Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Hrozba moderní doby: Celodenní sezení

Hrozba moderní doby: Celodenní sezení

8.11.2021 - redakce Babinet.cz

Průzkumy letošního jara ukázaly, že 29,3 % lidí prosedí v průměru denně až 10 hodin. 15 % dotazovaných se přiznalo, že na židli stráví i 12 hodin denně. Přitom časté sezení je jedním z viníků bolesti zad i krční páteře a brání orgánům v plné funkci. Je také jedním z faktorů, které výrazně zhoršují hemoroidální onemocnění, kterým alespoň jednou v životě trpí až polovina české populace. 

Z pohledu páteře je kromě času neméně důležité i to, jak sedíte. Pokud správně s rovnými zády, zataženou bradou, chodidly opřenými o podlahu a podobně, vyvíjíte na meziobratlové ploténky rovnoměrný tlak. Lidské tělo je ale líné a hledá pohodlnou polohu, ve které vydrží delší dobu. Tlak na ploténky tedy není rovnoměrný. Páteř se začne různě kroutit, ploténky se mohou časem vyklenout až vyhřeznout a způsobit celou řadu bolestí zad, hlavy, krční páteře i dalších částí těla. Kromě toho vám například posed se zkříženýma nohama zhoršuje průběh chronického žilního onemocnění.

fotografie: Freepik

Tlačíte si na konečník

Podobně je pod náporem i konečník, kde se ukrývají žilní pleteně, jež ho přirozeně uzavírají, hemoroidy. Ačkoliv neexistuje jedna jasná příčina, proč mnoha lidem způsobují trápení, dlouhodobé sezení a nedostatek pohybu jsou prokazatelně zhoršujícími faktory. Když budete trvale sedět celý den na zadku, vystavujete hemoroidy kolem konečníku tlaku odspodu. Časem mohou měnit tvar, zvětšovat objem a působit výrazné nepohodlí jako svědění, pálení a otok konečníku i další projevy hemoroidálního onemocnění. Podrobnější informace najdete na webu www.konectabu.cz   

Mast Alfalex s trojitým efektem  

Trojitý efekt masti zmírňuje příznaky hemoroidálního onemocnění. Vytváří na pokožce ochrannou vrstvu a pomáhá i od svědění, pálení či ekzému. Zakoupíte v lékárně nebo na e-shopu za doporučenou cenu 199 Kč. Zdravotnický prostředek, CE2409, Pro více informací si přečtěte návod k použití. www.alfalex.cz 

Střeva leniví a neposouvají jídlo dál

Sezení a nedostatek pohybu způsobuje i výraznější problémy, a těmi je pomalá peristaltika střev. „Pohyb je velmi důležitý z hlediska vyprazdňování. Když se hýbete vy, pracuje i vaše střevo a řádně vypuzuje stolici,“ vysvětluje proktoložka MUDr. Soňa Hořínková z Nemocnice TGM Hodonín, proč je dobré občas vstát alespoň ze židle a projít se, i když nemáte žádný důvod. Čím déle zůstává strava ve střevech, tím méně vody obsahuje a tím tvrdší je pak stolice. Následné vyprazdňování je poté velice bolestivý proces, při kterém tlačíte na konečník zevnitř a můžete si hemoroidy i vytlačit ven. Nemluvě o řitních trhlinkách.

Rozhýbejte si střeva

Pokud je zácpa jen příležitostná, trhlinky se zahojí a hemoroidy se vrátí. Jestli jde o standardní záležitost, hemoroidy jsou stále mechanicky odírané tvrdou stolicí, a ještě vytlačované ven. Časem se může stát, že tyto žilní pleteně pod náporem prasknou a zanítí se, protože procházející stolice je přeci jen směs odpadních látek a střevních bakterií. Nejlepší prevencí je proto pohyb a dostatek vlákniny, aby stolice byla vláčná a vzdušná a nepůsobila ve střevech překážku. 

Pomůže i návštěva lékaře

„Pokud podpoříte léčbu hemoroidální onemocnění mastmi/čípky z lékárny nebo léky, které podporují tonus žilní stěny (venofarmaka), hojení je rychlejší,“ radí MUDr. Soňa Hořínková. Hemoroidy jsou totiž žilní pleteně, proto se doporučuje užívat léky na posílení žilní stěny stejně jako u jiných žilních onemocnění. Doporučit a předepsat je může jen lékař.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz