Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Staráte se o svoje mikiny a svetry správně?

Staráte se o svoje mikiny a svetry správně?

10.11.2021 - redakce Babinet.cz

K podzimu neodmyslitelně patří mikiny a svetry. Není totiž ještě taková zima, abychom se balili do zimních bund a kabátů, ale už zase není takové teplo, abychom pobíhali venku v tričku. Právě proto si spousta z nás oblíbily tenhle mezistupeň. Zatím co nosit je není žádná věda, dobře se o ně postarat už tak jednoduché není.

Abyste nemuseli plakat nad rozpleteným svetrem nebo sraženou mikinou, máme pro vás pár tipů, které vám pomohu postarat se o vaše oblíbené kousky se vší parádou. 

Ramínko

To, co jednomu dělá dobře, druhému už tolik neprospívá. To platí i u oblečení, košile a kabáty na ramínko ano, mikiny a svetry ne.  Když svetr nebo mikinu pověsíte na ramínko, vytlačí se na ramenou důlky a materiál se bude ničit. A protože mikiny nejsou zrovna nejlevnější záležitost, bude lepší, když je složíte a pěkně uložíte do skříně. 

Dost místa

Trička, svetry i mikiny v komíncích nejen dobře vypadají, ale dělá jim to i dobře. Aby vše dobře fungovalo, nemělo by komínek tvořit víc než 5 kousků. Ptáte se proč? Odpověď je jednoduchá, pečlivě sestavený komínek se nezhroutí, oblečení se zbytečně nezatěžuje a pohodlně vyndáte i spodní kousek.

Jenomže kdo má tolik místa, aby vytvářel komínky po pěti, nebo na druhou stranu má tak málo oblečení? Komínky udělejte klidně vyšší, jen dávejte pozor, abyste nemíchali větší kusy s těmi menšími – to by se vám komínky opravdu zhroutily.

Neházejte oblečení na hromadu

Špinavé oblečení, které potřebuje vyprat, hoďte do koše na prádlo. Nošené oblečení, které je čisté, nechte vyvěsit na čerstvém vzduchu – přehoďte ho přes židli nebo použijte němého sluhu. Nikdy ale neházejte oblečení na hromadu, tím zajistíte jen přenos vlhkosti a pachů mezi jednotlivými kousky.

Šetrné praní

Když dojde na praní mikiny, svetru či kalhot, přečtěte si štítek a dbejte na to, abyste prali oblečení šetrně. V opačném případě by mohlo oblečení ztratit barvu nebo se srazit. Oblečení před vložením do pračky otočte naruby, aby se povrch tolik neopral. Při praní rozepínacích mikin zapněte zipy a prohlédněte kapsy. Rozepnuté zipy by mohly poničit další oblečení v pračce. Naopak svetry s knoflíky nebo košile byste měli prát s rozepnutými knoflíčky, jinak by se vytahaly dírky a knoflíky by pak nedržely zapnuté.

Mikiny s potiskem ideálně perte po každém šestém nebo sedmém nošení, jinak by se potisk velmi rychle opral. Pozor dávejte i na množství pracího prášku, čím více ho do pračky dáte, tím více byste měli oblečení máchat. Nerozpuštěný prášek pak zůstane na oblečení a udělá na něm mapy. Což na tmavém oblečení nevypadá dobře. Zvažte proto i použití gelového prostředku na praní.

V poslední době se stále častěji můžete vedle klasických mikin potkat i s technickými mikinami, které se nosí místo bundy. Vyznačují se dobrým odvodem vlhkosti a většinou také vodě odpudivou úpravu. Proto byste měli počítat s tím, že je potřeba jim věnovat speciální péči, aby si udržely své speciální vlastnosti.

Některé kousky však ani při nejlepší vůli doma nevyperete. Je to hlavně tím, že by se při běžném praní poničily. Když doma najdete kašmírový svetr, raději ho pošlete do čistírny, kde se o něj náležitě postarají. Kromě speciálních kousků tam však klidně můžete poslat i další oblečení, které sice nepotřebuje výjimečnou péči, ale je velké. Nebo tak klidně pošlete všechno a místo praní jděte třeba do kina.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz