Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Plácido Domingo zahájí 30. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov

Plácido Domingo zahájí 30. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov

3.9.2021 - redakce Babinet.cz

Koncert operní legendy Plácida Dominga, basbarytonisty Adama Plachetky, houslistky Leticie Moreno nebo jazzové legendy Billyho Cobhama – to je jen zlomek z programu tradičního Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Jubilejní 30. ročník festivalu, který patří k nejvýznamnějším hudebním kulturním událostem České republiky, se uskuteční od 4. do 18. září a nabídne 11 koncertů v 5 prostředích.

fotografie: se svolením festivalu Český Krumlov

Jubilejní ročník zahájíme operním galakoncertem v Pivovarské zahradě, jehož hlavní hvězdou bude legenda opery Plácido Domingo a jeho hosté – pěvkyně Adriana Kučerová a Štěpánka Pučálková. Do programu jsme zařadili i další operní galakoncert. Tentokrát vystoupí Adam Plachetka. Letošní dramaturgie zahrnuje i koncerty k významným výročím a chystáme také koncerty jiných žánrů. Přijede legenda světového jazzu Billy Cobham nebo zpěváci z newyorské Broadwaye. Návštěvníci se mohou těšit i na komorní koncerty v podání Heroldova či Škampova kvarteta. Jedním z poslání festivalu je dávat příležitost mladým umělcům. Proto budou mít letos na festivalu svůj koncert finalisté mezinárodní televizní show Virtuosos V4+ nebo talentovaný klavírista Jan Čmejla,“ zve na festival prezident festivalu Jaromír Boháč.

Plácido Domingo zahájí festival operním gala koncertem

Po 10 letech dorazí na festival i operní legenda Plácido Domingo. „Je neskutečné, že od mého minulého koncertu v Českém Krumlově uplynulo již 10 let. Mám z roku 2011 tolik skvělých vzpomínek. Pamatuji si nádherný zámek, zahrady a samotné město je skutečný poklad Evropy.

Velmi rád se na festival i od Českého Krumlova vracím a těším se na publikum, které bude jistě vynikající. Na slavnostním zahajovacím večeru zazní operní árie, duety, tercety a mé oblíbené španělské zarzuely, které jsou mému srdci velmi blízké. Máme také malé překvapení, které teď nemohu prozradit, říká barytonista Plácido Domingo, který v sobotu 4. září festival zahájí spolu s operními pěvkyněmi Štěpánkou Pučálkovou a Adrianou Kučerovou.

Jubilejní ročník dává příležitost i mladým umělcům, kteří vystoupí po boku světových hvězd, jakou je i basbarytonista Adam Plachetka. Věřím, že letošní projekt s mladšími kolegy bude pro diváky zajímavý. Na festival se rád vracím a Český Krumlov je krásné město, které si o festival vyloženě říká. Je fajn, že se festivalu daří, a že zvládá hezky kombinovat účast domácích i zahraničních umělců.“

fotografie: se svolením festivalu Český Krumlov

Složitý covidový rok festival nepřerušil

Rok 2021 je pro kulturu nepříznivý. Přesto se podařilo festivalovou tradici zachovat. „Do poslední chvíle jsme nevěděli, zda a v jakém rozsahu se festival uskuteční. Musím říct, že to byl nejtěžší rok, který jsem za celou dlouhou festivalovou historii zažil,“ popisuje situaci Boháč.

Že českokrumlovský festival pokračuje, oceňuje i ministr kultury Lubomír Zaorálek. „Jsem rád, že letošní ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov již proběhne tak, jak byli diváci zvyklí z dob před covidovou pandemií, tedy i za účasti mnoha zahraničních vystupujících. Přeji festivalu mnoho spokojených diváků.“ Město Český Krumlov a festival k sobě už 30 let neodmyslitelně patří. I proto si jeho pokračování českokrumlovský starosta Dalibor Carda cení. „Festival každý rok přiveze do města řadu umělců světového formátu a nás těší, že tato tradice pokračuje navzdory všem pandemickým překážkám. Všichni jsme se přesvědčili, jak významnou roli hraje v našich životech kultura, a když najednou není, jaký neblahý vliv to na člověka má.“

Aktuální informace k programu a podrobnosti k jednotlivým koncertům jsou na webových stránkách www.festivalkrumlov.cz, kde se dají také zakoupit vstupenky.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz