Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Respirátor a bolavé rty. Osvědčené babské rady, jak urychlit hojení a snižit bolest

Respirátor a bolavé rty. Osvědčené babské rady, jak urychlit hojení a snižit bolest

18.11.2021 - redakce Babinet.cz

Chladné počasí a dlouhodobé nošení respirátorů přispívá k vytváření různých kožních problémů. Přibývají lidé, kteří řeší časté opary, popraskanými rty, nebo bolestivé koutky a afty.

fotografie: Unsplash

Boj s oparem je běh na dlouhou trať. Toto onemocnění virového původu umí pořádně narušit jinak klidné dny. Nemůžete si zívnout, usmát se, vyčistit si zuby, nasnídat se...Tak už jednou pro vždy dejte vracejícím se oparům sbohem.

Osvědčené tipy, které vám ihned uleví

Kdo má s opary problémy, ten sám nejlépe ví, jak je žádoucí si ihned ulevit. Proto vám teď spěcháme na pomoc s pěti zaručenými tipy, které vždy ihned pomohou tam, kde lékárna dávno selhala.

1. Černý čaj

Pokud už cítíte, že se opar začíná dělat, ihned si uvařte sáčkový černý čaj. Nechte louhovat 5 minut a sáček vytáhněte. Samotný čaj vypijte nejlépe k snídani, a studený sáček čaje si přikládejte na postižené místo. Opar nakonec většinou ani nevypukne naplno.

2. Česnek

Stačí, když si sáhnete do lednice pro stroužek česneku. Ten si rozkrájejte na tenké plátky a během dne pak tyto plátky vždy přikládejte na místo oparu po dobu 3 minut.

3. Zubní pasta

Na zubní pastu se můžete spolehnout, když jdete večer do postele. Opar potřete bohatou vrstvou pasty a hurá na kutě. Během noci se na opar nenalepí různé nečistoty z polštáře a pasta opar krásně vysuší.

4. Ovesné vločky

Ovesné vločky rozdrťte tyčovým mixérem a smíchejte je s trochou studené vody. Vše smíchejte v takovém poměru, aby vám vznikla mazlavá a hutná kaše. Tuto kaši pak podle potřeby přikládejte na opar a nechte působit 15 minut. Nejlépe v pohodlné poloze na gauči, kdy zároveň stihnete přiložit plátky okurek na oči a dopřát si tak příjemnou chvilku relaxace.

5. Heřmánek

Zajděte do voňavé bylinkárny a připište si k vonným svíčkám také heřmánek. Ten pak připravte podle návodu na obale. Pak už jen stačí podle potřeby namáčet do odvaru čistý vatový tampon a ten přikládat na místo, kde vesele trůní váš oparový kamarád.

Prevence je základ

Co ale dělat a nedělat, aby na naše rady vůbec nemuselo dojít a opar se vám obloukem vyhýbal?

  • Na rty si během dne sahejte úplně minimálně, nejlépe vůbec
  • Každé ráno si k snídani přidejte také vitamín B12
  • Snažte se o vyvážený jídelníček
  • Neokusujte si v žádném případě suchou kůži na rtech
  • Nepůjčujte (si) rtěnky, lesky na rty, balzámy, atd.
  • Doplňte také vitamín C a zinek
  • Vždy se snažte rty pořádně hydratovat
  • Když už opar vznikne, NIKDY na něj nesahejte. Tekutina, která vám pak ulpí na prstech, je silně nakažlivá. Sáhnete li si tedy poté třeba do očí, máte na velký problém zaděláno.

 

Napsala: Bára Klímová

zdroj: https://www.mujrozhlas.cz/radioporadna/co-se-skryva-pod-rouskou-opary-oloupane-rty-potvrzuje-kozni-lekarka

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz