Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak se zbavit žmolků na oblečení. Zkusit můžete i holicí strojek, nebo pemzu

Jak se zbavit žmolků na oblečení. Zkusit můžete i holicí strojek, nebo pemzu

16.11.2021 - redakce Babinet.cz

Zná to zřejmě většina z nás. Pořídíte si krásný nový svetr, mikinu či kabát, ale po sotva pár vyprání je daný kousek oblečení prakticky na vyhození. Častým praním se totiž na oblečení vytvoří nespočet nevzhledných žmolků, které ze stylového módního kousku udělají obyčejný kousek vhodný tak maximálně na doma. Jak se žmolků snadno a efektivně zbavit, a jak jim lze jednoduše předcházet? 

fotografie: Pexels

Žmolky na oblečení: Jak jim předcházet?

Proč se vlastně žmolky na oblečení vůbec tvoří? Žmolky se nejvíce objevují na místech, kde dochází k častému opotřebování a tření. První žmolky se tak většinou objevují například na bocích, kde se nám o tělo opírá kabelka, kolem kapes nebo na spodních stranách rukávů. Tomuto typu opotřebení se bohužel nedá tak úplně předcházet.

Ke vzniku žmolků ovšem velmi intenzivně přispívá také časté praní nevhodných způsobem. Tomu už předcházet lze. Své oblečení se tak vždy snažte prát správně roztříděné, naruby, a především na vhodný prací program a teplotu. Prát červený svetr společně s bílou mikinou, spodním prádlem a modrými džínami na jeden univerzální prací program na 60 °C není to nejlepší řešení. 

Během praní rovněž zbytečně nepřeplňujte buben pračky velkým množstvím prádla a oblečení si vždy raději rozdělte na menší části. I tak totiž můžete předejít nevratnému poškození oblečení. 

Jak efektivně odstranit žmolky z oblečení?

Pokud se na vašem oblíbeném oblečení začnou žmolky tvořit, nezoufejte. Existuje hned několik jednoduchých triků, pomocí nichž je můžete odstranit. Jak tedy odstranit žmolky z oblečení i v pohodlí domova a bez větší námahy? 

Větší žmolky odstřihněte

Na koncích rukávů nebo na vystouplých švech můžete velké žmolky jednoduše ostříhat

Hravě vám k tomu postačí běžné nůžky, které máme doma. Důležité je pouze to, aby byly dostatečně ostré, a žmolky tak opravdu odstřihly, a ne, jen zatrhly. 

Velké plochy žmolků oholte

Holící strojek má doma, stejně jako výše zmiňované nůžky, zřejmě každý. A právě i holicí strojek můžete k odstranění žmolků použít. Jednoduše položte oblečení, které chcete žmolků zbavit, na tvrdou podložku. Dané místo oblečení dostatečně napněte a opatrně po něm přejíždějte jemnými a krátkými tahy strojkem. Snadno tak docílíte oholení větších žmolků

Vyzkoušejte pemzu

A po nůžkách a holicím strojku pro vás máme ještě jeden tip – pemzu. Díky svému nerovnému povrchu je totiž pemza k odstraňování žmolků naprosto ideální. Pemza dokáže naprosto skvěle odstranit žmolky i z flaušového či vlněného kabátu, které mají hrubší strukturu. Pemzu tedy již rozhodně nemusíte využívat pouze k odstranění ztvrdlé pokožky nohou, ale právě i na žmolky. 

Pořiďte si odstraňovač žmolků

A pokud se vám náhodou zdají všechny výše uvedené rady příliš náročné, zdlouhavé nebo snad dokonce nefunkční, jednoduše si pořiďte běžný odstraňovač žmolků neboli odžmolkovač.

Na výběr máte celou řadu odžmolkovačů, kdy ovšem i ty nejlevnější odstraňovače žmolků fungují celkem spolehlivě. Navíc pravděpodobnost, že byste si pomocí strojků jakkoliv zničili své oblečení je mnohem nižší, než tomu může být například při práci s nůžkami. Pokud tedy ještě odstraňovač žmolků nemáte, určitě se vám vyplatí si nějaký pořídit.

napsala Dana Klementová

zdroj: redakce, cleany.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz