Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Zařiďte svou kuchyň prakticky s odolným dřezem

Zařiďte svou kuchyň prakticky s odolným dřezem

15.11.2021 - redakce Babinet.cz

Dřezy jsou v kuchyních dosti zatěžovaným vybavením, přičemž jsou nezbytnou součástí pracovních desek kuchyňských linek. Životnost, odolnost a vzhled kuchyňského dřezu jsou pak zásadně dány zvoleným materiálem. Jaké typy se nám nabízí a podle čeho se rozhodnout při jejich výběru?

Kuchyňské dřezy slouží k oplachování potravin, odkládání horkých hrnců či jako odkapávací plocha pro nádobí. Proto musí být pevné, odolné vůči mechanickým nárazům, měly by se snadno čistit a také samozřejmě pěkně vypadat. Všechny tyto požadavky většinou závisí na materiálu, ale každý je jiný a má jiné vlastnosti. Pojďme si je tedy představit!

Nerez: klasika, která nikdy nezklame!

Klasikou českých domácností je dřez nerezový. Nejen že disponuje vysokou odolností vůči korozi, vysokým teplotám a chemickým prostředkům, ale také je snadno omyvatelný, praktický, a navíc pružný, díky čemuž nepraskne a nerozbije se. Pro někoho může být při výběru rozhodující také jeho cenová dostupnost. Jedinou nevýhodou je menší odolnost proti poškrábání a odření. Proto je dobré sázet na dřezy, které jsou vyrobeny z plechu o minimální tloušťce 0,6 mm. Díky tomu se pravděpodobnost poškrábání snižuje.

Na pohled je neutrální, a proto se dobře kombinuje s jakýmkoli vybavením kuchyně. Vyrábí se jak v lesklé/matné, tak i v texturované variantě. Výhodou texturovaného provedení je to, že jsou na něm zaschlé kapky vody vidět jen minimálně. To se o tom lesklém bohužel říci nedá. Na jeho hladkém povrchu se však méně usazují bakterie a snáze se čistí.

Granitové dřezy synonymem kvality

Mezi zákazníky jsou stále oblíbenější granitové dřezy. Vyrábějí se z nadrceného kamene, pojiva a barviva. Velmi často jsou obohaceny také o ionty stříbra, které zajišťují antibakteriální ochranu. Kvalitní granitový kuchyňský dřez je na rozdíl od toho nerezového vysoce odolný proti poškrábání. Pokud se na něm ale přece jen nějaké škrábance objeví, nejsou vůbec vidět. Je totiž probarven v celé své tloušťce. Tyto dřezy se vyrábí v mnoha různých barevných variantách, takže si vybere opravdu každý. Jejich další předností je kromě dlouhé životnosti také časově nenáročná údržba a velká odolnost vůči vysokým teplotám (až do 280 °C). Jedinou nevýhodou je menší odolnost vůči chemickým látkám. Pokud byste se pro tento dřez do kuchyně rozhodli, doporučujeme osvědčené společnosti, jako je Blanco nebo Franke.

Recyklovatelná novinka – tectonit

Tectonitové dřezy zatím nejsou tak známé. Jedná se o speciální materiál z polyesterových pryskyřic a dalších komponent, vyztužených skelnými vlákny. Výhodou tohoto materiálu je jeho 100% recyklovatelnost. Vzhledem i vlastnostmi připomínají dřezy z granitu, liší se pouze tím, že na nich mohou být viditelné rýhy. Mimo to ale mají výbornou pevnost, teplotní stálost i odolnost vůči chemickým prostředkům. V neposlední řadě je třeba zmínit to, že jsou oproti granitu cenově dostupnější.

Keramika patří nejen do koupelny!

Dříve se keramika používala spíše v koupelnách, dnes ale začíná být oblíbená i v kuchyních. Keramické dřezy mají vynikající vlastnosti a patří mezi ty nejkvalitnější. Oceňované jsou především díky extrémní odolnosti vůči vysokým teplotám. Není se co divit, tento materiál se vypaluje při teplotách 1200 °C, a proto snese i nechtěné polití vroucím olejem apod. V tomto ohledu se keramice nevyrovná dokonce ani granit, natož pak nerez.

Jejím dalším plusem je odolnost vůči agresivním mycím prostředkům, kyselinám i louhům. Tyto dřezy jsou přitom hygienicky zcela nezávadné a kompaktní (bez jakýchkoli spár). Jejich povrchová glazura je naprosto neporézní – a proto se tak dobře čistí. Keramiku navíc jen tak nepoškrábete, je dosti tvrdá. Jediným problémem může být pád těžkého a ostrého předmětu. Ten by ji mohl poškodit. Další předností keramických dřezů je také elegantní a čistý design, díky kterému je lze lehce sladit s ostatními prvky v kuchyni – s nádobím, kachličkami nebo úchytkami. K dostání je dnes mnoho barevných provedení, což přispívá k jejich nadčasovosti. Pro někoho však může být překážkou vyšší cena.

Pravidel pro výběr odolného dřezu je samozřejmě nespočet. Věříme ale, že vám naše rady pomohly a vyberete si dřez podle svých představ!

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz