Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Nadýchané, voňavé a oblíbené: proč letos upéct vánoční perníčky a sušenky

Nadýchané, voňavé a oblíbené: proč letos upéct vánoční perníčky a sušenky

25.8.2021 - redakce Babinet.cz

Existují druhy vánočního cukroví, bez kterých by Vánoce nebyly Vánocemi. Jsme si vědomi toho, že teprve končí léto, ale Vánoce se kvapem blíží a aby byly perníčky a vánoční sušenky skvělé, je důležité, aby měly dostatek času na odležení. Proto není vůbec od věci jejich pečení naplánovat na říjen a následně je uskladnit v krabici, ve které je necháte odležet až do Štědrého dne.

Neskutečně dlouhá historie perníkového těsta

Věděli jste, že historie perníkového těsta se nedatuje pouze o několik století zpět, ale že předchůdce perníčků objevili archeologové také v egyptských hrobkách? Zní to neuvěřitelně, že? Ale není se vlastně čemu divit. Perníkové těsto je skvělé, voňavé a miluje ho snad úplně každý.

Zdroj obrázku: JetKat / Shutterstock.com

Nejlepší perníčky jsou domácí

Pokud i vy milujete perníkové těsto a neodoláte, když se jeho vůně nese vzduchem, vyzkoušejte letos ty nejlepší vánoční perníčky. Které to jsou? Přece ty pečené doma, s láskou a se zapojením celé rodiny. Receptů na perníčky existuje celá řada, ale všechny mají jedno společné: dostatečné množství perníkového koření, díky kterému má těsto onu výtečnou vůni a chuť, kterou máme všichni spjatou s Vánocemi.

Pořiďte si vtipná vykrajovátka

A aby bylo pečení vánočních perníčků zábavné, pořiďte si vtipná vykrajovátka. Kromě typických vánočních motivů stromečků, sněhových vloček, andílků a sněhuláků, si můžete koupit i vykrajovátka ve tvaru jednorožce, auta, klíče anebo třeba ve tvaru hudebních nástrojů. Následně jimi můžete obdarovat své milované a každému dát perníček, který ho nejlépe vystihuje.

Pečte perníčky s předstihem

Nepodceňujte přípravu na Vánoce a nenechte se ukolébat tím, že prosinec je ještě daleko. Čím dříve se budete věnovat pečení perníčků, tím lépe. Alespoň budou mít dostatečnou dobu na správné odležení a budete mít připravené nápadité vánoční dárečky.

Zdroj obrázku: Alexander Raths / Shutterstock.com

Vyzkoušejte i vánoční sušenky

Dalším vánočním cukrovím, které taktéž potřebuje pořádné odležení, jsou sušenky. Pokud jste jejich milovníky máme pro vás dobrou zprávu. Víte, co je skvělého na doma pečených vánočních sušenkách? O jejich příchuti rozhodujete vy sami. Můžete si upéct klasické máslové sušenky s kakaem, jestli milujete čokoládu tak vás zaujmou sušenky s čokoládovými pomazánkami, ale skvělé jsou i marcipánové sušenky, kokosové a také ořechové.

Marcipánové sušenky

V České republice máme marcipán spojený zejména s oslavami a dorty na kterých jsou umístěné marcipánové postavičky. Ale kupříkladu ve Frankfurtu nad Mohanem existuje vánoční tradice, která zahrnuje přípravu marcipánových sušenek aneb bethmännchenů, které se podávají na štědrovečerní tabuli. Ačkoliv jejich název může znít divně, jeho původ je velice jednoduchý.

Podle legendy byly poprvé připraveny pařížským kuchařem, který je upekl speciálně pro rodinu městského radního Simona Moritze von Bethmanna. Co je na této historce pravdy nikdy nezjistíme, ale své místo na vánočním stole mají bethmänncheny jisté.

Vánoční sušenky jako vánoční dárek

Stejně jako jsme vám radili upéct vánoční perníčky v nápaditých a vtipných tvarech, i krabice domácích sušenek poslouží jako skvělý dárek. Zejména pokud máte tradici, že si navzájem s kamarády či rodinnými příslušníky vyrábíte dárky ručně. Všichni, kdo mají sladký jazýček, takový dárek ocení.

Snad jsme vás informacemi o perníčcích a sušenkách inspirovali a třeba vám i vnukly nápad na netradiční, ale přesto velmi osobitý dárek. Může se sice zdát, že do Vánoc je ještě daleko, ale těch několik měsíců, které do nich zbývají uteče tak rychle, že si toho ani nestihnete všimnout. Začněte tedy s přípravami včas, ať vás Vánoce a jejich příchod nepřekvapí.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz