Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Vinná réva může růst i na vaší zahradě. Nyní je ideální doba na její výsadbu, kterou zvládne každý

Vinná réva může růst i na vaší zahradě. Nyní je ideální doba na její výsadbu, kterou zvládne každý

2.10.2021 - redakce Babinet.cz

Vinnou révu je ideální pěstovat na takových místech, kde se může dobře pnout. To je kupříkladu pergola, nebo nejrůznější loubí či ploty. Ideální jsou pak stolní odrůdy vína. Podobně se sice dají pěstovat i některé moštové odrůdy, je však složitější je správně zvolit.

fotografie: Jan Švéda

Stolní odrůdy mívají pro zahrádkáře lepší výnos. Velikost samotných sladkých kuliček je pak přímo závislá na dalších faktorech, jako je kvalita půdy, teplota, srážky, nebo sluneční svit. Důležitý je ale také přístup zahradníka, který ji bude pravidelně hnojit, s čímž je potřeba začít hned na jaře.

Správné místo

Na začátku je zapotřebí vybrat správné místo. Myslete přitom na to, že je vinná réva teplomilná rostlina. Fajn jsou tedy osluněná místa. Révu lze vysadit na jihovýchodní stranu, ke zdi, nebo k plotu, tam kde po většinu dne svítí slunce.

Jde o místo, které musí být chráněno před studeným severním větrem. Ideální je pak výsadba v nadmořské výšce do tří set metrů.

Jen pár rostlin

Pro začátek si nevysazujte více než dvě až tři rostliny. Vyzkoušíte si, jak to poroste a jestli to poroste. Případně, jak se o vinnou révu starat. V dalším roce můžete přidávat.

Ideální je pak pro vysazování podzim, říjen, kdy je vlhčeji a nepanují vysoké teploty. Rostliny se tedy lépe ujímají. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by pak měla být čtyři až pět metrů.

Opora

Pokud budete víno pěstovat na volném prostranství, nikoli u zdi nebo u plotu, tak budete potřebovat například dřevěnou oporu.

Výsadba

Až zvolíme vhodné místo, tak si nejprve vytyčíme vzdálenosti jednotlivých sazenic a zatlučeme opětné kolíky (potřebujeme-li). Jáma by pak měla být vzdálená od plotu, nebo jiné opěrné zdi cca 60 centimetrů. Hluboká by pak měla být čtyřicet centimetrů.

Sazenicím pak upravíte kořeny. Je potřeba je seříznout či zastřihnout na délku kolem osmi až deseti centimetrů. Nejdelší výhon pak zkrátíme na dvě očka. Na pár hodin (2-3) pak připravenou sazenici namočte do vody.

Poté je vložte do jam tak, aby konec s oky vyčníval pár centimetrů nad zem, zalijte je vodou, zahrabejte hlínou a udusejte.

 

napsala Zuzana Zelenková

 

zdroj: vinna-reva-pestovani.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz