Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Pigmentový útvar se může změnit ve zhoubný maligní melanom

Pigmentový útvar se může změnit ve zhoubný maligní melanom

31.8.2021 - redakce Babinet.cz

Za nejčastější rizika vzniku maligního melanomu se považují nadměrné vystavování kůže slunečnímu záření a více sledovat by se měli zejména lidé s takzvaným světlým fototypem, tedy s blond či zrzavými vlasy a světlou pletí. Rizikovější je také mít velký počet mateřských znamének. Více ohrožení jsou také ti, kdo se spálili na slunci jako děti nebo pobývali u jižních moří blízko rovníku.

Maligní melanom: foto se svolením Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady

Melanom může mít různé podoby. Může se šířit buď po povrchu kůže, nebo i mírně do výšky. Projevuje se nejprve na zdravé kůži  jako barevná skvrna, která se pomalu zvětšuje. Pokud se tvoří na základě mateřského znaménka, projevuje se změnou jeho barvy, tvaru nebo velikosti. Může se také objevit krvácení znaménka a jeho svědění. Zpozornět bychom měli, pokud je takové znaménko větší než 6 milimetrů. Ostatní zhoubné nádory kůže můžou působit na první pohled nenápadně a projeví se jako špatně se hojící vřed, který mokvá, svědí a může i krvácet nebo jako zarudlé ložisko s drsným povrchem. Průměrný věk pacientů při stanovení diagnózy je 56 let a bohužel běžně se tento nádor vyskytuje už u lidí od 20. roku věku.

Diagnostika maligního melanomu se provádí u obvodního lékaře, který vás poté pošle k dermatologovi. Vyšetření pigmentového znaménka vůbec nebolí a je hotové během několika minut. Lékař se vás zeptá,  kdy se začaly změny objevovat, prohlédne vám všechny znaménka a za pomocí dermatoskopu prohlédne znaménko, které je podezřelé. Dále se provede biopsie, která s určitostí prokáže, zda je přítomná rakovina.

Videoreportáž: O znaménkách na naší kůži jsme si povídali s kožní lékařkou Andreou Vocilkovou.

 

zdroj: MUDr. Andrea Vocilková, dermatolog

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz