Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Nemusí být jen součástí aromaterapie aneb Chytré použití éterického oleje

Nemusí být jen součástí aromaterapie aneb Chytré použití éterického oleje

23.8.2021 - redakce Babinet.cz

Podmanivé vůně éterických olejů umí krásně pohladit mysl, tělo i duši. Vonné oleje vás rozhodně umí dostat do pohody a navodí příjemnou atmosféru. S nimi přichází rovnováha a klid. Hodí se určitě k masážím, koupelím a jsou základním stavebním kamenem aromaterapie. Dnes si však ukážeme 3 tipy, při kterých vám bude vonný olej neméně platný.

fotografie: Freepik

Léčí a uklidňuje

Čím více příležitostí si ke kontaktu s vonným olejem najdete, tím lépe. Vše nasvědčuje tomu, že vonný olej je balzámem především pro naše duše. Ovlivňují nálady, pocit i momentální emocionální rozpoložení. Nicméně ani prokazatelné pozitivní účinky vonného oleje na zdraví nejsou rozhodně nic zanedbatelného:

 • Obklady s vonným olejem příznivě působí na otoky
 • Uvolňuje svalové napětí
 • Uvolňuje dýchací cesty
 • Zbavují úzkosti
 • Tlumí menstruační bolesti a křeče
 • Vonné oleje zvyšují soustředěnost a koncentraci
 • Osvěžují mysl
 • Zbavují únavy
 • Posilují imunitu
 • Tlumí stres
 • Umírňují pocity strachu a paniky
 • Rozhání deprese
 • Prohřívají

3 neobvyklé způsoby použití vonného oleje

Že jsou vonné oleje zdraví prospěšné, už víte. Jejich plusové dopady už také znáte. Nyní nezbývá, než si do aromalampy nakapat pár kapek zrovna vašeho oblíbeného vonného oleje a pročíst si v klidu i tři slíbené netradiční způsoby využití.

a) Dezinfekční sprej

Vonný olej má samozřejmě za úkol předně provonět váš domov. Ale proč nespojit příjemné s užitečným? Nechte si pomocí tea tree esenciálního oleje vzduch ve vaší domácnosti prostoupit příjemným tónem a zároveň jej dezinfikujte. Jeho antivirové účinky zbaví vzduch nežádoucích mikrobů, parazitů a škodlivin. Tento dezinfekční sprej jistě oceníte při jakékoliv příležitosti. Nejvíc však v chřipkových obdobích, kdy bývá tělo rychle oslabeno. Tento domácí dezinfekční sprej vás tak rychle podpoří v boji proti nachlazení a vyčerpání. Na jeho přípravě není vůbec nic složitého. Do 2 l horké vody přidejte lžičku tea tree vonného oleje a pomocí rozprašovače aplikujte do ovzduší.

b) Voňavé prádlo

Ne vždycky si ve voňavém obchodním regále vyberete svou TOP aviváž. Nebo možná máte osobní jasnou představu o vůni vypraného prádla, ale zatím se vám výrobci ne a ne trefit do noty. Namíchejte si proto svou vlastní neodolatelnou vůni čerstvě vypraného prádla. Na utěrku, nebo ručník nakapejte pár kapek vybraného oleje, přidejte k prádlu a vyperte. Oleje můžete i namíchat a dojít tak k vyhovující variaci.

c) Lesklý nábytek

Citronový vonný olej brilantně leští nábytek. Opět spojíte příjemné s užitečným. Vyleštíte povrch nábytku a ještě dlouho po úklidu si můžete užívat svěží vůni citronu, která rozjasňuje myšlení a osvěžuje mysl. Pokud si i vy chcete připravit domácí leštidlo, stačí smíchat olivový olej s trochou citronového vonného oleje a začít s leštěním. Pokud jste zvyklí omývat nábytek na mokro, tedy vlažnou vodou s neparfemovaným čisticím prostředkem, přidejte pár kapek citronového vonného oleje k vaší klasické směsi.

Poradíte ostatním i vy nějaký fantastický způsob, jak jinak a neobvykle využít vonný olej?

Napsala Bára Klímová

zdroj: drhealthbenefits.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz