Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Jak rychle zastavit krvácení z nosu. Pomoci mohou i účinné domácí rady

Jak rychle zastavit krvácení z nosu. Pomoci mohou i účinné domácí rady

10.10.2021 - redakce Babinet.cz

S krvácením z nosu se setkal snad téměř každý. Obvykle se nejedná o závažný problém, avšak v některých případech se může jednat o varovný signál, který by se neměl podcenit. Tělo se snaží říci, že něco není v pořádku.

fotografie: Unsplash

Krvácení z nosu způsobuje narušení cévek ve stěnách nosní dutiny. Mnohdy se s ním každý setká alespoň jednou za svůj život. Častěji jej můžeme pozorovat u starších lidí nebo naopak u dětí. Zimní měsíce mohou někomu podráždit nosní dutinu natolik, že se spustí krvácení. Příčiny krvácení z nosu mohou být různé.

Jaké mohou být příčiny?

Nejčastější příčinou krvácení z nosu je mechanické poranění. Stačí se škrábnutí nehtem, které může ihned zapříčinit krvácení. Stěny v nosní dutině jsou tenké a citlivé. Do mechanického poranění samozřejmě zařadíme i úraz v obličeji, který je taktéž častou příčinou.

Jak už bylo řečeno, v zimě bývá velmi suchý vzduch, který může podráždit nosní dutinu a spustit krvácení. Jde o běžný problém, pokud k němu nedochází výrazně často.

Alergie nebo viróza mohou být dalším spouštěčem krvácení z nosu. V průběhu alergie nebo chřipky obvykle častěji smrkáme. To opět způsobí podráždění nosní sliznice a může dojít ke krvácení. Člověk, který trpí chronickou rýmou, má trvale narušenou sliznici, proto v tomto případě může ke krvácení dojít častěji.

Vysoký krevní tlak je další hrozbou pro spuštění krvácení z nosu. Během vysokého krevního tlaku dochází k proudění krve cévami pod zvýšeným tlakem. Ten může narušit cévky i v nose a způsobit jeho krvácení.

Dalším poměrně obvyklým důvodem je porucha srážlivosti krve. Ta může být vrozená, ale také pouze dočasná, kterou mohou způsobit různé léky jako je aspirin.

Pokud vám teče krev z nosu velice často, bez zřejmého důvodu a velmi obtížně se zastavuje, může se jednat právě o poruchu srážlivosti krve, která by se neměla podcenit. Takové krvácivé stavy může způsobit i nádorové onemocnění nebo poškození jater či ledvin.

Babské rady, jak zastavit běžné krvácení z nosu?

Pokud se skutečně jedná o běžné krvácení z nosu, existují tipy, jak ho spolehlivě a rychle zastavit. Dotyčný by měl sedět v mírném předklonu na židli. Na čelu a zátylku by měl mít studené obklady, které napomáhají zastavit krvácení. Někdy se doporučuje stisknutí nosu na pět až deset minut. V jiných případech pomůže důkladné vysmrkání, které zbaví nos částic sražené krve, která brání uzavření krvácejícího místa.

Zkuste také...

Slaná voda

Přidejte do ½ šálku vody špetku soli a dobře ji promíchejte. Vložte několik kapek tohoto roztoku do nosních dírek. Zvlhčí vnitřní výstelku nosních průchodů a zabrání dalšímu prasknutí.

Cibulová šťáva

Namočte vatový tampon do cibulové šťávy a vložte jej do postižené nosní dírky na 3-4 minuty. Další možností je dát si pod nosní dírky plátek cibule a vdechnout její vůni.

Ledové balení

Je to jeden z nejúčinnějších prostředků. Dejte si obal kolem nosu a vypijte ledovou vodu. To pomáhá okamžitě.

Jedlá soda

Smíchejte ½ lžičky soli a sp lžičky sody bikarbóny ve sklenici vody a nastříkejte si ji 3-4krát denně do nosu. Krvácení se po nějaké době zastaví.

Jablečný ocet

Ponořte malý vatový tampon do napůl šálku vody, do které byl přidán jablečný ocet. Vložte několik kostek ledu a vložte míč do obou nosních dírek a počkejte 8 až 10 minut a poté je vyjměte. Můžete také zabránit krvácení z nosu smícháním 2 čajových lžiček jablečného octa ve sklenici studené vody a vypít dvakrát denně.

Nezapomeňte, že...

Jestliže se krvácení ani po 10 minutách stále nezmenšuje nebo pokud je dokonce silnější, pak je třeba volat záchrannou službu.

 

Napsala Michaela Procházková

zdroj: https://www.lekarna.cz/clanek/priciny-krvaceni-z-nosu-a-jeho-reseni/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz