Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Drobné rady, jak setřit vodou v kuchyni a vychytávky na úniky tepla

Drobné rady, jak setřit vodou v kuchyni a vychytávky na úniky tepla

14.10.2021 - redakce Babinet.cz

Je známo, že mytím nádobí v myčce spotřebujeme méně vody, než při ručním mytí. Nezanedbatelnou výhodou je i značná úspora času, která v dnešní době přijde vhod. Pokud nádobí myjete v ruce, vyplatí se páková baterie.Je úspornější a lépe se s ní manipuluje.

Pijete-li vodu z kohoutku a necháváte ji nejdříve odtéct, aby byla co nejchladnější, mnoho jí zbytečně proteče do odpadu. V takovém případě natočte více vody do větší nádoby a tu uskladněte v lednici. I pro kuchyň pak platí – dávejte pozor, aby kohoutek nekapal.

fotografie: Burst

Používejte také úsporné perlátory, které vytvářejí silnější proud s nižším průtokem vody, a tedy i nižší spotřebou vody (navíc omezí hlučnost kohoutku a provzdušní vodu). Do rychlovarné konvice nalijte pouze tolik vody, kolik budete opravdu potřebovat. Ušetříte tak nejen za vodu, ale hlavně i za elektrickou energii..

Na řadě je koupelna

Když chcete ušetřit na vodě, nezapomeňte na koupelnu. Až polovina celkové spotřeby vody totiž připadá na osobní hygienu. Pokud si čistíte zuby s naplno puštěným kohoutkem, během jednoho dvouminutového čištění proteče až 30 litrů vody. Čtyřčlenná domácnost, kde si tímto způsobem všichni čistí zuby dvakrát denně, pak ročně zbytečně utratí mnohem víc, než je třeba. Zaměřte se také na kapající kohoutek, či protékající záchod. Na toaletě je možné plýtvat vodou a penězi i v případě, že neprotéká.

Abyste v zimě neprotopili kalhoty

Věděli jste, že velké množství tepla uniká přes nedostatečně izolované vstupní dveře? Zdánlivá drobnost, jako správný práh s těsněním, vám může výborně pomoci v boji s profukováním. Můžete si jej v krátkém čase nainstalovat i sami. Navíc malé úpravy bytu nepředstavují takový zásah do rodinného rozpočtu. Dlouhé závěsy před zimou zkraťte. Radiátor by neměl být schovaný za záclonou, závěsem či kusem nábytku, aby mohlo teplo proudit po místnosti. V případě, že se nechystáte na zateplení podlahy, pořiďte si na zimu alespoň koberec.

 

zdroj: rsts.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz