Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Chřipka, COVID-19, nebo obvyklá infekce dýchacích cest

Chřipka, COVID-19, nebo obvyklá infekce dýchacích cest

17.11.2021 - redakce Babinet.cz

Podzimní chladné počasí je v běhu a odborníci varují, že to pro lidi bude matoucí období, kdy budou muset řešit, co mají dělat, když onemocní.

fotografie: Pixabay

Je vůbec možné poznat rozdíl mezi příznaky chřipky a příznaky COVID-19?

Je to těžké, jelikož chřipka i COVID-19 mohou mít různé překrývající se příznaky, Mezi tyto příznaky patří:

  • horečka
  • zimnice a bolesti těla
  • příznaky horních cest dýchacích - rýma a bolest v krku
  • příznaky dolních cest dýchacích - kašel a zápal plic
  • některé gastrointestinální příznaky -nevolnost, zvracení a průjem.
  • Jedním znakem, který se zdá být pro COVID-19 konkrétnější, je náhlá ztráta čichu nebo chuti! (přibližně 25 % nemocných)
  • Dalším znakem, který by mohl poukazovat na COVID-19, je nízká saturace kyslíkem, která může způsobit dušnost

Typické příznaky chřipky jsou poměrně konzistentní – horečka, kašel a bolesti svalů. Ty jsou také běžné u COVID-19, ale s postupem pandemie se ukázalo, že příznaky COVID-19 se liší mnohem "divočeji", než příznaky chřipky – od vůbec žádných příznaků v přibližně 45 procentech případů, po smrtelný zápal plic a nesčetné množství kardiovaskulárních a neurologické problémy

Děti do 10 let jsou méně pravděpodobně infikovány a vykazují příznaky COVID-19, takže pokud mají příznaky podobné chřipce, je pravděpodobnější, že budou mít chřipku.

Příznaky nemoci se u každého pacienta mohou lišit a správnou diagnózu může určit pouze lékař! Přecházení nemocí může způsobit různé komplikace a poškození jater, ledvin, plic a srdce v různém, někdy i vážném rozsahu. Tato poškození se někdy mohou objevit až po letech.

V tomto období je nejdůležitější prevence

Mimo základních hygienických pravidel je dobré nezapomínat i na jídelníček. Měli bychom  konzumovat mléko, libové maso, sýry a tvaroh. Ze zeleniny pak cibuli, česnek, mrkev, petržel, květák, brokolici, papriku, okurku a ředkvičky.

 

zahraniční zdroj: https://www.ucsf.edu/news/2020/09/418606/can-you-tell-if-its-flu-or-covid-19-doctors-say-its-not-so-clear

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz