Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Říjen je ideální měsíc na založení kompostu. Na jaře výrazně ušetříte za nákup substrátů

Říjen je ideální měsíc na založení kompostu. Na jaře výrazně ušetříte za nákup substrátů

10.10.2021 - redakce Babinet.cz

Pokud máte zahrádku, pak budete určitě potřebovat kompost. Ono mít  popelnice na biodpad je pěkná věc, ale přeci jen ne tak snadno dostupná. Rozhodně bude jednodušší založit si pěkně vlastní kompost. Což se do budoucna bude navíc rozhodně hodit. Protože právě zde vám vznikne krásný nový humus, kterým snadno obohatíte své záhonky. A nebudete se muset s nepořádkem, respektive zbytky biodpadu, táhnout až kdo ví kam. Počasí nám nyní přeje, takže jdeme na to.

fotografie: Pixabay

Představa zapáchajícího a nevzhledného kompostu je navíc zcela lichá. Toto místo také rozhodně není potřeba bůh ví jak udržovat, nebo do něj dokonce sypat chemii. Udržuje se v podstatě sám. A k tomu všemu má jeden úžasný benefit, poslouží totiž jako záhonek navíc.

Vybírejte správně

Ze všeho nejdřív si pro kompost vyberte dobré místo. Ideální je, aby nebyl na přímém slunce, větru, ale ani dešti, měl by být trošku schovaný v ďolíku, pod stromem, v nějakém chráněném koutě zahrady.

Samotná nádoba – kompostér by pak měl být z propustného materiálu (tedy jeho podložka), aby do něho mohly žížaly a další zahradní živočichové. Je to důležité kvůli tomu, aby se vše rozkládalo a tlelo tak, jak má.

Vyrobte si ho

Pro menší zahrádky postačí nádoba o objemu 400 až 600 litrů. Nakoupíte je běžně v hobbymarketech i v nejrůznějších zahradních potřebách nebo e-shopech.  Na každý pád si ale kompost můžete udělat úplně sami.

Postačí vám k tomu prkénka libovolné délky a šířky, respektive takové velikosti, kterou potřebujete, z nichž snadno sbijete obdélníkový nebo čtvercový rám. Vysoký by myl být cca metr, metr a půl. Ten poté zasadíte do místa, které jste si zvolili. Uvnitř můžete ještě vykopat jámu, ať se tam vejde více odpadu. A tím pádem vám odpadá vidina stresu z toho jakou zvolit podložku, nebudete mít žádnou a vůbec to nevadí.

Na dno slámu a větvičky

Hlínu, kterou odtud vykopete, pak můžete použít na záhonky, pěkně ji tam rozvrstvit.

Na samotné dno dejte trochu slámy nebo drobné větvičky, zaručí lepší propustnost, takže skrze ně bude proudit vzduch. Větší množství listí nebo trávy je pak dobré promíchat s vrstvičkou zeminy. Lépe to tleje.

Vyhazovat sem potom můžete zbytky ovoce a zeleniny z kuchyně, veškerý bioodpad ze zahrady, nebo trus od svého domácího mazlíčka jako je králík, morče nebo křeček… rozhodně sem nepatří žádné organické zbytky, natě z brambor, pecky z ovoce, stavební suť, popel, plasty, porcelán, kovy a další nerozložitelné materiály, nedej bože třeba nedopalky. Ani zbytky trusu psa či kočky.

Záhon navíc

Na kompost pak snadno vysadíte cuketu, dýni nebo meloun. Perfektně vám tam poroste a hned bude vypadat ještě o něco lépe.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz