Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Záludná rakovina močového měchýře. Jaké jsou nejčastější příznaky

Záludná rakovina močového měchýře. Jaké jsou nejčastější příznaky

5.8.2021 - redakce Babinet.cz

Moč a její barva je téma, o kterém se nemluví. Ale mělo by. Tělní tekutina, která provází každého z nás, každý den, od útlého dětství až po stáří, nám totiž může poskytnout důležité informace o našem zdravotním stavu. Změna barvy moči může být průvodním jevem různých onemocnění, a to dokonce i rakoviny močového měchýře, která je devátým nejčastějším nádorovým onemocněním na světě.

Fotografie: Shutterstock

U močení by měli zpozornět zejména kuřáci a muži nad 65 let

Až 80 % případů rakoviny močového měchýře je spojováno s vlivem životního prostředí. Mezi skupiny ohrožené onemocněním patří mimo jiné i řidiči z povolání nebo automechanici, dále lidé pracující s rozpouštědly nebo lidé, kteří jsou vystaveni působení výfukových plynů. Největším rizikovým faktorem je ale jednoznačně kouření. Riziko rozvoje onemocnění u kuřáků je až šestkrát vyšší než u nekuřáků.

Krev v moči (hematurie) coby první varovný signál

Lidé by si v rámci kontroly svého zdraví měli všímat nejen změněné barvy moči, ale i případných dalších abnormalit, jako je například výskyt jejího zákalu, atypického zápachu, změněného množství moči – jak nadměrného, tak příliš malého –, dále nucení na močení, pálení při něm apod. „Nález krve v moči může znamenat závažné onemocnění, proto se nesmí podcenit. Pacient by měl jednoznačně navštívit svého praktického lékaře, který provede základní chemické vyšetření moči a doporučí následné vyšetření internistou či urologem,“doporučuje prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc. z Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN Plzeň.

Nejčastějšími příznaky onemocnění rakovinou močového měchýře jsou

  • Krev v moči: V počátečních stadiích onemocnění jsou obtíže pacienta minimální. U 75 % pacientů se ale vyskytuje krev v moči – hematurie.
  • Bolesti břicha: Krevní sraženiny mohou zabránit odtoku moči a hromadí se v močovém měchýři, což může vést k akutní bolesti v podbřišku.
  • Bolesti v oblasti bederní páteře: Výjimečně se onemocnění může projevit bolestmi v bedrech. Ty způsobuje městnání moči ve vývodném systému nad močovým měchýřem při uzavření vývodu močovodu nádorem.
  • Potíže s močením spojené s drážděním močového měchýře: Dráždivé příznaky, bolestivé a časté močení a naléhavé nutkání bývá často příznakem pokročilého onemocnění.

Pozorujete-li na sobě některé z těchto příznaků, navštivte lékaře a požádejte ho o vyšetření. O potížích s močením nebo o podezření na přítomnost krve v moči je někdy těžké mluvit, ale stud v tomto případě odložte stranou. Včasná diagnóza vám může zachránit život!

zdroj: medscape.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz