojít. V první řadě je na místě dodržovat hygienu, nesahat si znečištěnýma rukama do oblasti očí. Pozor by měli dávat především nositelé kontaktních čoček, dámy pak zejména při odličování. V rámci aktivní prevence existuje postup zvaný toileta víček, při které se provádí masáže víčkových okrajů speciální oční farmaceutickou kosmetikou - ať už ve formě vodičky (solutio), nebo gelu. Praktické jsou jednorázově balené tampónky napuštěné zmíněným čistícím roztokem. Dá se využít také nahřívací maska na oči, která je až na 90 použití a dá se volně zakoupit v lékárně.

Důležité je nepokoušet se ječné zrno vymáčknout, je totiž vysoce infekční a problém by se mohl jen zhoršovat. Ječné zrno také rádo využije snížené imunity vašeho těla způsobené nedostatkem spánku, nezdravou stravou, pobytem v prašném prostředí nebo dlouhodobou námahou pro oči třeba sledováním televize či prací u počítače. Přestože v dnešní době není ječné zrno neřešitelným problémem, není radno ho podcenit, aby se z něj nevyklubal závažnější problém pro vaše oči.

To ostatně platí i pro jiná častá onemocnění očí – záněty spojivek a očního víčka. Také u nich se symptomy velice podobají a koneckonců i příčiny, léčba a prevence se příliš neliší. „V případě zánětu očního víčka se jedná o poruchu speciálních žláz, které produkují maz sloužící k tomu, aby víčko mohlo hladce klouzat po oku. Obvykle se léčí antibiotickými mastmi, na pocit suchých očí, který zánět může doprovázet, se doporučují oční kapky,“ dodává Urania Tavandzi.

Zánět spojivek patří mezi nejběžnější onemocnění očí. Spojivka je tenká sliznice, která pokrývá celý povrch oka i vnitřní část víček a je protkána sítí tenkých cév. Při jejím poškození se proto silně prokrví a zarudlé oko je hlavním symptomem zánětu spojivek stejně jako zvýšená citlivost na světlo. I na něj platí masti či kapky s dezinfekčními vlastnostmi. Jedná se o velmi infekční onemocnění, proto je i v tomto případě obzvláště nutné dbát na pečlivou hygienu.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz