Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Na podzim můžete zeleninu nejen sklízet, ale i vysévat a předpěstovat si jí na jaro

Na podzim můžete zeleninu nejen sklízet, ale i vysévat a předpěstovat si jí na jaro

30.8.2021 - redakce Babinet.cz

Podzim klepe na dveře, je cítit ve vzduchu. Přesto ještě pořád můžete vysévat nejrůznější zeleninu na své zahrádky. Mezi plodiny, které ještě do zámrazu sklidíte, nebo je necháte růst pěkně až do jara, patří třeba mrkev, petržel, nebo špenát. Vysévat ale lze i spoustu dalších semínek. Pojďme se na to detailněji podívat.

fotografie: Pixabay

Pokud v polovině září vysejete špenát, tak jej pěkně sklidíte ještě letos. Už není takové horko, které právě špenát nemá rád. Pěkně si připravíme záhon, vysejeme semínka a dobře zalijeme. Zálivku pak špenátu dopřávejte alespoň obden, má rád hodně vody. Koncem října lze sklízet.

Podobně můžete vysévat mrkev, nebo petržel. Volte semínka, která mají na obalu napsáno, že se jedná o zeleninu vhodnou k pozdnímu výsevu. Případně jsou na obrázku malé kulaté plody - to jsou odrůdy, které také sklidíte ještě letos.

Pozdější výsev

Později, během listopadu, lze pak vysévat zeleninu, kterou sklidíte až na jaře. Zjara je například mnohdy sucho a semínka pak špatně klíčí. To je jedna za záležitostí, které se díky podzimnímu výsevu vyhnete. Kdysi se dokonce říkalo, že vyséváním na sníh se ze semínek vyplaví látky, které bývají příčinou špatného klíčení.

Pokud nám jde o výsev, který zaručí sklizeň brzy na jaře, tak vyséváme opravdu až v listopadu. Jde nám o to, aby semínka nevyklíčila hned, ale až se zjara oteplí. Semena nevyséváme moc hustě, aby měly rostlinky později dostatek prostoru. Vyséváme do hloubky cca půl centimetru.

Úprava záhonu

Před výsevem se také musíme zamyslet nad tím, co na záhonu bylo letos. Pokud jste na něm měli mrkev, určitě ji nyní vysévejte na jiný záhon.

Zemina musí být řádně vyčištěná od plevele. Určitě není od věci záhonky také řádně pohnojit. Dobře nám poslouží kravský nebo koňský hnůj. A pokud nelpíme na tom, abychom měli zeleninu v bio kvalitě, i průmyslová hnojiva.

Vhodné odrůdy

Dobře čtěte informace na sáčcích se semínky, nebo si nechce poradit v zahradnictví, ať opravdu vysejete podzimní odrůdy.

Na podzim už příroda nemá takovou sílu, tak všechno prostě roste trochu hůř. Však by už také mělo všechno spíše odpočívat.

Odrůdy mrkve vhodné pro podzimní výsev

Ale i do specializovaného obchodu můžete přijít už rovnou poučeni. Mezi vhodné odrůdy patří Sylva, Chamare, Darina nebo Jitka F1.

Vynikající odrůdou je také Rondo. Ta je mimo jiné vhodná také pro skladování a její vegetační doba je cca 75 dní. Pokud ji vysejete nyní, tak máte jistotu, že ji do zimy ještě sklidíte.

Odrůdy petržele vhodné pro podzimní vysev

Z petržele lze použít odrůdy Konika, Alba, nebo pak naťovou petržel Astra, Kudrnka, Festival nebo Fest.

Vysévat lze také všechny druhy salátů – hlavně pak do pařníků a skleníků i všechny druhy bylinek. Na jaře už budou opravdu krásně předpěstované.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: vegetablegrowersnews.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz