Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Obývací pokoj je srdcem domácnosti. Jak ho zařídit vkusně i prakticky?

Obývací pokoj je srdcem domácnosti. Jak ho zařídit vkusně i prakticky?

26.9.2021 - redakce Babinet.cz

Hned po kuchyni je obývací pokoj druhou nejvyužívanější místností ve většině domácností. Právě zde se schází rodina a tráví zde společný čas – ať už sledováním televize, hraním společenských her nebo třeba jen povídáním o tom, co během dne prožili. Obývací pokoj slouží i jako centrum pro návštěvy, kde je hostíme.

romakoma / Shutterstock.com

Obývák plní vícero funkcí

Úkolem obývacího pokoje není jen nabízet prostor pro rodinný čas. Slouží i pro již zmíněné návštěvy. Svým způsobem vás reprezentuje a jeho zařízení i skutečnost, zda zde panuje pořádek či naopak chaos, o vás hodně vypovídá.

Proto je potřeba snažit se obývák zařídit nejen vkusně, aby lahodil oku, a vy jste se zde cítili příjemně, ale také prakticky. Proč? Aby se vám zde snadno udržoval pořádek, což oceníte nejen při běžném provozu, ale především pak tehdy, kdy se ozve nečekaná návštěva a na pořádný úklid rozhodně nebude čas.

Středobodem pokoje je sedací souprava

Určitě se shodneme na tom, že středobodem obývacího pokoje je stylová sedací souprava. Ta na sebe okamžitě strhne pozornost, zároveň je to kus nábytku, který zde zabírá nejvíce místa. Sedací soupravu byste měli vybírat nejen podle vašeho vkusu, co se vám líbí a co naopak ne, ale v potaz je potřeba brát i dispozice místnosti.

A jak by měla vypadat ideální sedačka? V první řadě by měla být dostatečně velká, aby zajistila pohodlí pro všechny členy rodiny i někoho navíc, když se u vás sejdou blízcí nebo přátelé. S ohledem na to, jestli využijete sedačku spíše k lenošení nebo naopak k posezení s blízkými, vybírejte sedačku měkčí nebo naopak tvrdší. I výše sedací plochy závisí na tom, jestli na ní budete ležet u televize, nebo sedět s rodinou nad kávou a něčím dobrým na zub.

Ahmet Misirligul / Shutterstock.com

Obejdete se bez konferenčního stolku? Ne!

Drtivá většina domácností v obýváku automaticky počítá i s konferenčním stolkem. Ten společně se sedací soupravou tvoří nerozlučnou dvojku. Tím odpovídáme na otázku, jestli je opravdu nutné, aby stolek v obýváku skutečně byl. Ano, má zde své místo a funkci jak praktickou, tak i estetickou.

A jak by měl vypadat konferenční stolek? Co se designu týče, záleží na vašem vkusu. Vybírejte jej podle toho, v jakém stylu je zařízen zbytek obývacího pokoje. S velikostí to nepřehánějte, zvláště pokud nemáte v pokoji místa na rozdávání.

New Africa / Shutterstock.com

Jak vyřešit úložný prostor?

Nešvarem mnoha českých obývacích pokojů je fakt, že často zaujímají roli takového skladiště. Mnoho lidí sem totiž umístí věci, pro které jinde nemají místo. Z obýváku se pak stává přehršle často naprosto zbytečných a nepotřebných věcí, což na návštěvy nemusí dělat nejlepší dojem.

Jak tedy v obýváku vyřešit úložný prostor? Ideálním řešením, které se prakticky samo nabízí, jsou obývací sestavy a stěny. Nejenže vypadají pěkně, ale zároveň jsou řešené tak, aby hravě schovaly věci, které nemusí být druhým na očích. Vybírejte nejen podle toho, zda se vám daný kousek líbí či nelíbí, ale myslete i na vnitřní uspořádání poliček. Čím více prostoru získáte, tím snáze se vám bude v obýváku udržovat pořádek.

Celoplošný nebo kusový koberec?

Ačkoli celoplošné koberce ještě nevymizely a stále se najdou domácnosti, kde na ně nedají dopustit, do stále většího povědomí se dostávají vkusné kusové koberce. S těmi je možné si v interiéru opravdu hodně vyhrát a jejich design či velikost si maximálně přizpůsobit.

Kusový koberec se nejčastěji pokládá před sedací soupravu. Jde-li o větší kousek, umisťuje se i pod konferenční stolek. Položit ho ale můžete i kamkoli jinak ve vašem obývacím pokoji. Pokud v něm třeba máte koutek na čtení s pohodlným křeslem, položte si měkoučký a na došlap příjemný koberec i před něj. Nebudou vás během čtení zebat nohy a vy se tak budete moci plně ponořit do příběhu.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz