Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Nevábný odér v podpaží. Tyhle tipy vám pomůžou se ho zbavit

Nevábný odér v podpaží. Tyhle tipy vám pomůžou se ho zbavit

28.7.2021 - redakce Babinet.cz

Je bohužel známo, že jakmile udeří léto, tak to v autobusech a tramvajích zrovna moc nevoní. Kamkoliv se hnete, jsou zapaření, zpocení lidé, kteří smrdí, jako by se týden nekoupali. A co víc, Češi už v tomhle mají nevábnou pověst.

fotografie: Freepik

Nejeden člověk už se podivil nad tím, jak je možné, že to v prostředcích veřejné dopravy tolik zapáchá. Týká se to snad jenom nás Čechů, že se neumíme pořádně vykoupat a navonět? Nebo je to chyba dopravních prostředků, které ne vždy mají dobře vyřešenou klimatizaci? Opravdu ne všechny dopravní prostředky mají klimatizaci, ovšem je nasnadě, že tolik odéru rozhodně nemůžeme svést na smradlavé autobusy.

Ne, tohle bývá úplně jiný problém. Zapáchající cestující by se dali rozdělit na několik kategorií.

1. Ti, kteří na osobní hygienu dbají, nicméně málo. Takže během dne začnou zapáchat. To je ten nejméně „smradlavý“ případ.

2. Druhou kategorii bohužel tvoří lidé, kteří zapáchají opravdu silně, vědí to a neřeší to. Často jde o lidi manuálně pracující, kteří buď nemají možnost sprchy na pracovišti, anebo se chtějí vysprchovat až doma. Ale neuvědomují si, jak příšerně smrdí, když pracují rukama celý den. Potom tak jdou do MHD.

3. A třetí kategorii bohužel tvoří lidé s nadváhou nebo obezitou. Aniž by je chtěl kdokoliv diskriminovat, opravdu je potřeba, aby na osobní hygienu dbali dvakrát víc než ostatní cestující. Potí se, moc dobře vědí, že se potí, ale přitom na to nedbají.

Jak to udělat, abychom voněli celý den

Co je důležité říct, je to, že nevábný odér je naprosto zbytečný. A to ať už máte pár kilo navíc, nebo se opravdu potíte celý den. Vždy je tady možnost, jak to řešit. Naprostým základem je samozřejmě sprcha. Jak často se sprchovat? Možná vás překvapí, že právě my Češi patříme mezi méně čistotné jedince. Z mnoha výzkumů totiž plyne, že ostatní národy se sprchují většinou dvakrát denně.

Proč ráno? Protože zejména v létě se přes noc zpotíte. A to nepřebije žádný drahý parfém ani deodorant – což neznamená, že byste jej měli vynechat. Uvidíte, že když si dáte ráno krátkou sprchu, nejen, že nebudete ulepení od potu hned od rána, ale ještě vás to krásně probere. Další sprcha je většinou klasická večerní. Nemusí trvat dvě hodiny, jde jen o to, abyste se umyli od potu. Samozřejmě záleží na vašich pocitech.

Vězte ale, že vysprchovat se pozdě večer, potom se potit přes noc, potom se potit v MHD cestou do práce, potit se v práci (a smrdět svému okolí), potom se potit cestou domů a potom se konečně vysprchovat… Není ideální. Vaše postel totiž neocení, že krásně voníte, tak jako lidé, kterým následně budete zapáchat celý den. Popřemýšlejte nad tím.

Navonět se před spaním?!

Jestli na ranní sprchování opravdu nemáte čas, možná pro vás může být řešení tohle. Některé zahraniční celebrity mají ozkoušené, že si dají sprchu a poté si nanesou antiperspirant do podpaží ještě před spaním. Ráno se pak údajně probudí svěží a nezapáchají, jako kdyby si ho nenanesli. Díky tomu pak nepotřebují ranní sprchu, jen zopakují ráno další nanesení antiperspirantu. Ten by měl fungovat víc než deodorant, který se přece jen nevstřebává přímo do kůže. Je vhodné zvolit nějaký neparfémovaný a bez aluminia, který nedráždí vaši kůži.

Použijte kvalitní parfém

Když použijete antiperspirant, který nemá žádnou vůni, ale zato je účinný a dobře se vstřebá do kůže, zabráníte tím nejhoršímu odéru. Ale rozhodně to z vás neudělá člověka, kterého si všichni v jeho okolí pamatují jako někoho, kdo tak krásně voní. Jistě už jste zažili situaci, kdy kolem vás prošla krásně navoněná slečna, či paní. Zanechává to neskutečně pozitivní dojem, že ano?

Vyberte si parfém, který bude nejvíce odpovídat vaší osobnosti. Je celkem jedno, jaký si oblíbíte. Důležité je však umět ho správně nanést. Nejlepší je nakrémovat si tělo na místech, kam budete parfém nanášet, protože se vás bude o to víc držet. Postříkejte místa, kde je puls. Nikdy byste neměli vynechat zápěstí, prostor za ušima, loketní a kolenní jamky. Pak můžete parfém stříknout do vzduchu a projít jím. Když budete parfém nanášet na zápěstí, netřete je o sebe. Ničemu to nepomůže a voňavka tak akorát rychleji vyprchá.

Nepříjemný a pronikavý „smrádek“ z nohou a bot můžete snadno pořešit pár kapkami tea tree oleje, který nakapete do bot.

 

Napsala ŠT

zdroj: scripps.org

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz