Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Když se řekne advent, jako první nás napadne úklid a příprava. Jak si šikovně rozvhrnout čas, abychom vše zvládli levou zadní

Když se řekne advent, jako první nás napadne úklid a příprava. Jak si šikovně rozvhrnout čas, abychom vše zvládli levou zadní

12.11.2021 - redakce Babinet.cz

Je samozřejmé, že během svátků nikdo nechce mít doma nepořádek. Co by na to návštěva řekla? Proto je důležité vědět, co je potřeba stihnout. Reálně stihnout. Sepište si seznam, jaké čisticí prostředky je třeba koupit, kdy nakoupit dárky, kdy začít strojit stromeček, kdy začít s pečením, prostě vše, co chcete stihnout. Na papíře vše získá řád. K jednotlivým úkonům napište, kdo s tím pomůže – samozřejmě zapojte manžela i děti. Pamatujte ale, že jde o to, být spolu a ne se hádat, kdo udělá to a neudělá tamto. A pokud bydlíte sama, pozvěte kamarádku. Ve dvou se to táhne lépe a odpoledne se na to vrhnete zase u ní. Vše přizpůsobte časovým možnostem všech zúčastněných.

fotografie: Freepik
Železná neděle

Abyste si mohli užít železnou neděli, začněte už v sobotou. Samozřejmě úklidem. Víte, že vaše duše získá mnohem více na klidu, když ví, že je nutné uklidit to, co „je vidět“ a ne to, „co se od nás čeká?“ Největší chybou je vrhnout se s plnými silami do pořádného gruntování a za pár hodin zjistit nejen, že síly docházejí, ale co je horší – v bytě je ještě větší nepořádek.

Začněte tím, že si sepíšete si problémová místa. Skvěle poslouží lednička, kam si magnetem přichytíte seznam, díky němuž budete mít v hlavě o trošku místa víc. S úklidem začněte odshora dolů. Vyluxujte pavučiny na zdech, setřete usazený prach na lustrech, skříních i poličkách. Umyjte okna a vyperte záclony. Odnoste nepotřebné věci do komory nebo do sklepa. Vše, co se volně povaluje, vraťte na své místo a nepotřebné věci vyhoďte. Vyleštěte zrcadla, umyjte koupelnu a kuchyňskou linku. Srovnejte boty v botníku a vytřete podlahu. Také vyperte, neboť prádlo na šňůře během svátků prý nosí smůlu. Najděte formičky na cukroví, recepty a dokupte potřebné suroviny. Od železné neděle vás čekají už ty příjemnější povinnosti.  Rozsviťte první svíčku na adventním věnci a napište Ježíškovi. Promyslete také, jestli nepozvat všechny příbuzné k jedné tabuli – o něco náročnější přípravy vás odmění úplně volným prvním a druhým svátkem vánočním. Pokud máte chuť, napečte perníčky.

Bronzová neděle

Nejpozději v sobotu začněte s pečením vánočního cukroví, které potřebuje dostatečně dojít, například perníčky (pokud jste tak pro jistotu neudělali už před železnou nedělí), medvědí tlapky, linecké, vanilkové rohlíčky či stříkané. Děti počítají dny do Ježíška, odpočítávají, kolikrát se ještě vyspí, než zazvoní ten vysněný zvoneček. Jejich těšení se je příjemné, ale někdy i děti dovedou svou nedočkavostí zbytečně stresovat. Navíc se i dítě vlivem svých emocí může dostat do emočního vypětí a strachu. Co když letos Ježíšek nepřijde? Nezlobil jsem moc? Dostanu, co si přeju? Kdy už konečně přijdou Vánoce? Nemohli bychom si udělat Vánoce dřív? Přesně tak znějí jejich nejčastější dotazy, přání a obavy. 

V neděli rozsviťte druhou svíčku na adventním věnci a vyrobte si sádrové odlitky se jmény těch, kteří s námi zasednou ke štědrovečernímu stolu. Také zabalte dárky. Pokud stále žádné nemáte, je nejvyšší čas objednat je po internetu. Stále se můžete vyhnout těm nejšílenějším frontám na poštách.

Stříbrná neděle

Ačkoliv jsme přesně věděli, jak by vše mělo vypadat, kolik druhů vánočního cukroví chceme upéct, jak vyzdobíme svůj byt, jaký vánoční stromek vybereme, kolik toho svým blízkým darujeme, mnohdy nastane drobná „změna plánu“ a najednou přichází nejistota, že se nic nedaří, nic není dokonalé, a že letošní Vánoce budou těmi nejhoršími. V sobotu je ideální čas pro pečení cukroví z lineckého těsta. V neděli rozsviťte třetí svíčku na adventním věnci. Vyrobit si můžete třeba svíčky na štědrovečerní tabuli a ozdobit cukroví.

Zlatá neděle

Je sobota a vy se musíte smířit s tím, že nikdo po sobě neuklízel vše důkladně tak, jak jste si představovala (i když to stálo času!). Ušetříte si nervy. Nyní už ale jenom lehce přerovnáte boty, přeleštíte zrcadla, vyluxujete, urovnáte pár věciček, uděláte místo na stromeček a tradááá! Můžete se pustit do „pečení“ nepečeného cukroví.  V neděli si můžete rozsvítit čtvrtou adventní svíčku a vychutnat si celý den v posteli. Třeba u pohádek. Nebo se jít projít. Prostě užít si zlatou neděli a odměnit se za to, že jste to letos tak hravě zvládla. Ve volné chvíli si ujasněte, na jaký způsob letos bude kapr, a naučte se nový způsob skládání ubrousků na slavnostní tabuli. Na závěr si vychutnejte dvacáté okénko z adventního kalendáře.

 

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz