Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Dobrodružné sledování zvířat ve volné přírodě: vše, co budete potřebovat

Dobrodružné sledování zvířat ve volné přírodě: vše, co budete potřebovat

23.8.2021 - redakce Babinet.cz

Chtěli byste si dopřát akční víkend v přírodě, během kterého byste si užili spoustu zábavy? A také byste si užili sledování zvířat v jejich přirozeném prostředí? Vyrazte nejprve na nákup potřebného vybavení a následně se již můžete vydat za dobrodružstvím. Abyste měli jistotu, že si do batohu sbalíte opravdu vše, připravili jsme pro vás přehledný seznam.

Noční vidění v podobě temokamery je základ

Abyste měli přehled i o nočních živočiších, zvažte, že byste si pořídili kvalitní termokameru. S její pomocí můžete sledovat okolí svého stanoviště a mít tak přehled o tom, co se děje kolem vás. Funguje na podobném principu jako noční vidění, s tím rozdílem, že objektiv sbírá infračervené záření. Každý objekt vyzařuje infračervené záření. Chladná místa se zobrazují červeně, teplá bíle. Díky termovizi budete vědět o všem, co se ve vašem okolí šustne a neuniknou vám ani ti nejtišší noční živočichové.

Pořiďte si ten správný dalekohled

Pro denní pozorování ptactva, zvěře a dalších živočichů vám skvěle poslouží dalekohled. Těch existuje na trhu velké množství. Abyste se při výběru toho správného modelu pro vás lépe orientovali, je nutné znát označení na dalekohledech a vědět, co znamená. Na každém modelu je číslo, které značí jeho zvětšení.

  • Dalekohled, na kterém je zvětšení 7x značí, že objekt, který je od vás vzdálený 700 metrů, vidíte s dalekohledem tak, jako by ve skutečnosti byl vzdálený 100 metrů.
  • Čím je číslo popisující zvětšení větší, tím je pozorování horší a obraz méně kvalitní.
  • To je způsobeno tím, že nejste schopni dalekohled udržet tak, aby se nehýbal, a proto se i výsledný obraz stává nestabilním.
  • Nejvíce doporučovaným dalekohledem je ten, který má zvětšení 6x.

Kvalitní vybavení na kempování

Jestli plánujete pozorováním přírody strávit celý víkend, neměli byste v žádném případě podcenit ani volbu vhodného kempinkového vybavení. To zahrnuje vhodný stan, spací pytel, karimatku i sadu na přípravu ohně a jídla. Hmotnost a velikost jednotlivých položek volte podle toho, zda strávíte víkend pouze chůzí nebo se budete přibližovat a popojíždět po okolí autem.

Jde to i výhodně

Kdo říká, že profesionální a kvalitní výbava na kempování a pozorování přírody vás musí stát majlant? Pokud budete mít oči na stopkách a sledovat akční nabídky a pravidelně listovat ve slevových letácích, dříve či později narazíte na kvalitní vybavení za výhodné ceny.

Oslavte světový den divoké přírody

A pokud chcete vzdát sledování přírody a dění kolem sebe holt, určitě si do kalendáře poznamenejte 3. březen. Tento den se totiž slaví světový den divoké přírody. Ten nám mimo jiné připomíná, že přírodu je potřeba chránit a šířit povědomí o její ochraně dál. Světový den divoké přírody vznikl v roce 1979 a Česká republika se k hnutí za ochranu divoké přírody přidala v roce 1992.

Mějte tedy i vy při svých toulkách přírodou na paměti několik pravidel, která dodržujte. Neničte přírodu, nezahazujte odpadky a nedělejte zbytečně moc velký hluk. V přírodě totiž nejste sami a je důležité být ohleduplní i k ostatním obyvatelům les, polí, luk a dalších částí krajiny.

Jakmile budete mít veškeré vybavení připravené a zavazadla zabalená, mějte na paměti to, že je nutné se v přírodě chovat ohleduplně a tiše. Jen tak se budete moci stát neviditelnými pozorovateli a být svědky života zvířat v jejich přirozeném prostředí. Sledování přírody je vhodné jak pro dospělé jedince, tak i pro rodiny s dětmi. Těm je ale obzvláště nutné připomenout, jak se mají v přírodě chovat. Přejeme vám krásný pobyt v přírodě plný nezapomenutelných zážitků, nových poznatků a báječných vzpomínek.

 

 

Zdroj obrázku 1: SniperSteve / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2:  Mladen Mitrinovic / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 3: Pikoso.kz / Shutterstock.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz