Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Prosvětlení interiéru: Jak na podzim rozsvítit byt bez malování

Prosvětlení interiéru: Jak na podzim rozsvítit byt bez malování

6.10.2021 - redakce Babinet.cz

Začátkem podzimu začne vždy citelně ubývat světla. Dny se bleskurychle krátí a tma nás obklopuje mnohem dříve, než v předchozích dnech. Ne každý tuto změnu vítá. Někteří z nás se proto zuby nehty drží posledních slunečních paprsků, které potřebné světlo i teplo ještě jakž takž poskytují. Nelovte paprsky. Pozvěte světlo přímo domů a rozsviťte si interiér. Poradíme jak!

Žádné záclony, krémové barvy a pryč s nástěnnými dekoracemi: fotografie Unsplash

Ani jediný kyblík barvy

Ano, přiznejme si, barvy jsou základ a mají světlost bytu na svědomí ze všeho nejvíc. Ale přece nebudete čtyřikrát ročně malovat, protože léto chcete decentní, jaro barevné, podzim svítící a zimu vánoční.

Když se chce, všechno jde. A kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody. Pokud tedy patříte k těm, kteří chtějí rozsvítit svůj interiér hned teď, právě oněch pár způsobů pro vás máme.

Prosvětlení za pár korun

Když váš byt není příliš bohatý na přirozené denní světlo a podzim vše ještě zhoršuje, nezoufejte. Pro každý byt existuje způsob, který vdechne prostoru trochu života, lehkosti a tolik potřebného světla.

  • Zrcadla

Nemusíte zrovna nechat celou výplatu v obchodě se zrcadly, vůbec ne. Stačí jich jen pár a nemusí být ani klasicky celá. Na vhodné místo připevněte třeba jen dva zrcadlové pruhy. Uvidíte, co to v mžiku s interiérem udělá.

  • Jednoduché vzory

Nevěřili byste, kolik světla spolykají komplikované a ztěžklé vzory třeba na úplně obyčejném potahu sedačkového polštářku. Zkuste vše zjemnit a na podzim je vyměnit za jednoduché potahy jednotné krémové barvy.

  • Pryč se záclonami

Když se na podzim zbavíte záclon, vpustíte do bytu o poznání více denního světla, byť vám paradoxně takto prázdné okno může připadat na první dobrou ještě studenější. Pokud si okno bez záclon ale neumíte představit a je vám to dokonce nepříjemné, zkuste na podzim pověsit alespoň půlené záclony.

  • Pozor na přeplněné parapety

Jestli vám přijde parapet jako ideální výstavka, na podzim se vám to nemusí vyplatit. Přespříliš zaplněná plocha okenního parapetu krade tolik světla, kolik jen může. A vůbec krádeží nešetří. Zkuste proto alespoň v podzimním období parapetu ulevit.

  • Lampy a drobná přisvětlení

Lampičky a drobná světla se stínidly byt v mžiku rozsvítí neuvěřitelným způsobem. Světlo se díky stínidlům příjemně rozlije prostorem, než aby svítilo do jednoho bodu. Přesně tohle potřebujete.

  • Čistá okna

Ne, žádný vtip. Ani šíření každoroční předčasné paniky na konto vánočního úklidu. Každá nečistota na okenní tabuli umocňuje pocit nedostatku světla a prohlubuje stísněnost.

  • Na podzim se vzdejte nástěnných dekorací

Obzvláště těch tmavých. Když se rozloučíte s těmito prvky, prostoru pomůžete a provzdušníte ho.

  • Kovové dekorace

Stačí pár drobných kovových svícínků, váziček, kalíšků na svíčky a tak podobně. Opticky bude místnost ihned zahalena přívětivějším lesklým světlem.

Máte pro nás i vy nějaký další efektivní tip, který prosvětlí jakýkoliv interiér? Napište nám do komentářů!

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: redakce archiv

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz