Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Diabetes není překážka: I s cukrovkou se dá žít plnohodnotný život

Diabetes není překážka: I s cukrovkou se dá žít plnohodnotný život

21.11.2021 - redakce Babinet.cz

V České republice je v současné době evidováno více než 900 000 diabetiků. Co to ovšem Diabetes vlastně je? A jak je možné s ním žít plnohodnotný život?

fotografie: Pexels

Co je to Diabetes?

Diabetes (neboli takzvaná cukrovka) je onemocnění, při kterém organismus není schopen udržet koncentraci krevního cukru (glukózy) v normálních mezích.

Kdysi se tomuto onemocnění přezdívalo nemoc bohatých, protože postihovalo především lidi, kteří žili v dostatku až přebytku a jejichž způsob života nevyžadoval žádnou fyzickou námahu.

Sám o sobě Diabetes nebolí. O to více tak dokáže být zrádný, protože se zprvu žádnými většími příznaky neprojevuje.

Zároveň cukrovka sama o sobě nezabíjí. Fatální následky mají většinou až její komplikace, které vedou k selhání ledvin, ucpání cév a nefunkčnosti nervů. Moderní vyspělá medicína ovšem dokáže těmto fatálním koncům předcházet. Pokud si je tedy diabetik své nemoci dobře vědom a dopřává svému tělu dostatečnou péči, je možné žít s Diabetem spokojený život celá desetiletí.

Typy Diabetu

V současné době rozlišujeme hned několik typů Diabetu. Které to jsou?

    • Diabetes mellitus 1. typu – vzniká patologickou reakcí imunitního systému – buňky vlastního imunitního systému ničí buňky ve slinivce břišní, a ta tak není schopna produkovat inzulín.
    • Diabetes mellitus 2. typu – vzniká většinou u člověka, který má v těle nadbytek tuku a žije nezdravě. Slinivka tak musí vytvářet větší množství inzulínu. Ve chvíli, kdy je slinivka na nejvyšší hranici produkce inzulínu, projeví se právě Diabetes.
    • Sekundární diabetes mellitus – bývá důsledkem jiného onemocnění slinivky břišní (chronický zánět slinivky, operace či úrazy tohoto orgánu,...).
  • Gestační diabetes mellitus – jedná se o diabetes zjištěný v průběhu těhotenství. Většinou po porodu odezní.

Jak se Diabetes projevuje?

Na samotném počátku nemusí mít Diabetes žádné výraznější příznaky. Následně se může začít projevovat například žízní, častým močením, hubnutím, únavou až poruchami vědomí. Pokud však tyto příznaky na svém těle pozorujete, nemusí se jednat rovnou o Diabetes.

Prevence Diabetu

Vzniku Diabetu se nedá vždy 100% předcházet. Ovšem dostatečnou fyzickou aktivitou, přiměřenou tělesnou hmotností, zvýšeným příjmem polynenasycených mastných kyselin (ořechů, ryb, olejů), sníženým příjmem alkoholu a vyloučením jednoduchých cukrů z potravy můžete Diabetu předcházet. Především tedy Diabetu 2. typu, se kterým se v České republice momentálně léčí zhruba 787 324 osob.

fotografie: Pexels

Plnohodnotný život i s Diabetem

I když byl v posledních letech udělán během léčby Diabetu veliký pokrok, dodnes nebyl vynalezen lék, který by Diabetes dokázal zcela vyléčit. Především pak tedy Diabetes mellitus 1. typu. Tedy ten typ Diabetu, při jehož prokázání je pacient odkázán na pravidelnou a doživotní aplikaci inzulínu. I když medicína cukrovku dosud vyléčit neumí, dokáže ji udržovat v takové normě, aby nepůsobila organismu škody a pacient mohl vést plnohodnotný život.

V případě Diabetu mellitu 2. typu velmi často stačí pouze vhodná úprava životního stylu, která může předejít léčbě tabletami či inzulínem, a zajistit tak diabetikovi spokojený život.

V současné době navíc existuje mnoho technologických vychytávek, které diabetikům pomáhají se zjišťováním hladiny cukru v krvi i následnou aplikací inzulínu.

Pokud to tedy zdravotní stav umožňuje, diabetik se může bez problémů věnovat prakticky všem aktivitám a činnostem, kterým se věnoval doposud. Je pouze třeba mít neustále na paměti, že i když se po fyzické stránce cítí pacient dobře, jeho tělo není 100% zdravé, a je tak zapotřebí ho zbytečně nepřetěžovat.

Medicína je již navíc tak pokročilá, že pokud onemocnění diabetem žena, nemusí to být překážkou pro její budoucí těhotenství. Zkrátka i když se jedná o nemoc, která se zatím nedá vyléčit, její pacienti mohou vést maximálně plnohodnotný, šťastný a spokojený život. Někdy naopak dokáží žít nemocní lidé šťastnější život než lidé zdraví. Nemocní lidé si totiž daleko více dokáží vážit maličkostí a radovat se z běžných věcí.

 

napsala Dana Klementová

 

zdroj: https://www.nzip.cz/kategorie/74-cukrovka

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz