Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Čištění žaluzií. Tyto snadné techniky pomohou

Čištění žaluzií. Tyto snadné techniky pomohou

10.10.2021 - redakce Babinet.cz

Aby vám ostatní nekoukali přímo do talíře. Nebo abyste se neusmažili v létě ve vlastním obýváku. K tomu jsou žaluzie vynikající. Co už je na nich méně přitažlivé, je to problematické čištění. Sice nemusí být časté, ale když už, tak je to pěkně nepříjemná práce.

fotografie: Freepik

Firma, nebo vlastní síla? Domácnost si dnes můžete nechat vycídit od podlahy až po stropy profesionálně. Koberce, sedačky, matrace … komplet všechno. To se samozřejmě týká i žaluzií. I ty vám ochotně vyčistí konkrétní firma. Ale co dělat, když se vám nechce, nebo nemůžete investovat a pomoci si musíte jen vy sami?

Oželíte raději výhled z okna a smíříte se s tunou prachu, která postupem času na žaluziích ulpívá? Nebo se pustíte do čištění sami? Pokud se na samoúklid chystáte, přečtěte si naše rady, jak s nečistotou na žaluziích velmi rychle zatočit. Lépe řečeno rychle, ale hlavně bez námahy.

Když potřebují jen otřít

Pak jste šťastný člověk. Přímo přešťastný. Vysát povrch lamel pomocí vysavače, a to na minimální sání prostřednictvím nástavce na čalouněný nábytek, nebo setření prachovkou, je značka ideál. Takhle snadno to jde ale bohužel jen v případě, že žaluzie jsou opravdu jen lehounce poprášeny prachovými částečkami.

Když jsou však lamely znečištěny silně a navíc mastnou špínou, budete na to muset jít mokrou cestou. Není zbytí. Připravte se na to, že pokud je zrovna nechcete sundávat a čistit ve vaně, nebo třeba na zahradě, nevyhnete se tak ani mytí oken. Naplánujte si tak nejlépe vše dohromady. Budete s tím počítat a nepřeválcuje vás nečekaný vztek.

Jak na to?

Došlo na nejhorší a už jste se smířili s tím, že bez vody to nepůjde? Nezoufejte. Babské rady jsou tady jen pro vás. Vy si pro sebe jen musíte upřesnit, jestli je budete čistit vcelku, sklopené nejdřív na jednu a pak na druhou stranu, nebo jestli zvládnete lamelu po lamele čistit zvlášť.

1) Vlhčené ubrousky

Když žaluzie nejsou extra špinavé, ale přece jen se na nich drží mastnota, vlhčené ubrousky tuto prvotní špínu krásně setřou. Můžete je poté dočistit pouze teplou vodou, to už bude naprosto bezpracná fáze.

2) Rozprašovač s octem

Rozprašovač naplňte teplou vodou a octem. Na dva litry vody přidejte 250 ml octa. Bohatě postřikujte směsí žaluzie a čistým hadříkem stírejte. Tuto metodu oceníte i díky tomu, že vyčistí také koncové provázky a šňůrky. Stačí po nich nechat směs stékat a opakovat tak dlouho, dokud nepokape jen čistá voda.

3) Rozprašovač s prostředkem na nádobí

Úplně stejný postup, jako v případě octové směsi. Jen vyměníte ocet za prostředek na nádobí a nemusí být ani celých 250 ml. Vždy vše určete sami, podle míry znečištění.

4) Rozprašovač s citronovou šťávou

V hlavní roli opět rozprašovač, teplá voda a citronová šťáva.

5) Mýdlová voda

Do kbelíku si napusťte teplou vodu a přidejte tekuté mýdlo. Zhruba 2 litry vody a půl šálku tekutého mýdla, nebo šamponu. Tyto prostředky fungují jako bezvadné odmašťovače. Do této směsi namáčejte starou a samozřejmě čistou ponožku. Navlékněte si ji na ruku a můžete se do čištění pustit.

Při jakémkoliv mokrém čištění si nikdy nezapomeňte dát pod okno ručník, nebo hadr.

 

napsala Bára Klímová

zdroj: https://www.today.com/series/shortcuts/cleaning-hack-helps-clean-your-blinds-1-minute-or-less-t42561

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu