Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Zákeřná rakovina vaječníků udeří bez varování. Příčiny vzniku a příznaky

Zákeřná rakovina vaječníků udeří bez varování. Příčiny vzniku a příznaky

28.10.2021 - redakce Babinet.cz

Z onkologického hlediska jsou vaječníky pro ženu velice záludnými a nebezpečnými orgány. Nádory v této oblasti sice nejsou zas tak časté, ale jejich brzké odhalení je o to obtížnější. Za vše může jejich anatomická lokalizace.

fotografie: Freepik

Vaječníky totiž leží v malé pánvi. Okolní orgány, hlavně střeva a močový měchýř, pak nepřekážejí rostoucímu ovariálnímu karcinomu. Naopak, nechají se nádorem odsunout a dobrovolně mu udělají místo. Tumor tím pádem svou existencí pacientky dlouho neobtěžuje.

Příčina vzniku nádorů vaječníků není ještě přesně známa. Za jednu z možných příčin se považuje působení ženských pohlavních hormonů estrogenů a jejich vliv na ovulaci – dozrávání vajíčka. A proto může užívání hormonální antikoncepce blokující ovulaci, vést ke zmenšení rizika nádorového bujení.  Svou roli hraje opět dědičnost a je považována za jednu z příčin vzniku nádoru. Tyto nádory se vyskytují u mladších do 40 let. Nádory vaječníků jsou zaznamenány i u žen, které jsou bezdětné nebo které prodělaly první těhotenství před 20. nebo po 35. roku.

Příznaky:

  • hubnutí /ztráta chuti k jídlu
  • menstruační poruchy
  • nevolnost
  • nutkání na močení
  • pocit plnosti
  • tlak v dutině břišní
  • únava
  • zvracení

Teprve pokročilejší stavy na sebe upozorní nespecifickými příznaky. Postižené osoby jsou unavené, anemické a hubnou. Trápí je bolesti břicha nebo podbřišku a zvětšuje se jím obvod v pase. Navíc se přidají i zažívací obtíže, jako je zvracení nebo zástava střevních pohybů.

Při pátrání po příčině všech zdravotních trablů se mezi prvními udělá ultrazvuk břicha. Toto poměrně jednoduché a nebolestivé vyšetření většinou přivede lékaře ke správné diagnóze. Bývá to ale často až v době, kdy tumor metastazoval, například do jater nebo lymfatických uzlin. Bohužel u tohoto nádoru neexistuje účinná prevence s celoplošným využitím.

V rámci léčby je nutné všude tam, kde je ještě šance ženy vyléčit, nádor chirurgicky odstranit. Podle histologického rozboru se pak přesně určí typ nádoru a zvolí se další léčba. Často se ženy musí podrobit nepříjemné chemoterapii nebo radioterapii.

Přes všechen vědecký pokrok se nedaří zlepšit vyhlídky pacientek s nádory vaječníků. Bez ohledu na rozsah onemocnění a případné metastázy přežívá 5 let od stanovení diagnózy asi jen 30 % žen. Navíc ani nejsou přesně identifikovány rizikové faktory. Určitě zde hraje roli genetika. Ostražité by měly být všechny ženy, které měly takto nemocné matky nebo sestry.

Prevence vzniku nádorů vaječníků neexistuje. Základem prevence nejen proti rakovině vaječníků je aktivní pohyb a zdravá strava s vyváženým množstvím živin. Studie prokázaly, že částečně ochranné účinky může mít i strava bohatá na zeleninu. Nejdůležitější v rámci prevence rakoviny vaječníků jsou pravidelné kontroly u gynekologa s vyšetřením vaječníků ultrazvukem vaginální sondou.

zdroj:

https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/zhoubne-nadory-vajecniku.html

http://www.onkomajak.cz/rakovina-vajecniku

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz