Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Chlad je prospěšný pro naše zdraví. Naučte se být s ním zadobře

Chlad je prospěšný pro naše zdraví. Naučte se být s ním zadobře

20.11.2021 - redakce Babinet.cz

Jak dlouho již my lidé vyhledáváme komfort teple vytopených bytů a kohoutků s teplou vodou? Přitom velice často zapomínáme, jaké to je, když necháme tělo dělat to, na co je od pradávna od přírody zařízené.

Pomalu se blíží zima. Lidé odjakživa zažívali zimu a jejich těla na ni uměla výborně reagovat. Chlad v těle sice stáhl cévy, avšak když zima pominula, krev se opět rozproudila po celém těle.

fotografie: Freepik

Lidské tělo prý obsahuje přibližně sto tisíc kilometrů cév, které se tímto způsobem, tedy adaptací na chlad, dají posilovat podobně jako v posilovně. Drobné svaly, které je otevírají a zavírají, jsou tak ve formě, a tělo umí rychle reagovat na změnu teploty.

Pokud jsme tepelně zhýčkaní a podobný cévní a svalový trénink si čas od času nedopřejeme, naše tělo ochabuje a ztrácí schopnost adaptace. Tělo, které nedostává možnost reagovat na změnu teploty, chřadne, oslabuje se. Alespoň krátkodobý chlad přitom zlepšuje cirkulaci krve, snižuje krevní tlak, posiluje imunitní a nervový systém, snižuje bolest nebo dokonce i aktivuje hormony. A zejména v zimním období, kdy panuje všeobecný nedostatek světla, může okamžitě zvednout naši náladu vyplavením endorfinů.

Otužování má skutečně nemalý vliv na naši nervovou soustavu. Nečekaný chlad je pro tělo veliký stres. Pokud se ho však naučíme vědomě překonávat za pomoci soustředění a dechu, tuto schopnost si pak přeneseme i do našeho každodenního života. Budeme tak snáze umět reagovat s rozvahou.

Kontaktem se studenou vodou nebo vzduchem se také zrychluje náš metabolismus. Díky pravidelnému otužování můžeme pak tedy rovněž i zhubnout.

Holandská studie provedená na třech tisících osobách dospěla k závěru, že lidé, kteří se na konci sprchování po dobu třiceti sekund sprchovali studenou vodou, vykazovali prokazatelně nižší nemocnost. Rovněž pozorovali nárůst energie srovnatelný s vypitím ranního šálku kávy. Více než 60 % účastníků i po ukončení výzkumu u tohoto způsobu sprchování zůstalo.

Americká studie Nikolaie Shevchuka zase prokázala, že otužování má skutečně antidepresivní účinky. Podle závěrů výzkumu má na potlačení deprese vliv zvýšená produkce noradrenalinu v mozkovém kmeni. Zároveň bylo zjištěno, že studená sprcha má skutečně analgetický efekt, aniž by měla negativní vedlejší účinky spojené s užíváním analgetik, tedy léčiv používaných k úlevě od bolesti a k dosažení analgesie, tedy stavu bez bolesti.

 

napsal Petr Matura

zdroj: redakce, https://www.celostnimedicina.cz/spravne-davkovany-chlad-muze-snizit-nemocnost-o-vice-jak-90-rozhovor-s-liborem-mattusem.htm

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz