Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak si doma pěstovat bonsaj a jaké druhy rostlin jsou k tomu vhodné

Jak si doma pěstovat bonsaj a jaké druhy rostlin jsou k tomu vhodné

15.9.2021 - redakce Babinet.cz

Ministromek s vizáží velkého starého stromu, to je bonsaj. Skvěle se vyjímá v bytě, na zápraží nebo na zahradě. Pokud jste pěstitelé, tak si takový stromeček dokážete vypěstovat sami. A my vám k tomu dneska dáme návod. Vězte, že vaše radost z takové práce bude nezměrná.

fotografie: Pixabay

Bonsaje lze v dnešní době zakoupit takřka kdekoli. Existují také centra, která se na ně specializují.  Je však zapotřebí vždy myslet na to, že se jedná o strom, a ten nemusí přemístění z obchodu domů přežít. Ostatně, to často nepřežijí ani květiny. Někdo se o něj určitou dobu určitým způsobem staral a vy nemusíte vědět jak na to, případně si stromeček nese specifika, která neznáte. Proto se pokuste o vlastní výpěstek.

Bonsaj je staré japonské umění miniaturizace stromů, které následně pěstujeme v miskách, respektive v květináčích. Což v si vlastně nese i samotný název, bonsaj totiž v doslovném překladu z japonštiny znamená strom v misce – bon je miska a sai strom.

Bonsaj centra

Řadu maličký stromečků, které působí jako letité a mnohdy opravdu letitými jsou, můžeme zakoupit ve zmiňovaných bonsai centrech a dalších obchodech s květenou. Obvykle se jedná o drobnolisté fíkusy a citrusy. Ty nemívají příliš vysokou uměleckou hodnotu, jsou spíše dekorativní.

Úspěch s jejich pěstěním je diskutabilní. Nejčastěji se přestane s jejich zkrášlováním,a tak se z nich stane přerostlý keříček, který má doma kde kdo. Nejedná se totiž o nijak zajímavé nebo jedinečné květiny.

Další častou chybou je přeschnutí substrátu, nebo jeho přemokření. Vlhkost zeminy lze poznat podle její barvy. Čím je sušší, tím je světlejší. Před zaléváním suché zeminy je dobré ji nejprve navlhčit ručním rozprašovačem a teprve potom zalévat.

Snazší je pěstování bonsaje venkovní, kterou vpravíme do zahrádky.

Stačí sehnat malý stromeček, který někde zakoupíte, nebo který vám třeba někdo daruje. Ideální je borovice, modřín, jalovec, javor, buk, habr, dub, hloh, lípa nebo opadavé azalky a spousta dalších. Velmi efektní je bonsai z květin, dobře se vám bude starat o azalku.

K tomu, abychom mohli bonsaj vytvořit potřebujeme nůžky, drátky a představivost. Nejsnazší je pak začít úpravou rozložení kosterní větve a vystříháním všech drobnějších větviček. Ty zbylé (včetně kmenu) potom začneme ohýbat pomocí tenkých drátků do tvaru, který se nám líbí a který nám vyhovuje. Chceme navodit iluzi starého malebného stromu.

Ideální je pustit se do této práce zjara, stromeček musí mít co nejlepší kořenový bal. Potrhané kořeny zastřihujeme a stejně poprvé také zasahujeme do koruny. Průběžně během roku upravujeme korunu, ale neprovádíme větší zásahy. Kořenový bal upravujeme vždy zjara. Kolik ustřihneme v korunce, tolik zastřihujeme také v kořenech.

Styly úprav:

Vzpřímený styl – kmen je rovný a směřuje kolmo k nebi.

Volně vzpřímený styl – lehce zvlnění kmen

Šikmý styl – zešikmenný kmen, který přestravuje strom ve větru

Polokaskádový styl – Ohnutý kmen k zemi

Kaskádový styl – kmen ohýbáme pod úroveň země

 

Napsala Zuzana Zelenková

 

zdroj: e-bonsai.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz