Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Střihová manipulace: Upravte střih přesně pro svou postavu

Střihová manipulace: Upravte střih přesně pro svou postavu

3.11.2021 - redakce Babinet.cz

Na webových stránkách Prošikulky.cz je dostupných mnoho různých střihů, ze kterých můžete tvořit šatník celé rodině. Ovšem ve většině případů je třeba vybraný střih upravit podle konkrétních proporcí. Střihy jsou totiž navrženy univerzálně a velikostní tabulky jsou pouze orientační. Proto je dobré naučit se střihové manipulaci, aby vám výsledný kousek opravdu přesně padl. Díky praktickému návodu to však není žádná věda.

Oděvní střih

Oděvní střih je základem, podle kterého lze začít šít. Ovšem je třeba myslet na to, že není vytvořen přesně podle vaší postavy. Vychází totiž z průměru mnoha různých tělesných rozměrů. Proto je pravděpodobné, že bude třeba provést určité úpravy, aby velikost odpovídala té vaší.

Při výběru velikosti střihu vám mohou pomoci velikostní tabulky. Mějte však na paměti, že tyto velikosti jsou unifikované a nemusí vám sedět přesně. Rozhodně se nespoléhejte na velikost oblečení, které si běžně kupujete v obchodě. Velikostní tabulky v obchodech totiž nemají se střihovou velkostí nic společného.

Úprava střihu

Úpravy střihů mohou být různé. Nabízí se totiž celá řada parametrů, které je třeba přizpůsobit svému tělu.

  • u triček je to například úprava výstřihu, rukávu či ramenního švu
  • u kalhot je pak třeba brát v potaz rozměry pasu, boků, sedu, stehen a lýtek a celkově střih uzpůsobit, aby nebyl zvrásněný

Mnohdy je třeba také přidat či naopak odstranit záševky ze střihů. Možností a způsobů, jak a kde střih upravit, je nepřeberné množství. Není však třeba si zoufat, jelikož online jsou dostupné praktické návody, které vám se střihovou manipulací pomohou.

Vhodná velikost

Jestliže potřebujete přizpůsobit střih své postavě, pak to lze provést několika způsoby. Pokud vám nesedí samotná velikost střihu, pak lze přistoupit ke stupňování. Tím však lze střih zmenšit o jednu, maximálně dvě velikosti. Rozhodně takto nelze převádět například mezi největší dětskou a nejmenší dámskou velikostí, a naopak.

Nejčastěji je třeba upravovat šířku a délku střihu, přičemž někdy je nutné zkombinovat různé velikosti. Web Prošikulky.cz nabízí praktické video návody, ve kterých se naučíte manipulaci se střihem tak, abyste ho přesně přizpůsobili mírám vaší postavy.

Zkušební model

Pravděpodobnost toho, že oděvní střih bude ve správné velikosti přesně na míru vašim proporcím, je velmi malá. Proto je někdy dobré ušít si zkušební model. Vyplatí se to zvláště ve chvílích, kdy se chystáte šít z opravdu drahé látky. Díky tomu tak zjistíte, jaké části střihu je třeba upravit. Předejdete tak zklamání ze špatně ušitého kousku oblečení.

Zdroj obrázku: garetsworkshop / Shutterstock.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz